Otse põhisisu juurde

TOP 5: Pariisi olümpiamängude edukaimad ujujad

Tänavustel olümpiamängudel Pariisis nägime mitmeid maailmarekordeid, tuliseid duelle ning ujumisi, kus kogu Prantsusmaa tegi pausi, et jälgida Leon Marchandi kuldmedali sooritusi. Heidame pilgu kõige edukamatele ujujatele Pariisi olümpiabasseinis.

Siin tabelis on välja toodud kõige edukamad ujujad individuaalsetel distantsidel. Hoidke pilk peale PriitSwim lehel, sest varsti teeme edetabeli ka kõige säravamatest esitustest. 

1. Leon Marchand 

Kodupubliku ees võistelnud Leon Marchand suutis pingetega suurepäraselt toime tulla ning pani kokku võistluse, mida on varasemalt suutnud vaid kolm ujujat. 22-aastane Marchand võitis neli individuaalset kuldmedalit, saavutus milleni on varasemalt jõudnud vaid Mark Spitz (1972), Kristin Otto (1988) ja Michael Phelps (2004 ja 2008). 

Bob Bowmani hoolealune jäi löömatuks 200- ja 400m kompleksujumise distantsidel ning ületas mõlemal alal Michael Phelpsile kuulunud olümpiamängude rekordid. Pikemal maal edestas ta hõbemedali võitnud ujujat ligi kuue sekundiga ja lühemal kompleksujumise distantsil jäi teda Ryan Lochte maailmarekordist (1:54,00) lahutama kuus sajandikku. 

Ajalooline oli ka 200m liblik- ja rinnuliujumise duubel, sest need kuldmedalid võitis ta samal õhtul. Aastal 1976 võideti viimati kaks individuaalselt kuldmedalit ühel õhtul. Kunagi varem ei ole ükski ujuja võitnud isegi medalit nendel kahel alal teeninud - rääkimata kuldmedalitest. Michael Phelps sõnas peale kuldset duublit, et see on kõige muljetavaldavam asi mida ta on ujumises näinud. 

Enam kui 15 000 pealtvaatajat mahutanud Paris La Defense ujumisareen ei olnud ainus koht, kus prantslase vägevaid sooritusi jälgiti. 200m kompleksujumise finaali ajal olid Pariisis alanud juba ka kergejõustikuvõistlused ning seal areenil tuli teha võistlemisse paus, sest enamus pealtvaatajaid juubeldasid ja vaatasid telefonist hoopis Marchandi finaalujumist. 

Ühtlasi tõusis Marchand nelja kuldmedaliga ka kõigi aegade edukaimaks Prantsusmaa ujujaks olümpiamängudel. Palju pole enam ka minna Prantsusmaa kõigi aegade edukaima olümpialase tiitli suunas, sest ainult laskesuusataja Martin Fourcade ja judokas Teddy Riner on teeninud viis kuldmedalit. 

2. Summer McIntosh 

17-aastane Summer McIntosh tõusis kolme individuaalse kuldmedaliga Pariisi mängude edukaimaks naisujujaks. Kolm aastat tagasi Tokyos oli Mcintosh samuti stardis ja saavutas 400m vabaujumises neljanda koha. Vahepealsel perioodil jõudis ta teenida kaheksa MM medalit, millest neli olid kuldsed. Samuti oli enne Pariisi olümpiamänge tema nimel juba 400m kompleksujumise maailmarekord.

Pariisis alustas kanadalanna hõbemedaliga 400m vabaujumises, kuid peale seda oli tegemist juba kullapeoga. Ta domineeris 400m kompleksujumist, edestades lähimat konkurenti ligi kuue sekundiga. Ujus 200m liblikujumises kõigi aegade teise tulemuse ja olümpiamängude rekordi ning oli olümpiarekordiga parim ka 200m kompleksujumises.

Vaatamata enda noorele vanusele on igapäevaselt USA-s Floridas treeniv McIntosh juba üks Kanada kõigi aegade edukamaid olümpialasi. Mitte kunagi varem ei olnud ükski Kanada sportlane teeninud kolm kuldmedalit ühtedelt olümpiamängudelt. Kanada edukaimaid olümpialased on neli kulda võitnud Charles Hamelin (lühiraja kiiruisutamine), Hayley Wickenheiser (jäähoki) ja Caroline Oullette (jäähoki).

3. Katie Ledecky 

Ameeriklanna Katie Ledecky tõusis Pariisis kõigi aegade edukaimaks naisujujaks läbi aegade. Nüüd neljalt olümpialt üheksa kuldmedalit võitnud 27-aastane Ledecky tõusis legendaarse võimleja Larissa Latyninaga ühele pulgale. Ükski teine naissportlane ei ole olümpiamängude ajaloos seisunud rohkem kordi poodiumi kõige kõrgemal astmel. 

Pariisist naaseb Ledecky kahe individuaalse kuldmedali ja ühe pronksmedaliga. Lisaks aitas ta USA 4x200m vabaujumise teateneliku hõbedale. Kõige mälestusväärsem ujumine oli kahtlemata 800m vabaujumine, kus ta võidutses neljandat olümpiat järjest. Saavutus milleni ei ole varasemalt jõudnud ükski naisujuja ning meestest ainult legendaarne Michael Phelps. 

Vastast ei leidunud igapäevaselt Floridas treenivale ameeriklannale ka 1500m vabaujumises, kus pärast tema võidukat triumfi kuulub tema nimele lausa 20 kõigi aegade kiireimat tulemust. Viimastel aastatel tema 400 meetri kiirus ei ole olnud tema parimate päevade tasemel ning seal tasuks pronksmedal.

14 medalit naisujujatest on võitnud ka Austraaliat esindav Emma McKeon, aga lausa 10 nendest on tulnud teateujumistes. Ledecky on teatanud, et soovib osaleda ka 2028. aasta olümpiamängudel, mis toimuvad tema kodumaal. Los Angeleses oleks ameeriklanna 31-aastane, kuid vaadates tema stabiilsust, siis ei oleks üllatav, kui ta suudaks ka nelja aasta pärast võita. Samuti on tal võimalus 800m vabaujumises teha ajalugu ning võita esimese ujujana läbi aegade viis järjestikust kuldmedalit ühel alal. 


4. Kaylee McKeown

23-aastane Kaylee McKeown on pärast Pariisi olümpiamänge Austraalia üks edukamaid sportlasi läbi aegade. Individuaalseid kuldmedaleid on tema nimel juba neli ja ükski teine tema kaasmaalane ei ole seda varasemalt suutnud. Lisada siia juurde ka tema teised medalid, siis kokku on McKeown kahelt viimaselt olümpialt võitnud üheksa medalit. 

Pariisis jäi seliliujumise kuninganna võitmatuks kuigi enne mänge oodati tuliseid duelle ameeriklanna Regan Smithiga, kes pidi taaskord tema järel leppima hõbemedalitega. McKeown püstitas 100- ja 200m seliliujumise distantsidel olümpiarekordid ning jäi teist olümpiat järjest nendel mõlemal alal löömatuks. Taolise saavutuseni ei ole varasemalt veel ükski naisujuja seliliujumises jõudnud.

Kahe individuaalse kuldmedali kõrvale lisas ta Pariisis veel pronksmedali 200m kompleksujumises. Olümpiamängude kõigi aegade edetabelis asetseb McKeown viie kuldmedaliga naisujujate arvestuses lausa kuuendal kohal. Individuaalseid kuldmedaleid (4) on McKeownist võitnud rohkem ainult Katie Ledecky (8) ja Krisztina Egerszegi (5). 

5. Ariarne Titmus 

Edetabeli viies individuaalsete medalite arvestuses on järjekordne Austraalia ujuja Ariarne Titmus. Ta kaitses Pariisis edukalt enda 400m vabaujumise olümpiatiitlit, pakkus 800m vabaujumises tugevat konkurentsi Ledeckyle ja saavutas hõbemedali. Teisena finišeeris ta ka 200m vabaujumise distantsil. 

Sarnaselt McKeownile on Titmus Austraalia üks kõigi aegade edukamaid ujujaid. Kahel olümpialt on tema saagiks seni neli kuldmedalit, kolm hõbedast autasu ja üks pronks. Pariisis teenis ta kulla veel 4x200m vabaujumises, kus Austraalia püstitas ka olümpiamängude rekordi. 

23-aastane Titmus on viimasel kolmel aastal täielikult domineerinud 400m vabaujumist ning raske on seal näha talle vastast ka tulevikus. Suure tõenäosusega ta järgmise aasta MM-i jätab vahele, sarnaselt käitus ta ka peale Tokyo mänge, kus lasi kehal ja vaimul puhata, et olla tippvormis olümpiamängude ajaks.
 

POPULAARSED POSTITUSED

Uue treeneri ja treeningsüsteemi järgi harjutav Zaitsev: tulemused on päris üllatavad

Eesti karikavõistluste edukaim meesujuja võitude arvestuses oli Daniel Zaitsev, kellel on võrdlemisi tormine hooaja algus olnud. Uus treener, uus treeningsüsteem ja palju kohustusi. 

Miks osaleb Eesti karikavõistlustel rekordiliselt vähe võistkondi?

Tänavu toimuvatel Eesti ujumise karikavõistlustel paistab silma rekordiliselt madal osalejate arv ning küsimusi tekitab ka võistluste üldine ülesehitus.

KAHJU! Eneli Jefimova loobus MK-etappidel osalemisest

Tänavuse aasta MK-etapid saavad alguse 18. oktoobril Shanghais. Kokku peetakse kolm osavõistlust, mis saab lõppakordi novembrikuu esimestel päevadel. Algselt kõik etapid kaasa tegema pidanud Eneli Jefimova loobus võistlemisest.