Otse põhisisu juurde

U18 EMi EELVAADE: Medalinõudleja, finaalist mõtlejad ja poolfinaali pürgiv Eesti koondis


Teisipäeval, 1. juulil, alustavad kuni 18-aastased ujujad Slovakkias heitlust Euroopa juunioride meistrivõistlustel. 11-liikmeline Eesti koondis on tänavu medalinõudleja, mitmed sportlased võivad reaalselt unistada finaalist ning poolfinaaliuks võib avaneda suurele hulgale ujujatele. 

Kõigest nüüd lähemalt ja järjekorras. Eesti juunioride koondisel tuleb esmakordselt alates aastast 2019 läbi ajada ilma koondise liidrita Eneli Jefimovata, kes viimase nelja aasta jooksul sai kaela 10 medalit, millest seitse olid kuldsed. 

Nüüd on juunioride koondises algamas uus ajajärk ning rinnuliujumise medaliketti üritab pikendada Lääne-Virumaalt pärit Egle Salu, kes on koondise suurim medalilootus. Ta läheb võistlustele vastu parima 50 meetri rinnuliujumise hooaja tippmargiga 30,97, kuid võitlus medalitele saab olema armutu. 

Pärast mitmeid aastaid on tagasi lubatud Venemaa koondis, kes juunioride skeenel on absoluutsed valitsejad olnud. See tuleneb eelkõige riigi süsteemist, mis toodab tulevikutähti juba väga noorest east ehk tänavu näeme me suure tõenäosusega läbi aegade kõige kõrgemat keskmist taset, mis kunagi Euroopa juunioride meistrivõistlustel olnud. 

Mullu finišeeris Salu neljandana ning see oli äärmiselt tore üllatus. Nüüd läheb ta võistlustele vastu olukorras, kus favoriidikoorem on tema õlul. Lisaks füüsilisele valmisolekule saab veelgi määravamaks vaimne tugevus. Rakverelanna selja taga on viis naist, kes mahuvad tänavusel hooajal 0,3 sekundi sisse. 50 meetri rinnuliujumise eelringid ja poolfinaal peetakse esimesel päeval ja finaal teisel ehk sisseelamise aega ei anta. 


Salu minimaalne eesmärk on finaali end esmalt ujuda ja siis medalimängus olla ülesannete kõrgusel. On variant võita, aga ka jääda kuuendaks. Pisikesed tehnilised detailid ja vaimne tugevus määrab selle kuidas eestlannal läheb. Hoiame igaljuhul mõlemat pöialt tugevalt!

Finaalist võib Salu mõelda ka 100 meetri distantsil. Tänavu on ta näidanud aega 1:09,39, millest tuleks kaheksa parema sekka pääsemisel mõned kümnendikud maha lihvida. Igaljuhul on Salu koondise liidriks ja tema avapäeva esitus võib kogu koondisele anda positiivse tõuke!

Randväli ja Kesküla võivad unistada finaalist

Finaalist võivad unistada kõik juunioride EMil osalejad ja kodus diivanil istuvad sportlased, aga reaalselt võivad sellele mõelda Maari Randväli ja Siim Kesküla. Tõsi, see saab olema väga keeruline, aga üldse mitte võimatu. 

Olgu kohe öeldud, et mõlemad ujujad peaksid tegema väikestviisi eneseületuse. Maari, kelle parimad väljavaated on kõikidel seliliujumise distantsidel peaks finaali pääsemiseks ujuma 50- ja 100 m seliliujumises Eesti rekordid, mis on hetkel vastavalt 29,00 ja 1:01,85. Nendest esimene on Maari enda nimel. 

Naiste seliliujumine on tänavusel juunioride EMil läbi aegade kõige kõrgema tasemega. Finaali pääsemiseks tuleb lisaks enda õnnestumisele loota veidi ka konkurentide ebaõnnele. Kas endast kaks aastat vanemate ujujatega võistlev Maari on suuteline rahvusrekorditeks, absoluutselt, aga tuleb arvestada ka fakti, et võistlus toimub välibasseinis, mis on seliliujujatele piin, sest ei ole päästvat lage mille järgi sirgelt ujuda. 


Siimu parimad võimalused on seotud 100 meetri vabaujumises. Tänavusel hooajal on ta kirja saanud 50,69, mis kaheksa parema sekka mahtumiseks ei ole piisav, sest lausa 11 konkurenti on isiklike rekorditega alla 50-sekundi. See saab ka tänavu olema verstapostiks. 

Naljaga pooleks võib öelda, et David Popovici tõestas basseini headuses kui ujus mõned päevad tagasi Euroopa rekordi 100 m vabaujumises. Juhul kui Siim peaks alistama 50-sekundi piiri, siis temast saaks kuues Eesti meesujuja, kes selle saavutuseni jõudnud. Tasub ära märkida ka U18 vanuseklassi rahvusrekord, mis on numbritega 49,88. 

Tegelikult võiks Siim ka 50 meetri vabaujumises väga kõrges konkurentsis olla, kuid tundub, et tänavuse aasta suurem aur on läinud vastupidavuse arendamisele. Siiski poolfinaal ei ole sel alal utoopia. Kokkuvõttes peab märkima nende kahe ujuja aadressil, et kõige tähtsamad ujumised nende jaoks on eelringid, sest konkurents on tihe ja väga kõrge ning paar valet liigutust jätavad nad poolfinaalist eemale. Miinimum eesmärk nende jaoks on poolfinaal, aga hea õnnestumise korral võib avaneda uks kaheksa parema sekka!

Poolfinaal on hea kõrgus latil

Kui kasutada kõrgushüppe termineid, siis päris paljude Eesti koondislaste jaoks on poolfinaaliks seatud lati ületamine tehtav. Mõistagi ei ole see jalutuskäik pargis, vaid hooaja ning isiklike rekordite püstitamine, kuid see näitab ka koondise sisu, et ei tulda ainult eelringe ujuma. 

Lisaks eelmainitud sportlastele on Eesti eest veel võistlustules: Kirke Madar, Dmitri Sillaste, Oliver Kuulpak, Miriam Jürisoo, Airon Pajula, Alessandra Zaidentsal, Polina Sovtsa ja Aleksei Denissov. 

Alustada tuleks sellest, et kui kõik eelmainitud sportlased suudavad tiitlivõistlustel ujuda välja isikliku rekordi, siis see oleks juba õnnestumiste kategoorias. Elu parim tulemus, hooaja kõige tähtsmaal võistlusel on hea valuuta. 

Mullu kahel korral poolfinaalis ujunud Kirke Madar võib seda tempu korrata ka tänavu. 50 m liblikujumises oleks vaja aega 27-sekundi algusesse, mida ta ka mullu suutis kui ujus isiklikuks rekordiks 27,07. Poole pikemal maal peaks ta samuti enda tippmargi (1:00,79) läheduses olema, et tagada edasipääs. 

Meeste 200 m kompleksujumises on Oliver Kuulpak tänavu enda rekordist aega maha viilinud jõudsalt. Poolfinaali pääsemiseks tuleks ajast 2:05,39 saada maha veel umbes 1-1,5 sekundit. Võimatu? Täiesti tehtav ning kuigi mullu oli poolfinaali hind 2:05,18, siis nagu ka sissejuhatuses mainitud on meid ees ootamas läbi aegade kõige kõrgema tasemega juunioride EM. 

Omad võimalused on ka Dmitri Sillastel. Stardinimekirja järgi edestab teda 20 konkurenti, aga vahed eespool ei ole väga suured. Tasub meeles pidada ka Eesti rekordnumbreid 2:01,19, millest hetkel jääb pärnakal vajaka 1,81 sekundit. Aeg 2:01 sees on kindlasti poolfinaaliks piisav, võimalik et ka 2:02 sisse ujuvad sportlased edenevad 16 parema sekka. 

Naiste 200 meetri liblikujumine ei ole väga populaarne ala, aga 26 neidu starti tulevad ja sh Miriam Jürisoo. Ta viis hiljuti enda rekordi 2:19,08 peale ning noores eas sportlased võivad teha suuri hüppeid. Poolfinaalist võiks mõelda ajaga 2:16 ringis ja see nõuaks korraliku eneseületust, aga kus veel kui mitte hooaja kõige tähtsamal võistlusel. 

Tänavused Euroopa juunioride meistrivõistlused saavad olema suurepärase tasemega ning saame kaasa elada paljudele eestlastele, kes üritavad murda end õhtustesse ujumistesse ehk poolfinaali ja finaali. 1.-6. juulini peetav mõõduvõtt saab olema vinge!
 
🇪🇪 EESTI KOONDIS 🇪🇪
Egle Salu 50-100 RIN
Maari Randväli 100 VAB / 50-100-200 SEL
Siim Kesküla 50-100-200 VAB / 50 LIB
Dmitri Sillaste 50-100-200 SEL
Kirke Madar 50-100 VAB / 50-100 LIB
Oliver Kuulpak 100 VAB / 100 LIB / 200-400 KOMP
Aleksei Denissov 200-400 KOMP
Miriam Jürisoo 50-100-200 LIB
Airon Pajula 50-100-200 VAB
Polina Sovtsa 50-100-200 SEL
Alessandra Zaidentsal 100-200 RIN
Neiud 4x100 KOMB /
Noormehed 4x100 VAB 
Sega teateujumine 4x100 VAB / 4x100 KOMB

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida U23 EMi

Ligi 400 ujujat enam kui 40st riigist stardib Slovakkia väikelinnas Šamorinis Euroopa U23 vanuseklassi meistrivõistlustel. Kaheksa Eesti sportlase kõrval stardib ka olümpiavõitja David Popovici kui ka mitmed teised maailma edetabelites kõrgetel kohtadel olevad ujujad. 

PARADOKS: U23 EM oli Eesti üks läbi aegade edukaim tiitlivõistlus, aga samas ka kõige kehvem

Teist korda toimunud Euroopa U23 vanuseklasside meistrivõistlused on nüüd kirjutatud ajalukku. Eesti koondis saab paradoksaalsel moel Slovakkiast lahkuda ühe läbi aegade edukaima tiitlivõistlusega, mis oli samas ka viimase 15 aasta kõige kehvem. 

Jefimova liigub U23 EMil kulla suunas, Iltšišin oli ülilähedal Eesti rekordile

Slovakkias Šamorini linnas alanud Euroopa U23 vanuseklassi meistrivõistlustel alustas koondise liider Eneli Jefimova võistlust 50 meetri rinnuliujumisega, kus ta edenes parima ajaga finaali. Mark Iltšišin oli väga lähedal Eesti rekordile. Ülejäänud koondisel oli võrdlemisi kahvatu avapäev. 

U23 EMi EELVAADE: Kaheksa eestlast asuvad jahtima medaleid, finaale ja rekordeid

Neljapäeval, 26. juunil, algavad Slovakkias U23 vanuseklassi Euroopa meistrivõistlused, kus asuvad võistlustulle kaheksa eestlast. Koondise liidriks on Euroopa meister Eneli Jefimova, kuid finaali ja rekordite mõtteid võivad mõlgutada ka teised eestlased.