Aprillikuu oli Eesti kui ka maailma ujumises heas mõttes pöörane. Ujuti suur hulk rekordeid, näidati palju ilusaid tulemusi ning juhtus ka palju muud huvitavat, nagu kõikide 50 meetri distantside lisandumine olümpiamängudele.
Heidame pilgu peale viiele kõige populaarsemale artiklile, mis aprillikuu jooksul sai avaldatud. Nagu tavaks saanud, siis edetabel on kirju nagu vikerkaar. Viie kõige loetuma artikli sekka mahtusid nii võistluste reportaažid, faktide ülevaade kui ka esimese aprilli tüng.
Tabeli viiendalt kohalt leiame Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Helsinki Swim Meetilt, kus ta alistas esmakordselt enda karjääris 1:06 barjääri. Juba aastal 2021 aja 1:06,47 kirja saanud Eesti parim naisujuja on tibusammudega liikunud 1:05 suunas ja Helsingis sai see teoks.
Maailma hooaja edetabelis hoiab rahvusrekordi 1:05,86 ujunud Jefimova kolmandat positsiooni. Helsingi võistlus oli mäletavasti edukas ka lühemal maal, kus esmakordselt alistus 50m rinnuliujumises 30-sekundi piir. Jefimovale kuulus ka kuues kõige loetum artikkel, mis koosnes 6 hullust faktist, tema ajaloolise 50m rinnuli kohta.
Aprilli alguses peetud Leedu meistrivõistlustel ujus 15-aastane Maari Randväli karjääri esimese Eesti rekordi ning seda 50m seliliujumises. Eelujumistes 29,25 kirja saanud tallinlanna jäi sel hetkel tippmargist seitsme sekundi kaugusele, kuid finaalis põrutas basseinipikkuse tulemusega 29,00.
Kuna rekord oli õhus, siis ei tahtnud ma teha tüüpilist reportaaži, vaid lisada värvi viie põneva faktiga. Sealt leiab faktid selle kohta, et kes sel sajandil on jõudnud 15-aastaselt täiskasvanute rekordini, mis kübaratrikiga sai Randväli hakkama, kui harva on viimase 20 aasta jooksul selle ala rahvusrekordit ujutud ning muudki.
Aprillikuu esimesel nädalavahetusel juhtus palju. Lisaks Maari vägiteole, ujus rahvusrekordi ka Ralf Tribuntsov ning samal ajal oli veel Tartus võistlustules Jefimova, kes 50m rinnuliujumises püstitas maailma hooaja tippmargi.
Kuna PriitSwim kajastas eelkõige tipptulemusi ning ka Eesti Ujumisliit ei vaadanud meie tippudest kaugemale, siis tahtsin esile tõsta seitse sooritust, mis sel nädalavahetusel jäi tähelepanuta. Polina Sovtsa viis seliliujumise uuele tasemele, Oliver Kuulpak näitas viimaste aastate Eesti parimat 200m kompleksujumist. Egle Salu alistas 100 meetri rinnuliujumisel barjääri, mis oli seni jõukohane olnud ainult kahele naisele ning muidugi ka Gerd Johan Lessing ja Adele Roop, kes toona Tartus ujusid väga asjalikud tulemused.
2025. aasta esimese Eesti rekordi ujus Ralf Tribuntsov ning aprillis saime tunnistajaks olla lausa viiele tippmargile. Tribuntsovi tippmark oli eriline, sest Bergenis läbis ta 50m vabaujumise ajaga 22,26, mis tegi temast ametlikult Eesti kõige kiirema mehe vees.
Tribuntsov ujus rekordi 100m vabaujumise sees, kus fookus oli algusest peale ujuda hea 50 meetri aeg ning seejärel rahulikult kulgeda teine pool, et rekord ametlikult kirja läheks. Pärast rekordujumist tunnistas mees ka ise, et on väga õnnelik, aga arenguruumi veel on. Ühtlasi sai temast esimene Eesti ujuja, kes tavabasseinis individuaalsel distantsil ujunud Eesti rekordi peale 30-ndat eluaastat.
Artikkel, mis oli mõeldud esimese aprilli naljana, võttis ülekaaluka esikoha. Sai tehtud võimalikult tõetruu artikkel, kus on kirjas, et Eesti parim meesujuja Kregor Zirk hakkab treenima Bob Bowmani profitiimis. Bowman teatavasti oli Michael Phelpsi treener ning juhendab hetkel maailma parimat ujujat Leon Marchandi.
Veebruari lõpus presenteerisin seda ideed Kregorile ja ta oli koheselt nõus. Tänud Kregor, et Sul endiselt huumorimeel paigas. Idee ise sündis hetkel Beach44 eestvedaja Karl Rinaldolt, kes kunagi võrkpalli kajastades tegi alati aprillis libauudiseid, mis tundusid tõetruud.
Kõige lahedam kogu selle nalja juures oli tagasiside. Mulle kirjutas 20+ inimest, alustades Eesti tippujujatest ja lõpetades kõrgete spordiametnikega, et kuidas nad küll õnge läksid. Kes saatis pimedasse kohta, kes naeris ja ei suutnud uskuda, et sai tünga osaliseks. Kuna Kregor jagas uudist ka enda sotsiaalmeedias (kus on ka palju välismaalasi), siis hakkas ka tema treener Tom Rushton saama sõnumeid, et kas tõesti liitub tema õpilane Texase tiimiga. Kokkuvõttes saab öelda, et nali võttis rahvusvahelised mõõtmed.