Rahvusvaheline Ujumisliit andis teada, et 2028. aasta Los Angelese olümpiamängude kavva on lisatud nüüd lisaks 50 meetri vabaujumisele ka selili-, rinnuli- ja liblikujumise sprindid.
Kui 50 meetri vabaujumise sprint lisati olümpiakavva 1988. aastal, siis ujumiskogukond on pikalt oodanud, et lisatakse ka teiste ujumisviiside sprindid, sest need on tasavägised ja vaatemängulised.
Ujumise maailmameistrivõistlustel on kõikide ujumisviiside sprindid olnud esindatud 2001. aastast ning nüüd on need ametlikult ka olümpiaalad, mis tähendab, et Los Angelese mängudel jagatakse ujumises välja 41 medalikomplekti.
See on ka suurepärane uudis Eesti ujujatele, sest 50 meetri rinnuliujumine on Eneli Jefimova üks trumpalasid ning annab talle kolme aasta pärast võimaluse püüda medalit lisaks 100 meetri distantsile ka lühemal maal.
Eesti üks läbi aegade parim sprinter Daniel Zaitsev on üritanud vabaujumise sprindis teha läbilööki, kuid tema tugevuseks on alati olnud 50 meetri liblikujumine. Nüüd saab ka tema keskenduda enda trumpalale ning omab väga häid võimalusi, et teha enda olümpiamängude debüüt.
Hiljuti Norras 50 meetri vabaujumise rahvusrekordi püstitanud Ralf Tribuntsov saab sinilindu hakata püüdma ka seliliujumise sprindis, kus ta mullu pääses Euroopa meistrivõistluste finaali ning on tänavu maailma hooaja esikümnes.
Lisada siia juurde Pariisi olümpiamängude finalist Kregor Zirk ja mitmed tõusvad noored, siis loob see võimaluse võrdlemisi suureks ujumiskoondiseks Los Angeleses. Aegnormatiive mõistagi avalikustatud veel ei ole, sest nende täitmise periood algab reeglina poolteist aastat enne mänge, kuid kahtlemata saavad need olema väga tugevast klassist.
See samm pikendab oluliselt ka paljude ujumisstaaride karjääri, sest lähiajaloost on võtta mitmeid näiteid, kus enam kui 30-aastased ujumisässad teevad sprindis tegusid. Häälekalt on rootslanna Sarah Sjöström palunud, et lisataks 50m liblikujumine ja nüüd on tema soovidele vastatud, sest on ta sel alal viimased 11 aastat püsinud võitmatu.
PriitSwim kuulis 50 meetri lisandumisest olümpiakavva eelmise aasta septembris, kuid toona käis veel lobitöö ning midagi ametlikku veel teatada ei olnud võimalik. Lähipäevadel saab lugeda ka detailsemaid analüüse selle otsuse tagamaadest, sest kahtlemata on ka selle otsuse vastu mitmed osapooled kuna ujumisprogrammis on niigi palju distantse.