Otse põhisisu juurde

Sjöström purustas MM-i avapäeval maailmarekordi

Budapestis toimuval MM-il jagati täna õhtul esimesed medalid. Avapäeval oli kõige edukamaks riigiks USA, individuaalselt tegi avapäeva parima soorituse rootslanna Sarah Sjöström. Esimesel päeval toimus neli finaali ja poolfinaali. 

Ameriklanna Katie Ledecky, kes Rio olümpiamängudel võitis neli kuldmedalit, jätkas oma võidumarssi ka Budapestis.

Alles 20-aastane Ledecky tuli juba kolmandat korda järjest maailmameistriks 400 m vabaltujumises uue võistluste rekordiga 3.58,34. Kaksikvõidu Ameerikale kindlustas Leah Smith (4.01,54) ning pronksi teenis hiinlanna Li Bingjie (4.03,25). Ledecky tuleb individuaalselt veel starti 200-800-1500 m vabaltujumises ning koos teateujumistega on tal võimalik võita ühtekokku kuus kuldmedalit.

Päeva kõige parem sooritus tehti alles päeva viimasel alal naiste 4x100 m vabaltujumises. Rootsi naiskonna esimest vahetust ujunud Sarah Sjöström läbis distantsi ajaga 51.71, millega ta purustas Cate Campbelille kuulunud maailmarekordi (52.06) enam kui kolme kümnendikuga. Maailmameistriks krooniti USA (3.31,72), kus enda võistluste teise kuldmedali võitis kolmandat vahetust ujunud Ledecky. Rootsi lõpetas finaali viiendana. 

Meeste 400 m vabaltujumises tegi võimsa esituse hiinlane Sun Yang. Viimastel aastatel on tal olnud dopingusüüdistusi kui ka sattunud kähmlusesse soojendusbasseinis ja möödunud aastal Rio olümpiamängudel pidi ta leppima hõbemedaliga sel distantsil. Tänavu saavutas ta aga kuldmedali suurepärase sooloujumisega saades ajaks 3.41,38 ning emotsioone finišis tagasi ei hoidnud. Hõbeda pälvis Rio olümpiavõitja Mack Horton (3.43,85) ning pronksmedali Gabriele Detti (3.43,93).

Ameerika mehed olid kindlad favoriidid 4x100 m vabaltujumise võidule, aga Brasiilia tegi nende elu vägagi raskeks. USA avavahetust ujunud Caeleb Dressel läbis distantsi ülivõimsa ajaga 47.26. Finišis ameeriklased ei vääratanud ning Nathan Adrian tõi ameeriklased esimesena finišisse ajaga 3.10,07

Poolfinaalides favoriidid ei vääratanud

Homme õhtul on ees ootamas tõeline maiuspala meeste 50 m liblikujumise finaali näol. Täna toimunud poolfinaalis ujus lausa viis meest alla 23-sekundi. Poolfinaalide kiireim oli USA järgmiseks ujumise superstaariks tituleeritud Caeleb Dressel ajaga 22.76, kes ujus ka uue riigi rekordi. Vaid sajandikuga kaotas talle ukrainlane Andrii Govorov. Finaali pääses ka teinegi ukrainlane Andrii Khloptsov, kes ujus uue juunioride maailmarekordi ajaga 23.31

Naiste 100 m liblikujumise poolfinaalis edenesid kõik favoriidid oodatult finaali. Valitsev maailmameister ja olümpiavõitja Sarah Sjöström näitas juba hambaid enda maailmarekordile 55.48. Ta läbis poolfinaalis distantsi ajaga 55.77 ning edestas lähimaid konkurente ligi poole sekundiga. Sarnaselt naiste liblikujumisele käib ka meeste 100 m rinnuliujumises võitlus hõbemedalile, sest britt Adam Peaty on võrreldes teistega teiselt planeedilt. Poolfinaalis parandas ta ligi poole sekundiga võistluste rekordit saades ajaks 57.75. Lähimad konkurendid jäid ligi sekundi kaugusele, homsesse finaali pääses neljanda ajaga 59.12 ka leedukas Andrius Sidlauskas.

Kodupubliku ees võistlev Katinka Hosszu pääses enda meelisalal 200 m kompleksujumises kindlalt esimese ajaga 2.07,14 homme toimuvasse finaali. Raudseks leediks kutsutav Hosszu kui ka teised ujujad said võistelda täismaja publiku ees. Finaalipääsmed on 5000 inimest mahutavale areenile välja müüdud juba nädalaid varem. Homme on eestlastest võistlustules Ralf Tribuntsov (100 m selili), Kregor Zirk (200 m vabalt) ja Maria Romanjuk (100 m rinnuli). 

I päeva maailmameistrid:

400 m vabalt - Sun Yang - 3.41,38
400 m vabalt - Katie Ledecky - 3.58,34
4x100 m vabalt naised - USA - 3.31,72
4x100 m vabalt mehed - USA - 3.10,07

Kõik tulemused leiad SIIT:

PÜSIGE LAINEL!

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.