Otse põhisisu juurde

Täismaja Aura ujula rõkkama pannud 50m SKINS formaadi finalistid: see oli nii ulme ja lahe


Nädalavahetusel peetud Zirk Swim Cupi raames toimus Eestis esmakordselt ka 50m vabaujumise SKINS, mis on kolm roundi ja toimub play-off süsteemil. Finaali murdnud ujujad Siim Kesküla, Maari Randväli ja Inessa Sorokin meenutasid kogemust ülivõrdes. 

SKINS formaat on viimastel aastatel maailmas kogunud rohkelt populaarsust. Kaheksa finaali pääsenud ujujat heitlevad nelja koha nimel poolfinaalis. Pärast igat sooritust on neli minutit aega taastumiseks ning tuleb taas stardipukkidele ronida. Nelja ujuja seast selgitatakse välja kaks superfinalisti ning nad lähevad võidu nimel kõrvuti vastamisi. 

Lisaks sprindikiirusele nõuab antud formaat vastupidavust, strateegiat, aga ka oskust kiirelt taastuda startide vahel. Zirk Swim Cupil peeti SKINS formaat 50m vabaujumises, kus põnevust ja kaasaelamist jagus nii naiste kui ka meeste ujumistesse. 

"See oli täiesti ulmeline ja uus asi, ma pole midagi nii lahedat enda ujumiskarjääri jooksul kogenud," rääkis naiste seas võitjaks kroonitud Maari Randväli. "Adrenaliin oli nii kõrgel, et alles pärast lõppu sain aru, kui raske see tegelikult oli. See närv ning teadmatus, et kuidas keegi ujuma hakkab ning kas ikka jõuan lõpuks finaali, tegi selle formaadi nii huvitavaks ja uudseks, nautisin seda sajaga."

Randväli kõrval superfinaali jõudnud Inessa Sorokin sekundeeris enda konkurendile. "SKINS kogemus oli meile kõigile kindlasti esmakordne ning leidsin selle natuke hirmuäratavana. Olin pinges terve päev enne seda ning usun, et ei olnud ainukene. Hirmu ja pinge kõrvale jättes, usun et see oli kindlasti väärt seda emotsiooni."

Meeste tšempion, Siim Kesküla, mängis konkurentidega malet ning ei jäänud palju puudu, et strateegiaga oleks näppu lõiganud. Kodupubliku ees ujunud tartlane pääses esimesest ringist edasi üle noatera neljandana. Seejärel pääses esimesena superfinaali ning seal minnes vastamisi Demid Solodoviga otsustas võitja viimane tõmme. Kuus sajandikku enne Solodovi sai Kesküla käe vastu finišiseina. 

"Soojenduse ajal panin plaani paika, et esimeses ringis raisata nii vähe energiat kui võimalik," selgitab 17-aastane Kesküla. "Läksin üritust võitma ja see ka õnnestus, väikese loteriiga kuid siiski. Võimas formaat minu hinnangul, saab korraliku strateegia mängu teha, peaaegu nagu male."

Aura ujula katus hakkas õhku tõusma

Mõlemat SKINS finaali iseloomustavad lisaks tasavägistele duellidele ka pealtvaatajate maruline kaasaelamine. Aura ujula tribüün oli rahvast paksult täis ning inimestel tuli lausa püsti seista, et enda lemmikule kaasa elada. 

"Atmosfäär oli väga ulme, see oli lihtsalt kirjeldamatu," meenutab Sorokin. "Kui häält tehti esimesena Maarile, siis mõtlesin juba, et siin on lemmik olemas ja enesekindlust ma enam ei saa, kui häält tehti järgmisena minule, siis võtsin suure hingetõmbe kogudes seda usku."

Ka Randväli meenutab, et tunne superfinaali eel oli vaatamata väsimusele võimas. "Olin superfinaali eel juba väga väsinud, kuid ise ei märganudki seda, sest publik elas meeletult kaasa, ma arvan et ei ole eales eestlasi nii kõvasti kaasa elamas näinud. Mul ei olnud enam vahet kas võidan või kaotan, tahtsin lihtsalt rahvale ägedat ujumist pakkuda ning usun, et saime Inessaga sellega suurepäraselt hakkama. Kui minu nime hüüdmise järel kaasa elati, siis tundsin end kui maailmanabana," räägib võistlustel kokku kolm alavõitu teeninud ujuja. 


Kesküla räägib, et lisaks ujumise strateegiale sai fookus pandud ka taastumisele. "Pärast pingutust läksin kohe lõdvestust ujuma, tarbisin vedelikku ja sõin ka glükoosi." Superfinaalis Narvat esindava Solodovi vastu ujunud Kesküla ütleb, et koduseinad toetasid ikka korralikult.

"Kodupublik ikka toetas täiega, pasunakoori oli korralikult kuulda ja tsitaate "ära kangestu" ja "rahvale"," naljatab Kesküla, kes tõmbas ka ise rahva korralikult käima. 

Juba on ametlik, et Zirk Swim Cup toimub ka aastal 2026 ning kuupäevadeks 14-15 veebruar. Ei tasuks ujujatel üllatuda kui lisandub ka mõni teine ujumisviis SKINS formaadile. 

POPULAARSED POSTITUSED

Spordiklubi Garanti abistab Eesti karikavõistlustel MM-i medalist

29.-30. märtsini selgitatakse Tartus Aura ujulas Eesti karikavõitjad ning Spordiklubi Garant on jahtimas neljandat järjestikust esikohta täiskasvanute konkurentsis. Võistkond saab tugevat täiendust lühiraja MM-il medaleid võitnud Dylan Carteriga. 

Denissov startis olümpiahõbeda kõrval, Jefimova konkurent näitas taas head minekut

Reedel algas Šotimaal Edinburghis kõrgetasemeline ujumisvõistlus, kus eestlastest lööb kaasa igapäevaselt Inglismaal treeniv Aleksei Denissov. Olümpiafinaalis Eneli Jefimovat edestanud britt Angharad Evans näitas põhialal taas head minekut.

Dopinguproovi haamriga hävitada lasknud hiinlasest olümpiavõitja tuleb taas võistlustulle

33-aastane Hiina ujumise superstaar Sun Yang vabanes mullu enam kui nelja aastasest võistluskeelust ning on järgmisel nädalal algavatel kodumaa kevadistel meistrivõistlustel tegemas enda teist võistlust peale pikka võistluskeeldu. 

12-kordne olümpiamedalist Ryan Lochte: see oli minu elu kõige raskem treening

Ameeriklane Ryan Lochte läheb ajalukku enda säravate ujumiste, maailmarekordite, huvitavate väljaütlemiste ning värvikate riietustega. Aastatel 2011-2012 oli Lochte enda võimete tipul ning sellest perioodist pärineb ka tema elu raskeim treening. 

Nelja aastasest võistluskeelust vabanenud Hiina olümpiavõitja ohustas Zirki rekordit

Hiina linnas Qingdaos algasid riigi kevadised meistrivõistlused, kus osaleb ka kolmekordne olümpiavõitja Sun Yang, kes mullu vabanes nelja aastasest võistluskeelust, mis määrati seoses sellega, et ta lasi dopinguproovi purustada haamriga. Sun alustas võistlust maailma hooaja kuuenda tulemusega.