Otse põhisisu juurde

Surfamine, F1, vigastused ja uus eesmärk - maailma parim ujuja lõpetab pika võistluspausi


Pariisi olümpiamängudel neli kuldmedalit võitnud Leon Marchand on pärast pooleaastast võistluspausi naasmas taas võistlustulle. Maailma parimaks ujujaks peetaval 22-aastasel prantslasel on seljataga tõusude ja mõõnadega periood. 


Koduste olümpiamängude järgselt lühikese pausi teinud Marchand naases treeningutele septembri keskpaigas, kuid tegi seda kodulinnas Toulouse's, kus teda juhendas lapsepõlve treener Nicolas Castel, kes oli pidevas ühenduses Marchandi peamise juhendaja Bob Bowmaniga.

MK-sarja kaasa teinud prantslane kasseeris "taskurahana" sisse 174 000 dollarit auhinnaraha, teenis üldvõidu ja kirss tordil oli Ryan Lochte 2012. aastal ujutud 200m kompleksujumise maailmarekordi ületamine.

Kogu ujumismaailm ootas suure huviga detsembris toimunud maailmameistrivõistlusi ja mida suudab Marchand, kui ta on tõsisemalt võistlusteks valmistunud. Novembri lõpus andis ujumistäht teada, et loobub Budapestis peetavatest tiitlivõistlustest kuna hullumeelne aasta on füüsiliselt olnud väga nõudlik ja väsitav.

Õlaliigese nihestus ja Austraalia

Hiljuti Prantsusmaa lehele L'Equipe antud intervjuus tunnistas Marchand, et nihestas ka enda õlaliigest detsembris. "Ma olin juba teada andnud, et loobun MM-ist ja sain väga palju positiivseid ning toetavaid sõnumeid," rääkis ujuja. "Ma ütlesin endale, et see on okei ja inimesed mõistavad, kuigi ma olin valmis ka kriitikaks."

"Ma jätkasin detsembris treeninguid enda kodulinnas, ma ei jätnud ühtegi treeningpäeva vahele, kuid ma ei tahtnud võistelda ja panna võistluspükse jalga. See ei motiveerinud mind. Ma eelistasin valmis panna end Austraalia reisiks ja kaduda kõigi silme eest," selgitas neljakordne olümpiavõitja.

Jaanuari alguses lendas Marchand Austraaliasse, et treenida St. Petersi profitiimiga, mida juhendab Dean Boxall, kes on tõusnud viimase viie aasta jooksul kodumaa kõige silmapaistvamaks treeneriks. Pariisi olümpiamängudel startis lausa 10 tema õpilast ning teiste seas individuaalsed olümpiavõitjad Ariarne Titmus ja Mollie O'Callagahan.

Suurimaks eesmärgiks oli prantslasel kängurumaal viia enda vabaujumine uuele tasemele, aga paar nädalat pärast Austraaliasse naasmist sai ta uue vigastuse. "Ühel esmaspäeva hommikul tundsin enda roiete piirkonnas valu," meenutas Marchand, kes külastas treeningute vahel ka F1 etappi kui ka Australian Openi tenniseturniiri. "Järgmisel päeval oli veel valusam. Kolmapäeval külastasin enda füsioterapeuti ja ta ütles, et kõik peaks olema korras."


"Mina jätkasin treeningute ja vabal ajal surfamisega ning eeldasin, et tegemist on lihtsalt lihasvaluga. Lõpuks selgus, et tegemist oli väsimusmurruga. Ma ei saanud nädal aega ujuda, mis oli väga frustreeriv," jätkas 400m kompleksujumise maailmarekordimees, kellega koos treenisid ka Itaalia ujumisässad Thomas Ceccon ja Alberto Razzetti. 

Staaridest kubisev Pro Swim Series

Märtsi lõpus USA-sse naasnud Marchand jätkas harjutamist Bowmani profitiimis, kus harjutavad ka Regan Smith, Chase Kalisz ja Hubert Kos. Nüüd on prantslane elevil, et lõpetab enda võistluspausi ja teeb seda Fort Lauderdale's peetaval Pro Swim Series raames.

30. aprillil algav mõõduvõtt Floridas saab olema tõeline staaride paraad, sest stardis on lausa 21 olümpiamängude medalisti. Lisaks Marchandile hüppavad vette ka USA suurimad tähed 10-kordne olümpiavõitja Katie Ledecky ja üheksa kuldmedalit võitnud Caeleb Dressel.

Lisaks veel Pariisi mängude edukaim naisujuja Summer McIntosh, lühiraja MM-il 11 maailmarekordit püstitanud Gretchen Walsh, Regan Smith, Kate Douglass, Bobby Finke jpt.

Marchand hüppab vette kolmel alal - 200m rinnuli ja 200/400m kompleksi -, kus ta tuli olümpiavõitjaks ning menüü näeb ette ka 200- ja 400m vabaujumist. See lisab veel enam spekulatsioonidele õli tulle, et maailma ujumise suurim täht üritab juuli lõpus algaval MM-il enda võistlusprogrammi lisada ka vabaujumise distantse. 


Jardibasseinis kuulub talle 500 vabaujumise NCAA rekord ning ta on suurepärast kiirust näidanud ka 200 jardi distantsil, kuid tavabasseinis ei ole Marchand tiitlivõistlustel veel 200- ja 400m vabaujumist ette võtnud. 

Antud samm ei ole siiski kuigi üllatav, sest peale 2004. aasta Ateena olümpiamänge, kus Michael Phelps pälvis kaheksa medalit Bowmani juhendamisel, katsetasid nad järgmisel aastal palju erinevaid distantse. Ka Bowman on mitmes intervjuus rõhutanud, et hoida värskust kuni Los Angelese olümpiamängudeni on Marchandile kasulik ujuda erinevaid distantse.

Fort Lauderdale's toimuv Pro Swim Series algab 30. aprillil ning kestab kuni 3. maini.

POPULAARSED POSTITUSED

Kotsar ujus USA-s Eesti hooaja tippmargi ja möödus kõigi aegade edetabelis Jefimovast

Sügisel Texase Kristliku ülikooli (TCU) õppima ja treenima asunud Karolin Victoria Kotsaril jäi seljataha isiklikke rekorditega jardibasseini hooaeg ning nüüd on 19-aastane eestlanna jätkanud head hoogu ka tavabasseinis, kus ta ujus Eesti hooaja tippmargi.

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.