Otse põhisisu juurde

Jefimova suurimale konkurendile on aasta jooksul tehtud 36 dopingutesti


Rahvusvaheline Ujumisliit on lühiraja MM-i eel avalikustanud nimekirja, et kui palju on osalevatele sportlastele tehtud dopinguteste. 

Eesti medalilootuse Eneli Jefimova suurimat konkurenti hiinlannat Tang Qiantingi on viimase aasta jooksul dopingukütid külastanud 36 korda, mis on kõige suurem number MM-il osalevatest ujujatest. 

Tang on tänavuse hooaja esinumber nii 50- kui ka 100m rinnuliujumises. Pariisi olümpiamängudel finišeeris kuldmedali soosikuna starti tulnud hiinlanna teisena. 

Ka riikide lõikes on kõige enam testitud Hiina ujujaid - 9,4 testi sportlase kohta. See ei ole kuigi suur üllatus, sest tänavu tuli avalikuks, et Tokyo mängude eel andsid 23 Hiina ujujat positiivse dopinguproovi, kuid karistust neile ei järgnenud kuna viidati toidusaastumisele. 

Rahvusvaheline ujumisliit ja maailm antidopinguagentuur (WADA) on saanud palju kriitikat, et hiinlaste juhtum vaiba alla lükati ning mingit karistust positiivse proovi andnud sportlastele ei järgnenud. Seetõttu üritavad nad nüüd ka testimiste statistikaga olla läbipaistvamad. 

Hiinlanna Tang 23 positiivse dopinguproovi andnud ujuja sekka ei kuulunud. Hiina järel on riikidest kõige rohkem testitud keskmiselt veel USA (8,2) ja Venemaa sportlasi (7,5). Eesti keskmine on 2,6. 

Statistikast, kus võivad mõningad kohalike antidopinguagentuuride testid puududa, selgub, et eestlastest on kõige rohkem dopinguproove andnud Kregor Zirk ja Eneli Jefimova. Mõlemad on 2024. aasta jooksul andnud seitse dopingutesti. 

Ralf Tribuntsovil on vastav number viis, Daniel Zaitsevil neli, Alex Ahtiaineil kaks, Mariangela Boitšukil üks ning teisi Eesti koondislasi avaldatud statistika kohaselt testitud ei ole. 

Lisaks testimisele peavad tippujujad tunniajase täpsusega märkima dopinguküttidele enda asukoha. Tõsi, see algab teatud tasemest, kuid kui kolmel korral dopingukütid sind kätte ei saa, siis suure tõenäosusega ootab minimaalselt aastane võistluskeeld. 

Ujumise lühiraja MM algab 10. detsembril ning kestab kuni 15. detsembrini. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida juunioride EMi

Kurjakuulkutav number ujujaid - 666 - hüppab 2025. aasta Euroopa U18 vanuseklassi meistrivõistlustel Slovakkias Šamorinis vette. Kiireid aegu ja kõrgeid kohti hakkab taga ajama 11 Eesti koondise ujujat, kes on võistlusvees kõigil kuuel päeval. 

U18 EMi EELVAADE: Medalinõudleja, finaalist mõtlejad ja poolfinaali pürgiv Eesti koondis

Teisipäeval, 1. juulil, alustavad kuni 18-aastased ujujad Slovakkias heitlust Euroopa juunioride meistrivõistlustel. 11-liikmeline Eesti koondis on tänavu medalinõudleja, mitmed sportlased võivad reaalselt unistada finaalist ning poolfinaaliuks võib avaneda suurele hulgale ujujatele. 

PARADOKS: U23 EM oli Eesti üks läbi aegade edukaim tiitlivõistlus, aga samas ka kõige kehvem

Teist korda toimunud Euroopa U23 vanuseklasside meistrivõistlused on nüüd kirjutatud ajalukku. Eesti koondis saab paradoksaalsel moel Slovakkiast lahkuda ühe läbi aegade edukaima tiitlivõistlusega, mis oli samas ka viimase 15 aasta kõige kehvem. 

Zaitsev peale MMi normatiivi alistamist: helistasin isale ja puhkesin nutma

Helsingis algasid neljapäeval neli päeva kestvad Soome meistrivõistlused. Reedel oli võistlustules ka Eesti üks läbi aegade parimaid sprintereid Daniel Zaitsev, kes startis ainult 50 meetri liblikujumises eesmärgiga alistada MMi A-normatiiv.   

Egle Salul on juunioride EMi finaali eel medal käega katsutav

Euroopa U18 vanuseklassi meistrivõistluste kaks esimest päeva on Eesti koondisele alanud positiivses võtmes. Egle Salu läbis probleemideta 50 meetri rinnuliujumise eelringi ja poolfinaali ning on kolmapäeva õhtul peetavas finaalis selge medalisoosik.