Otse põhisisu juurde

Kesküla juunioride EMi eel: Ujumisliidu toetus on minimaalne, aga teised on andnud palju tuge


Euroopa juunioride meistrivõistlusteks valmistuv Eesti parim meesjuunior Siim Kesküla loodab kolme nädala pärast algavatel tiitlivõistlustel olla elu parimas hoos. 18-aastane tartlane räägib, et vaatamata alaliidu minimaalsele toetusele on teda ümbritsev klubi, treeningkaaslased ja sponsorid andnud väga palju tuge. 

Kesküla on tänavusel hooajal teinud korraliku arenguhüppe nii 100- kui ka 200 meetri vabaujumise distantsidel. Mai alguses viis ujuja Lätis enda 100 meetri distantsi rekordi 50,69 peale ja maagilisest 50-sekundi piiri alistamisest jääb puudu veel üks tibusamm. 

Ka pikemal maal on korralik arenguhüppe toimunud. Tänavuse aastanumbri sees on isiklik rekord paranenud ligi kaks sekundit ning tulemus 1:52,32 asetab Ujumise Spordiklubi värve kandva ujuja Eesti kõigi aegade edetabelis seitsmendale kohale. Kiiremat eestlast Keskülast sel hooajal veel olnud ei ole. 

"Edu taga on olnud järjepidevus," räägib märtsis enda 18. sünnipäeva tähistanud ujuja. "Peale aprillikuu treeninglaagit Türgis tulid korralikud tippmargid ja 200 meetri vabaujumises sai läbi ligi aasta pikkune isikliku rekordi põud."

Tänavuse hooaja võistlustest on Keskülale kõige enam meelde jäänud hoopis valu, mis on tekkinud ujumiste lõpufaasis. "Kõige enam ongi meelde jäänud iga distantsi viimased 35 meetrit, kus kogu keha on lukus ja laktaat laes," muigab juulis algavaks juunioride EMiks valmistuv sportlane.

Ujumisliidu toetus on minimaalne ja pigem seda ei ole üldse

Slovakkias peetav juunioride EM toimub üle mitme aasta taas välibasseinis, kuid Kesküla ütleb endale omase huumoriga, et seni kuni selili ujuma ei pea, siis talle see sobib. "Kuna ujun krooli, siis kõikjal basseinides on põhjas olev joon samat värvi ning saan hakkama."

Ujumise kuninglikuks alaks peetava 100 meetri vabaujumises on tartlasel võimalik alistada ka 50-sekundi piir, mis potentsiaalselt annaks eestlasele võimaluse võidelda finaalikoha eest. Mullu pidi eelringidest edasi pääsemiseks näitama aega 50,60 ja tunamullu 50,88. Finaalipääs on viimasel kümnel aastal kõikunud 50-sekundi alguses, kuid eelmisel aastal oli vaja esmakordselt kaheksa parema sekka mahtumiseks näidata aega 49-sekundiga. 

"Maagilise piiri alistamisest on puudu võimalus treenida korralikus basseinis ja tugeva konkurentsiga. Kõik muu on olemas," märgib Kesküla, kes saab jahtida ka Eesti juunioride rekordit, mis on aastast 2013 Ralf Tribuntsovi nimel numbritega 49,88. 


Kesküla lisab, et on tänavu enne hooaja kõige tähtsamat võistlust saanud väga palju toetust enda koduklubi Ujumise Spordiklubilt, mille juhiks on Kregor Zirki endine treener Kaja Haljaste. "Klubi on mind toetanud hubase treeningkeskkonnaa ja erinevate taustajõududega nagu füsioterapeut ja arst. Samuti olen palju toetust saanud Duncani spordipoelt ja meie treeninggrupp on ühtsem kui kunagi varem."

Siiski on juunioride EMil kõrget kohta jahtiv tartlane pettunud Eesti Ujumisliidus. "Alaliidu toetus on olnud minimaalne ja pigem seda pole kohe üldse ning kajastust ei ole ka suviste võistluste kohta olnud."

Arusaamatu otsus mitte toetada juunioride MMile minekut

Lisaks juunioride EMile toimub tänavu suvel veel ka kuni 18-aastaste maailmameistrivõistlused, mis leiavad aset augusti teises pooles. Kesküla ütleb, et osalemine on veel lahtine, sest ta ei tea kas alaliit toetab sinna minemist või ei. 

"Oli mingi jutt, et sportlane peab valima juunioride EMi või MMi vahel, mis minu jaoks on natukene imelik, sest ujuja, kes on täitnud kõik normatiivid peaks toetust ikkagi saama, sest esmalt esindab ta ikkagi riiki," lausub Kesküla, kes harjutab Geil Siimu näpunäidete järgi. 

Ujuja jätkab:  Juunioride MM on igati uhke ja kõva mõõduvõtt, kus erinevalt EM-ist saab ujuda võidu ka USA, Aasia ja Austraalia parimate ujujatega. Samas võib-olla ei näe alaliit mõtet saata Eesti juunioreid maailmaareenile ning arvavad, et meil puuduks seal läbilöök." 

Vaatamata kaigaste kodaratesse viskamisele tahab Kesküla olla 2. juulil algaval juunioride EM-il elu parimas hoos ning võidelda kõrgete kohtade eest. "Kolm nädalat enne tiitlivõistlust on keha ja vaim veel üpris väsinud, aga järgnevate nädalate jooksul annab nii mõndagi korda saata ja lõplik tõde selgub kohapeal," ütleb Kesküla optimistlikult lõpetuseks. 

POPULAARSED POSTITUSED

Jefimova ja Heina viimane ühine võistlus algas hilinenud lennu ja treeninguga lennujaamas

Eesti parim naissportlane Eneli Jefimova on peagi algaval ujumise MMil Singapuris heal positsioonil, et jahtida medalit. Koos treener Henry Heinaga võistluspaika reisinud Jefimova jäi lennukist maha ning duo pidi treeningu läbi viima lennujaamas. 

Palvadre näitas Universiaadil Eesti ujujate viimase 12 aasta parimat tulemust

Saksamaal toimuvatel üliõpilastemängudel ehk Universiaadil esindas Eesti ujumistiimi 13 sportlast. Edukaim oli igapäevaselt USAs Oaklandi ülikoolis treeniv Christopher Palvadre, kes näitas Eesti ujujate viimase 12 aasta parimat tulemust. 

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida ujumise MMi

Singapuris algab 27. juulil nädal aega kestvad ujumise maailmameistrivõistlused, millest võtab osa ka kuueliikmeline Eesti koondis. Põnevad duellid, maailmarekordid ja eestlaste suur võimalus korda saata ajalugu.

MM EELVAADE: 7 suurt küsimust aasta kõige tähtsama tiitlivõistluse eel

Eesti aja järgi pühapäeva varahommikul saab Singapuris avalöögi ujumise maailmameistrivõistlused, mis tõotavad enda tasemelt tulla läbi aegade kõige tugevama konkurentsiga. Mis on tiitlivõistluse eel seitse kõige suuremat küsimust?

EESTLASED MM AJALOOS: Stukolkini hõbemedal millele eelnes individuaalala rööv

Pühapäeval, 27. juulil, algavad Singapuris ujumise maailmameistrivõistlused. Selle puhul toob PriitSwim iga päev lugejateni killuke Eesti ujujate ajaloost MMidel. Alustada tuleb muidugi meie läbi aegade esimesest (ja seni ainsast) medalivõitjast Ivar Stukolkinist.