Otse põhisisu juurde

Kesküla Zirk Swim Cupi eel: ootan seda atmosfääri ja 50 meetri SKINS formaati


Siim Kesküla, Eesti parim meesjuunior basseinis, on peagi vette hüppamas aasta esimesel 50 meetri basseini võistlusel. 17-aastane ujumistäht rääkis pikemalt treeningutest, alade fookusest hooaja eel, Zirk Swim Cupist ning kuidas igapäevaselt lühirajal treenimine mõjutab tavabasseinis võistlemist. 


Detsembris karjääri kaks esimest täiskasvanute Eesti meistritiitlit ja Põhjamaade juunioride meistrivõistluste kuldmedali pälvinud tartlane sõnab, et treeningud aasta alguses on sujunud hästi.

"Oleme palju rõhku pannud veealusele osale ja startidele. Jaanuari lõpus tuli nädalane paus treeningutesse sisse, sest külastasin ühte USA ülikooli, aga see auk saab ka kinni aetud," räägib Kesküla, kes võidutses detsembris Eesti meistrivõistlustel 50m vaba- ja liblikujumises.

Tavabasseini hooajale vastu vaadates tõdeb Eesti hetke parim meesjuunior, et fookus on suunatud 100- ja 200 meetri distantsile. "Otseselt sprindile ma fookust ei pane ja treeningutel pigem keskendun 100- ja 200 meetri peale, aga vahel ujume ka kiiremaid lõike."

Aasta esimese võistluse tavabasseinis teeb Kesküla 15.-16. veebruarini Tartus toimuval Zirk Swim Cupil, kus tema menüüsse kuulub neli ala: 50/100m vaba- ja liblikujumise distantsid. Kodubasseinis vette hüppav ujuja ütleb, et võistlus saab kindlasti olema erakordne.

"Otseseid ootusi ma endale seadnud ei ole, kuid ilmselt kõige rohkem ootan just seda atmosfääri ja 50 meetri SKINS formaati," märgib Kesküla, kes 50m vabaujumise SKINS formaadi võitmiseks peab finaalis seda ala edukalt ujuma kolm korda.

SKINS formaat kujutab endast väljalangemistega ujumist. Eelujumiste põhjal selguvad kaheksa kõige kiiremat ujujat. Finaali esimeses ringis pääsevad järgmisesse roundi neli kiireimat, teised langevad välja. Seejärel on ujujatel neli minutit taastumiseks ning neli ujujat panevad end taas stardijoonele, kus selgitatakse välja kaks finalisti, kust omakorda selgub juba võitja.

Suvel Euroopa juunioride meistrivõistlusteks valmistuv Kesküla räägib, et kuigi igapäevaselt tuleb basseinis mõõta meetreid lühirajal ehk 25 meetri basseinis, siis see tema enesekindlust otseselt ei mõjuta.

"Hetkel on 25 ja 50 meetri basseini suhe seisuga 1:0, sest Aura veekeskuses on rajad pidevalt vastu meie tahtmist ning seetõttu treenime kahjuks ainult 25 meetri basseinis. Õnneks on ees koolivaheaeg, kus siirdume pundiga välismaale treenima," selgitab Tartumaa üks parimaid ujujaid.

"Otseselt lühirajal tavabasseini võistlusteks treenimine enesekindlust ei mõjuta. Vesi on ikka sama värvi ja külm, ainult pöörete arv väheneb ning üks ots on natuke kaugemal," märkis Kesküla lõpetuseks.



POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.