Otse põhisisu juurde

Surfamine, F1, vigastused ja uus eesmärk - maailma parim ujuja lõpetab pika võistluspausi


Pariisi olümpiamängudel neli kuldmedalit võitnud Leon Marchand on pärast pooleaastast võistluspausi naasmas taas võistlustulle. Maailma parimaks ujujaks peetaval 22-aastasel prantslasel on seljataga tõusude ja mõõnadega periood. 


Koduste olümpiamängude järgselt lühikese pausi teinud Marchand naases treeningutele septembri keskpaigas, kuid tegi seda kodulinnas Toulouse's, kus teda juhendas lapsepõlve treener Nicolas Castel, kes oli pidevas ühenduses Marchandi peamise juhendaja Bob Bowmaniga.

MK-sarja kaasa teinud prantslane kasseeris "taskurahana" sisse 174 000 dollarit auhinnaraha, teenis üldvõidu ja kirss tordil oli Ryan Lochte 2012. aastal ujutud 200m kompleksujumise maailmarekordi ületamine.

Kogu ujumismaailm ootas suure huviga detsembris toimunud maailmameistrivõistlusi ja mida suudab Marchand, kui ta on tõsisemalt võistlusteks valmistunud. Novembri lõpus andis ujumistäht teada, et loobub Budapestis peetavatest tiitlivõistlustest kuna hullumeelne aasta on füüsiliselt olnud väga nõudlik ja väsitav.

Õlaliigese nihestus ja Austraalia

Hiljuti Prantsusmaa lehele L'Equipe antud intervjuus tunnistas Marchand, et nihestas ka enda õlaliigest detsembris. "Ma olin juba teada andnud, et loobun MM-ist ja sain väga palju positiivseid ning toetavaid sõnumeid," rääkis ujuja. "Ma ütlesin endale, et see on okei ja inimesed mõistavad, kuigi ma olin valmis ka kriitikaks."

"Ma jätkasin detsembris treeninguid enda kodulinnas, ma ei jätnud ühtegi treeningpäeva vahele, kuid ma ei tahtnud võistelda ja panna võistluspükse jalga. See ei motiveerinud mind. Ma eelistasin valmis panna end Austraalia reisiks ja kaduda kõigi silme eest," selgitas neljakordne olümpiavõitja.

Jaanuari alguses lendas Marchand Austraaliasse, et treenida St. Petersi profitiimiga, mida juhendab Dean Boxall, kes on tõusnud viimase viie aasta jooksul kodumaa kõige silmapaistvamaks treeneriks. Pariisi olümpiamängudel startis lausa 10 tema õpilast ning teiste seas individuaalsed olümpiavõitjad Ariarne Titmus ja Mollie O'Callagahan.

Suurimaks eesmärgiks oli prantslasel kängurumaal viia enda vabaujumine uuele tasemele, aga paar nädalat pärast Austraaliasse naasmist sai ta uue vigastuse. "Ühel esmaspäeva hommikul tundsin enda roiete piirkonnas valu," meenutas Marchand, kes külastas treeningute vahel ka F1 etappi kui ka Australian Openi tenniseturniiri. "Järgmisel päeval oli veel valusam. Kolmapäeval külastasin enda füsioterapeuti ja ta ütles, et kõik peaks olema korras."


"Mina jätkasin treeningute ja vabal ajal surfamisega ning eeldasin, et tegemist on lihtsalt lihasvaluga. Lõpuks selgus, et tegemist oli väsimusmurruga. Ma ei saanud nädal aega ujuda, mis oli väga frustreeriv," jätkas 400m kompleksujumise maailmarekordimees, kellega koos treenisid ka Itaalia ujumisässad Thomas Ceccon ja Alberto Razzetti. 

Staaridest kubisev Pro Swim Series

Märtsi lõpus USA-sse naasnud Marchand jätkas harjutamist Bowmani profitiimis, kus harjutavad ka Regan Smith, Chase Kalisz ja Hubert Kos. Nüüd on prantslane elevil, et lõpetab enda võistluspausi ja teeb seda Fort Lauderdale's peetaval Pro Swim Series raames.

30. aprillil algav mõõduvõtt Floridas saab olema tõeline staaride paraad, sest stardis on lausa 21 olümpiamängude medalisti. Lisaks Marchandile hüppavad vette ka USA suurimad tähed 10-kordne olümpiavõitja Katie Ledecky ja üheksa kuldmedalit võitnud Caeleb Dressel.

Lisaks veel Pariisi mängude edukaim naisujuja Summer McIntosh, lühiraja MM-il 11 maailmarekordit püstitanud Gretchen Walsh, Regan Smith, Kate Douglass, Bobby Finke jpt.

Marchand hüppab vette kolmel alal - 200m rinnuli ja 200/400m kompleksi -, kus ta tuli olümpiavõitjaks ning menüü näeb ette ka 200- ja 400m vabaujumist. See lisab veel enam spekulatsioonidele õli tulle, et maailma ujumise suurim täht üritab juuli lõpus algaval MM-il enda võistlusprogrammi lisada ka vabaujumise distantse. 


Jardibasseinis kuulub talle 500 vabaujumise NCAA rekord ning ta on suurepärast kiirust näidanud ka 200 jardi distantsil, kuid tavabasseinis ei ole Marchand tiitlivõistlustel veel 200- ja 400m vabaujumist ette võtnud. 

Antud samm ei ole siiski kuigi üllatav, sest peale 2004. aasta Ateena olümpiamänge, kus Michael Phelps pälvis kaheksa medalit Bowmani juhendamisel, katsetasid nad järgmisel aastal palju erinevaid distantse. Ka Bowman on mitmes intervjuus rõhutanud, et hoida värskust kuni Los Angelese olümpiamängudeni on Marchandile kasulik ujuda erinevaid distantse.

Fort Lauderdale's toimuv Pro Swim Series algab 30. aprillil ning kestab kuni 3. maini.

POPULAARSED POSTITUSED

MMi STARTLISTID VÄLJAS: Mis see ütleb eestlaste võimaluste kohta?

27. juulil saavad Singapuris alguse maailmameistrivõistlused, mis tõotavad enda tasemelt tulla läbi aegade kõige tugevamad. Rahvusvaheline alaliit avalikustas nüüd ka osalevad sportlased ning nende alad ja sealt koorub eestlaste võimaluste kohta välja palju huvitavat. 

Ülevaade ja analüüs Eesti koondise esitustest Euroopa U18 meistrivõistlustel

51. korda peetud Euroopa U18 vanuseklassi meistrivõistlused on nüüd möödanik. Kümnete aastate pärast jääb 2025. aasta võistlust kaunistama Egel Salu hõbemedal, kuid kuidas läks Eesti koondisel üldiselt ning mis olid nende tulemuste tagamaad? 

Me peame rääkima Leedu ujumiskoondisest ja 16-aastasest imepoisist Tajus Juškast

Leedu juunioride koondis pani Slovakkias peetud Euroopa U18 meistrivõistlustel kokku fantastilise võistluse. Lisaks kaheksale võidetud medalile ujusid finaalides väga paljud sportlased ning medaleid võideti isegi teateujumistes. Koondise suurimaks staariks tõusis alles 16-aastane Tajus Juška.

KOLM AASTAT LA 2028 OLÜMPIANI: Kes ja mitu Eesti ujujat suurel spordipeol stardib?

Täpselt kolme aasta pärast, 14. juulil aastal 2028, saab hollywoodiliku avalöögi Los Angelese olümpiamängud, mis on kaasaegsete mängude sünnist järjekorranumbriga 34. Kui Pariisis peetud spordipeol esindas Eestit kaks ujujat, siis mitu eestlab hüppab vette ligi 40 000 pealtvaatajat mahutaval SoFi ujumisareenil? 

Bažanova tõestas Fääri Saartel, et tema koht on Euroopa paremikus

Pühapäeval tõmmati joon alla Fääri Saartel peetud Põhjamaade meistrivõistlustele, kus Eesti koondis naases 14 individuaalse medaliga. Koondise edukaim oli 16-aastane Ksenia Bažanova, kes tõestas, et tema koht on Euroopa paremikus.