Otse põhisisu juurde

SUUR LUGU: Eesti ujumistippu murdnud Ksenia Bažanova rihib uusi kõrgusi


Kuigi Tartust pärit Ksenia Bažanoval näitab pass vanuseks 16 eluaastat, siis on ta vaatamata enda noorele eale saavutanud palju. Hiljuti tegi Bažanova enda arengus järjekordse arenguhüppe, mis lennutas ta kahel alal Euroopa U-16 hooaja edetabeli kahekümne parema sekka. 


Riias peetud mõõduvõtul sprintis 16-aastane tartlanna 50m vabaujumise distantsi ajaga 26,22, kusjuures kahel korral, ning jäi vaid sajandiku kaugusele Eesti U-16 vanuseklassi rahvusrekordist. Head minekut näitas ta ka poole pikemal maal (57,09), mõlemal alal annavad värsked tipptulemused eestlannale Euroopas omaealiste konkurentsis 18. positsiooni.

"Mulle meeldib ujumine kuna ma tunnen end vees enesekindlalt," ütleb Ksenia intervjuu alustuseks. "See tunne vees on midagi, mida ma ei oska kirjeldada. Ujumine on olnud minu sport juba üle kümne aasta ja endiselt meeldib mulle sellega tegeleda."

Esimesed ujumistreeningud Aura ujula madalas osas on 10. klassi lõpetaval piigal hästi meeles. "Olin sel hetkel teistest pikem ja jalad ulatusid põhja. Treener Mariliis (toim.- Paas) andis ujuda rohkem ringe kui teistele ja siiralt soovitas mõelda, et ujumisega tõsisemalt tegeleksin," meenutab Ksenia, kes tol hetkel harrastas ka tantsimist.

"Sain aru, et ujumine on minu sport kui mulle hakkas treeningutel käimine rõõmu tooma ning tahtsin rohkem ja rohkem tagasi vette minna," lisab ta.

Tulemuste paranedes liikus Ksenia kiirelt ühest treeningrühmast teise ja hetkel harjutab TUKi ujumisklubis Karel Seli juhtnööride järgi. "Tema kannatab minu vingumisi ja aitab mul saavutada eesmärke ja tulemusi," sõnab Ksenia muiates.

Sellel hetkel ma tundsin, et olen õiges kohas

Jaanuaris 16. sünnipäeva tähistanud Ksenia on kodustes vetes võitnud praktiliselt kõik, mis võita annab. Eesti noorte meistrivõistluste kuldmedaleid on tema kaela riputatud 11 korda ja täiskasvanute konkurentsis on medaleid kogunenud kaheksa.

"Ma ütleks "väike mina" jaoks oli üks tähtsamaid medaleid ikka minu esimene Eesti meistrivõistluste medal," kerib Ksenia ajaratast tagasi, kui võitis 12-aastase tüdrukuna mitu aastat vanemate sportlaste konkurentsis 400m vabaujumises hõbemedali. "Sellel hetkel ma tundsin, et olen õiges kohas õigel ajal ning see näitas mulle, et olen suuteline saavutama midagi rohkemat."

Rohkemat on Ksenia saavutanud küllaga. 2023. aastal kuulus ta Eesti koondisesse, mis osales Euroopa Noorte Olümpiafestivalil ja mullu konkureeris kolm aastat vanemate tüdrukutega Euroopa juunioride meistrivõistlustel.

Valusatest kaotustest rääkides tuleb Kseniale kohe meelde 2023. aasta Eesti meistrivõistluste 200 meetri vabaujumine. "Siiamaani teen vahepeal nalja selle ujumise üle, sest viimasel 25 meetril ei suutnud ma enam lihtsalt liikuda," selgitab ta, mis päädis lõpuks hõbemedaliga.

Mitmekülgsusega on Ksenia juba noorest east silma paistnud ning tänavu on see trend jätkunud. Euroopas 50- ja 100m vabaujumises omealiste seas 20 parema sekka kuuluv ujuja on koduses edetabelis liider näiteks hoopis kõigil kolmel rinnuliujumise distantsil. 


"Ise naudin kõige rohkem 50- ja 100m vabaujumist ja ka 200m rinnuli, mis võib tunduda imelik, kuid just need alad toovad mulle täna rõõmu ja eesmärki pingutada," märgib ta siiralt. 

Täiskasvanute tiitlivõistlustele jõudmiseks pean...

Tihti tuleb võistlustel Ksenial vastamisi minna enda hea sõbranna Maari Randväliga, kellega nad on Eestis kuni 16-aastaste neidude seas kaks selget liidrit. "Call roomis oleme Maariga ikka sõbrannad, soovime üksteisele edu ja vahepeal naljatame," pajatab ta hetkedest, kus mõne aja pärast tuleb neil teineteisega vees vastamisi minna.

"Loomulikult mõtleme ka enda sooritusele ja keskendume. Meil on Maariga ka palju piinlikuid asju sõbrannadena juhtunud, mis jäävad alatiseks meie vahele," ütleb Ksenia saladuslikult.

Lisaks Maarile saab Tartumaa parim naisujuja end kodustes vetes proovile panna ka olümpiamängude finalisti Eneli Jefimovaga, kellega ta tihti rinnuliujumise distantse kõrvuti ujub. "Stardipukkidel oleme kõik võrdsed ja lisanärvi see ei tekita, aga ikka on hea tunne sellise kõrge tasemega sportlasega kõrvuti ujuda," kiidab ta.

Tartu Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumis õppiv ujuja ei ole enam kaugel ka täiskasvanute tiitlivõistlustele jõudmisest. Näiteks, tänavu suvel peetavatest ujumise maailmameistrivõistlustest lahutab teda 50m vabaujumise normatiivist 49 sajandikku ja poole pikemal maal tuleks isiklikku rekordit kärpida veidi vähem kui sekund.

"Täiskasvanute tiitlivõistlustele jõudmiseks on loomulikult vaja juurde veel kiirust, kuid on vaja parandada ja jälgida mitmeid tehnilisi elemente nagu tõmbe tugevus ning hingamised," analüüsib ta.

Minu sihid ujumises on kaugemad kui ainult gümnaasiumi lõpuni

Igapäevaselt Aura ujulas treeniv ujumistipp tunnistab, et treeningpaigas on palju miinuseid. "Tihti on probleem ventilatsiooniga ja kuna see on veekeskus, siis treeninguks on radu väga vähe ja vahepeal on raskemaid harjutusi teha keeruline, sest on palju inimesi ühel rajal."

"Nagu paljud, siis loodan ka mina, et kunagi tuleks Tartusse suur bassein, mis oleks eraldi treeningute jaoks ja oleksid kõik tingimused, et treeningsooritust parandada," üritab Ksenia optimistlikuna püsida. 


Suurimatest ujumise eeskujudest rääkides lööb Ksenia lauale tõelised ala superstaarid. "Üks neist on kindlasti Katie Ledecky, kuna alates 15-aastaselt on ta siiani (toim. - 13 aastat) parim pikematel distantsidel ning ta kiirus ja vastupidavus on hullumeelne."

"Samuti Sarah Sjöström, tema tehnika, kiirus ja võimsus on imelised ja ta on alati nii särav," lausub Ksenia ja toob välja veel Michael Phelpsi ning Caeleb Dresseli, kes koostaksid tema ujujate Mount Rushmore.

Kuigi tänavu suvel toimuva juunioride EM-i jätab Ksenia vahele, siis tema sõnul on eesmärk teha trenni ja esimesel võimalusel täita aegnormatiivid järgmise aasta tiitlivõistlusteks. Juba mõtleb ta ka tuleviku peale ning läbi on käinud idee jätkata karjääri USA ülikoolis.

"Minu sihid ujumises on hetkel kindlasti kaugemad kui ainult gümnaasiumi lõpuni. Ma ei ole kindel, kus ma peale gümnaasiumi ujumisega tegelen. On kindlalt käinud läbi idee USA-st, kuid selle koha pealt tuleb veel mõtiskleda," jätab Eesti üks parimaid ujujaid veel ukse tuleviku kohapealt avatuks.


POPULAARSED POSTITUSED

Indrek Sei Nõukogude Liidu koondise laagritest: iga päev anti meile 17 tabletti ja mina...

Ujumis- podcasti "Vastuvoolu" teises saates käis Kregor Zirkil ja Priit Aavikul külas tiitlivõistluste medalist, kolmekordne olümpialane, 72 Eesti rekordit karjääri jooksul ujunud Indrek Sei, kes rääkis avameelselt, et kuidas Nõukogude Liidu koondise kandidaatide laagris anti iga päev 17 tundmatut tabletti.  

Eesti vanimat vanuseklasside teateujumise rahvusrekordit saadab müstiline aura

Tänavu on ujutud nii U-16 kui ka U-18 vanuseklasside Eesti rekordeid teateujumises. Kuigi on tippmarke, mis on püsinud paar aastat kui ka isegi kümme aastat, siis aastal 2008 tulid kokku kolme erineva klubi ujujad nagu Avengers'i superkangelased ja püstitasid tänaseni kehtiva noormeeste U-16 vanuseklassi Eesti rekordi. 

TOP 5: Aprillikuu kõige loetumad PriitSwim artiklid

Aprillikuu oli Eesti kui ka maailma ujumises heas mõttes pöörane. Ujuti suur hulk rekordeid, näidati palju ilusaid tulemusi ning juhtus ka palju muud huvitavat, nagu kõikide 50 meetri distantside lisandumine olümpiamängudele. 

Erkki Susi kandideerib Ujumisliidu presidendiks - kas parim valik spordiala edasiviimiseks?

9. mail võib Eesti Ujumisliit saada endale uue presidendi. Aprilli keskpaigas teatas enda kandideerimisest praegune juhatuse liige Erkki Susi. Heidame pilgu peale tema avalikule kirjale ujumisklubidele ja analüüsime, et kas tegemist oleks kasuliku valikuga või on ebaõnnestumine juba eos sisse kirjutatud.