Otse põhisisu juurde

Kas Ameerikas treeniv iiri juurtega ungarlane ületab suvel tõesti võimatuna näiva maailmarekordi?


Ujumismaailm on algava suve eel mõnusalt elevil, sest mitmed maailmarekordid võivad Singapuris peetaval MM-il langeda. Kuigi paberi peal tundub, et 2009. aastal ujutud meeste 200 meetri seliliujumise ilmarekord on püüdmatus kauguses, siis tegelikult on see lähemal kui keegi arvata oskab. 

2009. aasta Rooma MM-il ujus üheks läbi aegade parimaks seliliujujaks peetav ameeriklane Aaron Piersol maailmarekordiks 1:51,92 ning ületas enda nimel olnud tippmargi 1,16 sekundiga. Kui 2009. aastal andsid tooni "imetrikood", siis antud rekord on tegelikult ujutud võistluspükstega. 

Kui tänapäeval on lubatud võistluspüksid meestel puusast põlvedeni, siis toona kandis Piersol puusast pahkluudeni ulatuvat võistlusvarustust. Põhjus oli lihtne, talle ei meeldinud ülakeha kattev trikoo, mis piiras tema õlasirutust, aga on teadupärast seliliujumises väga oluline. 

Piersol, kes tuli 200m seliliujumises neljal korral maailmameistriks ja teenis kokku viis olümpiakulda, ujus järgmistele generatsioonidele ette aja, mis tänase päevani on olnud püüdmatus kauguses. Alates 2010. aastast on maailmarekordile kõige "lähemale" ujunud Ryan Lochte ajaga 1:52,96 (2011), sel kümnendil on parimat aega näidanud Euroopa rekordiomanik Jevgeni Rõlov tulemusega 1:53,23 (2021). 

Kuigi võib tunduda, et maailmarekord jääb püsima ka sel suvel, mis on ka tõenäoline, siis on 200 meetri seliliujumises tõusnud superstaariks iiri juurtega ungarlane Hubert Kos, kes areneb väga suurte sammudega ning võib võimatuna näiva maailmarekordi ületada.

Võitmatuna püsiv Kos

Märtsi lõpus 22. sünnipäeva tähistanud Kos on 200 meetri seliliujumist valitsenud kahel viimasel aastal ning reaalset konkurenti praegu tal ei olegi. Ta krooniti 2023. aastal esmakordselt maailmameistriks, Pariisi olümpial teenis samuti esikoha ja detsembris peetud lühiraja MM-il võttis kodupubliku ees taas kuldmedali ning jäi maailmarekordist 0,02 sekundi kaugusele. 

Kodumaal kompleksujumisele keskendunud Kos hakkas selili ujuma rohkem alles, siis kui siirdus Arizona State ülikooli õppima ja treenima, kus tema juhendajaks sai legendaarne Bob Bowman. Edu oli kiire tulema ning kui Bowman siirdus mullu Texasesse, siis liikus Kos temaga kaasa ning tänavu võideti üheskoos taas USA üliõpilasmeistrivõistlused. Ungarlane teenis kolm alavõitu ning ujus 100- ja 200 jardi seliliujumise distantsidel NCAA rekordid. 

Kohe pärast USA üliõpilasmeistrivõistlusi lendas Kos kodumaale, kus toimusid Ungari meistrivõistlused, mis olid ka suvise MM-i katsevõistlused. 200m selili ta ei ujunud, sest MM-i pilet oli tal juba olemas, kuid saavutas kolm alavõitu (100m selili; 100m liblikat; 200m kompleksi) uute isiklike rekorditega ning alistas liblikujumises ka valitseva olümpiavõitja Kristof Milaki. 

Treener Bowman muutis praktiliselt kõike

Pärast USA-sse siirdumist, kus Kosi treeneriks sai Bowman, on ungarlase jaoks muutunud nii võistlussoojendus, alade valik kui ka treeningsüsteem. Varasemalt, nagu Ungaris tavaks, keskendus Kos ainult kompleksujumisele, mis tõi talle ka 2022. aastal Euroopa meistritiitli, aga maailma tipust oli kaugel.

Enne USA-sse siirdumist tegi Kos võistluste ajal soojendust vees 90 minutit, kuid Bowman muutis seda kiiresti ning nüüd on lähenemine palju metoodilisem. Sel hooajal on ungarlane keskendunud ka rohkem liblikujumisele, sest tema Texase meeskonnal oli vaja teateujumises see distsipliin ära katta. 

Ka seal on Kos teinud suure arenguhüppe. Ungari meistrivõistlustel sai ta kirja 50,55 ning tõusis Noe Ponti (50,27) järel maailmas teisele positsioonile. Siiski ei ole Kos teinud saladust, et pikemas perspektiivis on eesmärgiks Piersoli maailmarekord, kuid on praktiliselt igas intervjuus rõhutanud asjaolu, et alles õpib seliliujumist ning on seda harjutanud vaid poolteist aastat. 2023. aasta MM-i eel ütles Bowman Kosile, et proovime 200m selili - tulemuseks eelmainitud kuldmedal. 


Intervjuudes on päris keeruline aru saada, et tegemist on ungarlasega, sest aktsent praktiliselt puudub noorel mehel, aga see ei ole üllatav. Tema vanaema on iirlane ning ka tema isa on Iirimaal üles kasvanud ehk üheks kodukeeles on alati olnud inglise keel. Sündis ja enda lapsepõlve veetis Kos siiski Ungaris, aga käis ingliskeelses koolis ja seetõttu võlub ta paljud enda keeleoskusega ära.

Kui kaugel on maailmarekord?

Vaadates numbreid paberil, siis võiks öelda, et Kos on maailmarekordist väga kaugel. Tema isiklik rekord on 1:54,14, mis kõigi aegade edetabelis annab "alles" üheksanda koha. Mullu olümpiavõitjaks tulles oli aeg kümnendik aeglasem, kuid paljud usuvad, et tänavu suvel näeme tema esituses vähemalt aega 1.52 sisse. 

Lühirajal (jardibassein) on tema areng aastaga olnud muljetavaldav. Ta kohendas 200 jardi rekordit ligi kahe sekundiga, mis on selge indikatsioon, et tugevamaks on muutunud tema veealune osa kui ka üldine ujumiskiirus. 

Paljud loevad Kosi tugevuseks 200 meetri seliliujumises stabiilsust ja kiirust, sest tahtes püüda Piersoli maailmarekordit, siis tuleb distantsi esimesel poolel olla väga nobe. Eelmainitud Ungari meistrivõistlustel sai ta 100m selili distantsil kirja 52,24 ja see kõik on saavutatud lühiraja treeningute pealt. Lühikeses ja pikas vannis treenimist võib võrrelda näiteks kergejõustikuga. Treeningutel harjutades ainult kolmikhüpet, kuid võistlustel osaled kaugushüppes. 

Nüüd algab ungarlasel Texases uus treeningtsükkel, mis kulmineerub juuli lõpus peetavate maailmameistrivõistlustega. Treeningrühmaga on taasliitunud ka neljakordne olümpiavõitja Leon Marchand, kes viimased kuud harjutas Austraalias ning keda Kos peab enda suurimaks konkurendiks, kuigi võistlustel nende alad väga tihti ei kattu. 

Üks on kindel, et Hubiks kutsutav ujuja teeb suvel ühe vägeva etteaste. Kas see saab olema piisav, et alistada maailmarekord? Seda näitab aeg, kuid üks vägagi legendaarne ilmarekord ei ole enam püüdmatus kauguses. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.