Otse põhisisu juurde

Mis medalivõimalused on Jefimoval ja Zirkil täna õhtul MM-i finaalis?


Lühiraja MM-i kolmas võistluspäev toob eestlastele kaks finaalujumist ning suurepärase võimaluse avada esmakordselt võistluste ajaloos Eesti medaliarve. Eneli Jefimova stardib 100m rinnuli- ja Kregor Zirk 200m liblikujumise finaalis. 

25-aastane Zirk läbis eelringides 200m liblikat ajaga 1:50,39, mis tähistab uut rahvusrekordit. Eelnev tippmark 1:50,51 oli ujutud 2022. aasta MM-i finaalis. 

Eestlane edenes eelringidest edasi paremuselt kolmanda ajaga, mis annab finaaliks ka väga hea rajaasetuse. Eelujumiste parim oli Alberto Razzetti (1:49,44), kes jäi vähem kui poole sekundi kaugusele Euroopa rekordist (1:49,00). 

Eeldatav finaalifavoriit Ilja Kharun näitas aega 1:50,11, kuid finaalis näeme tema esituses aega 1:48 sees või isegi veel kiiremat tulemust. Seega ülejäänud finalistidel on jagada pronksmedal, sest mitmekordne maailmameister Chad le Clos ei suutnud kaheksa parema sekka end ujuda. 

Zirkiga eelringides sama aega 1:50,39 näidanud poolakas Kryzsztof Chmielewski ujus samuti isikliku rekordi. Venelane Andrei Minakov üllatas isikliku rekordiga (1:50,62) ning ameeriklane Trenton Julian (1:50,58) tippmark on alla 1:50. Need kolm mees on eestlase suurimad konkurendid medalile. 

Ülejäänutel finalistidel Nicolas Albierol ja Rihard Martonil on medaliks rohkem teoreetiline võimalus. Suure tõenäosusega tuleb medali võitmiseks ujuda alla 1:50. Eelringides nägime, et kolmandat MM-i järjest finaali jõudnud Zirkil on varu just distantsi esimesel poolel ning tasub jälgida eestlase esimest 100 meetrit. 

Medalit Zirkile pakutakse, aga õhtul peab selleks kõik klappima. Alustades distantsi esimese poolega, kus tuleb liidritega kaasa minna ning siis täppi panna kõik seitse pööret, mis võivad otsustada medalisaatuse. Finaal algab kell 19:16.

Jefimova peab kokku panema perfektse ujumise

Eneli Jefimova tegi 100m rinnuliujumise eelringides (1:04,34) enda töö korralikult ja poolfinaalis viis hooaja tippmargi 1:03,80 peale, mis annab täna õhtuseks finaaliks viienda asetuse. 

Selge favoriit on Tang Qianting, kes poolfinaalis jõudis maailmarekordist (1:02,36) vaid sajandiku kaugusele. Kogenud Lilly King tundub samuti olevat heas löögihoos ning suuteline alistama 1:03 piiri. Edasi on seis kirjum, kus medalile kandideerivad mitu naist. 

Britt Angharad Evans ujus eelringides uue rahvusrekordi 1:03,45, kuid poolfinaalis (1:03,70) nii kiiret minekut ei suutnud näidata. Venelanna Jevgenia Tšikunova on iga stardiga läinud kiiremaks ja poolfinaalis oli vaid 17 sajandiku kaugusel enda rekordist (1:03,53). Nemad koos Jefimovaga on peamised ohustajad pronksmedalile. 

Medali võitmiseks oli suuteline ka Itaaliat esindav Benedetta Pilato, kuid liiga tagasihoidlik eelujumine jättis ta isegi poolfinaalist kõrvale, olles ise tänavu näidanud aega 1:03,77. Suur küsimus finaali eel on, et kui palju kiiremini suudab Tšikunova ujuda ja kas Evansi närvid peavad vastu. Pariisi olümpiafinaalis lõpetas Evans eestlanna ees kuuendana. 

Jefimova ujus poolfinaalis enda karjääri kõige kiiremad 50 meetrit, kuid distantsi teine pool ei ole sellisel tasemel nagu see oli aasta tagasi lühiraja EM-il. Seega saab oluliseks balanss kahe 50 meetri vahel ning liiga kiire algus võib viimasel 15 meetril tuua "tugeva haamri". 

Kokkuvõttes ei ole Jefimoval midagi kaotada ning medali võitmiseks ei saa distantsi esimesel poolel liiga palju tagasi hoida. Poolfinaalis oli tal kaheksast finalistist aeglaseim aeg kolmandal 25 meetril, kus on suurim varu peidus lõppajas. Igatahes ootab meid kell 19:30 ees väga tasavägine finaal, kus Eesti ujuja taas võitlemas medali nimel.

Tribuntsovil head väljavaated finaaliks

Tänase võistlusõhtu avab eestlaste jaoks Ralf Tribuntsov, kes on Budapestis olnud fantastilises hoos ning ujunud iga enda stardiga rahvusrekordi. 

Ta avas võistluse kahe Eesti rekordiga 100m seliliujumises, mis andis lõpuks 10. koha. Teisel päevas avas ta sega 4x50m kombineeritud teateneliku ujumise saades tulemuseks rekordit märkiva 23,11. Siiski ametlikult see tulemus kirja ei lähe, sest tegemist oli sega teateujumisega. 

Kolmandal päeval tegi ta 50 meetri seliliujumise rahvusrekordi ametlikuks. Kaks basseinipikkust ajaga 23,06 viis eestlase seitsmendana poolfinaali. Eelringide kiireim oli eestlasest vaid 19 sajandikku nobedam, kuid poolfinaalis tuleb ilmselt ujuda edasipääsuks alla 23-sekundi. Poolfinaal algab Eesti aja järgi kell 18.57. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida juunioride EMi

Kurjakuulkutav number ujujaid - 666 - hüppab 2025. aasta Euroopa U18 vanuseklassi meistrivõistlustel Slovakkias Šamorinis vette. Kiireid aegu ja kõrgeid kohti hakkab taga ajama 11 Eesti koondise ujujat, kes on võistlusvees kõigil kuuel päeval. 

U18 EMi EELVAADE: Medalinõudleja, finaalist mõtlejad ja poolfinaali pürgiv Eesti koondis

Teisipäeval, 1. juulil, alustavad kuni 18-aastased ujujad Slovakkias heitlust Euroopa juunioride meistrivõistlustel. 11-liikmeline Eesti koondis on tänavu medalinõudleja, mitmed sportlased võivad reaalselt unistada finaalist ning poolfinaaliuks võib avaneda suurele hulgale ujujatele. 

PARADOKS: U23 EM oli Eesti üks läbi aegade edukaim tiitlivõistlus, aga samas ka kõige kehvem

Teist korda toimunud Euroopa U23 vanuseklasside meistrivõistlused on nüüd kirjutatud ajalukku. Eesti koondis saab paradoksaalsel moel Slovakkiast lahkuda ühe läbi aegade edukaima tiitlivõistlusega, mis oli samas ka viimase 15 aasta kõige kehvem. 

Zaitsev peale MMi normatiivi alistamist: helistasin isale ja puhkesin nutma

Helsingis algasid neljapäeval neli päeva kestvad Soome meistrivõistlused. Reedel oli võistlustules ka Eesti üks läbi aegade parimaid sprintereid Daniel Zaitsev, kes startis ainult 50 meetri liblikujumises eesmärgiga alistada MMi A-normatiiv.   

Egle Salul on juunioride EMi finaali eel medal käega katsutav

Euroopa U18 vanuseklassi meistrivõistluste kaks esimest päeva on Eesti koondisele alanud positiivses võtmes. Egle Salu läbis probleemideta 50 meetri rinnuliujumise eelringi ja poolfinaali ning on kolmapäeva õhtul peetavas finaalis selge medalisoosik.