Otse põhisisu juurde

SKANDAAL JÄTKUB: Ujumisliit aktsepteerib valetamist ja vassimist

Viimastel nädalatel on ujumisringkonnas laineid löömas juhtum kus detsembris toimunud Eesti lühiraja meistrivõistlustel startis Tartu Ujumisklubi (TUK) noorujuja teateujumises kahel korral - noorte ja täiskasvanute võistkonnas. 

Antud teguviis aga ei ole kooskõlas mitmete reeglitega millest saad pikemalt lugeda pühapäeval Ujumisblogis ilmunud artiklist.  

Nüüd on pinnale kerkinud üpris palju fakte selle juhtumi kohta ning Ujumisblogi toob nüüd need kõik laiemale avalikkusele. Nimelt pärast teateujumise diskvalifitseerimist saatsid TUK treenerid Mihhail Krupnin ja Janno Jürgenson Rahvusvahelisele alaliidule (FINA) kirja kus selgitasid, mis oli juhtunud jne. Paraku kiri, mis saadeti FINA-le koosnes paljudest valedest ning õigust aeti taga valetades. 

Nimelt väitsid TUKi esindajad FINA-le, et Eesti lühiraja meistrivõistlustel toimusid teateujumised täiskasvanutele, juunioridele ja noortele eraldi. See on vale, teateujumises osalesid kõik võistkonnad segamini. TUKi esindajad väitsid ka, et võistluste peakohtunik (referii) oli lubanud ühel noorujujal teateujumises kahel korral startida - nii noorte kui ka täiskasvanute seas. Võistluste referii sai juhtumist teada alles peale ujumist ning ei olnud enne starti sellisest vangerdusest teadlik. Samuti on TUKi esindajate poolt väidetud, et ühtegi protesti taolise juhtumi kohta Eesti meistrivõistlustel ei tehtud. Ka see on vale.

M. Krupnin tagaplaanil
Pärast Eesti meistrivõistlusi ähvardas TUK Eesti Ujumisliitu kohtuga kui nende võistkonna tulemused ei ennistata ning üsna kiirelt anti Ujumisliidu poolt survele järgi. Ka advokaatidele antud infos olid TUKi esindajad valetanud ning esitanud valet informatsiooni. Kogu loo teeb absurdseks asjaolu, et Mihhail Krupnin on Ujumisliidus kohtunikekogu esimees ning omab ka rahvusvahelist kategooriat. Tema peaks olema esimene inimene, kes teab neid protseduure, kuid enne teateujumisi ta võistluste referiilt midagi ei küsinud. Ta hoopis tõi teateujumise stardinimekirjad kohtunikelauale ning kui vastuvõttev inimene küsis, et kas üks ujuja tohib startida kahel korral, siis vastas kohtunikekogu esimees, aga miks ei või? (FINA reegel SW 10.13 ütleb: "Iga teatevõistkonna liige võib startida alal vaid ühe korra.")

Siinkohal on kaks võimalust: Kas Krupnin teadlikult manipuleeris teateujumise stardinimekirjadega või kohtunikekogu esimees ja rahvusvahelist kategooriat omav kohtunik lihtsalt ei tea reegleid. On milline variant on, aga valetades õigust taga ajades tekib tahes tahtmata küsimus, et kas selline mees peaks olema Eesti koondise vanemtreener? 

Karol Kovaneni juhitav Ujumisliit on samuti kahe suupoolega vett kopsu tõmmanud ning lubanud endale valetamist, vassimist, kuid õigust nemad taga ei aja. Vaatamata selgetele faktidele, et TUKi esindajad on valetanud ning manipuleerinud tõega, siis on Eesti Ujumisliidu juhatus otsustanud siiski mitte Tartu Ujumisklubi võistkonda diskvalifitseerida. Ujumisliidu jaoks ei ole rahvusvahelised reeglid nii tähtsad kui need reeglid mida järgiti võistlustel, selle toob põhjenduseks alaliit  miks TUKi võistkonda ei diskvalifitseerida.

Olgu, kui Ujumisliidu juhatusel ei olnud julgust enda otsust muuta, siis ei olnud. Kuid kas niigi väike Eesti ujumiskogukond peaks aktsepteerima fakti, et praegu vanemtreenerina ja kohtunikekogu esimehena tegutsev Mihhail Krupnin valetas, et taga ajada endale sobivat otsust? Kas Ujumisliidul ei ole silmad häbi täis, et neile valetatakse otse näkku, kuid istutakse käed rüppes ikka edasi? Kas valetamine on saanud kasvõi mingis vormis normaalsuseks? Taaskord, hea töö, tublid!

PÜSIGE LAINEL!

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.