Pühapäeval, 27. juulil, algavad Singapuris ujumise maailmameistrivõistlused. Selle puhul toob PriitSwim iga päev lugejateni killuke Eesti ujujate ajaloost MMidel. Alustada tuleb muidugi meie läbi aegade esimesest (ja seni ainsast) medalivõitjast Ivar Stukolkinist.
1978. aasta maailmameistrivõistlustel oli Ivar Stukolkin 18-aastane ujuja, kes startis karjääri esimesel MMil. Seal ujus ta 4x200m vabaujumise eelringides, tegi seda edukalt, sest Nõukogude Liidu tiim pääses finaali, kus saavutati hõbemedalid.
Kui tänasel päeval antakse ka eelringides ujunud sportlasele medal ja tiitel, siis toona seda praktikat ei kasutatud. Neli aastat hiljem, 1982 aasta Ecuadoris peetud ilmavõistlusel, oli eestlase suur soov ujuda ka individuaalselt, kuid "õnn" ei soosinud teda. Siiski oli ta oluline lüli 4x200 m vabaujumises ja seekord mitte ainult eelujumises, vaid ka finaalis.
Esmalt läheme tagasi 1982. aastal Kiievis peetud Nõukogude Liidu meistrivõistlustele. Kui 1980. aasta Moskva olümpiamängudel sai ühel alal startida kolm sportlast ühest riigist, siis kaks aastat hiljem toimunud MMil tohtis olla ainult kaks, nagu see on ka tänapäeval. Kiievis toimunud võistlusel oli Stukolkin 400 m vabaujumises kolmas, aga finišeeris teisena poole lühemal maal, saades kirja 1:51,93, mis muide püsis Eesti rekordina 26 aastat.
200 m vabaujumises oli ta kahe parema seas, alistas kvalifikatsiooni normatiivi (1:52,00), aga B-finaalis ujunud venelane Vladimir Semotov sai kirja 1:51,69. Kuni viimase hetkeni oli õhus, et Stukolkin saab startida individuaalselt, aga stardikohad anti siiski teistele meestele. Liidu meistrivõistlused võitnud Aleksei Filonov (1:52,53) oli kaheksas ja Semetov sai kirja 1:51,96, mis andis viienda koha. Kuigi eestlane individuaalselt ei startinud, siis tema tulemusest võib järeldada, et ta oleks heidelnud kõrgete kohtade nimel.
Ajalooline hõbemedal
Kuigi individuaalselt jäidki Stukolkinil stardid MMil tegemata, siis 4x200 m vabaujumises oli ta asendamatu mees. Eelringides oli ta ülesannete kõrgusel ja finaali usaldati talle teine vahetus. Kuigi Moskva olümpiamängudel võideti sel alal kuldmedal, siis toona USA boikoti tõttu ei osalenud.
Ecuadoris peetud MMil olid ameeriklased suurfavoriidid kuldmedalile. Kuulus neile maailmarekord ning ka individuaalse 200 meetri vabaujumise põhjal oli selge, et Nõukogude Liidu meeskond peaks korda saatma väikestviisi ime.
Imet ei juhtunud, aga võideti hõbemedal. Stukolkin tegi enda töö suurepäraselt ja pälvis eestlaste läbi ajaloo esimese MM medali, mis 2025. aasta MMi eel on ka seni ainus. USA pälvis seljavõidu alistades enda kanged rivaalid 3,82 sekundiga. Lääne-Saksamaa alistati napilt (0,55 sekundiga), aga kindlalt. Toonasest kõrgest tasemest annab aimu ka fakt, et hõbemedali toonud aeg oli 7:24,91, mis teeb 200 meetri keskmiseks ajaks 1:51,23. Eesti rekord 4x200 m vabaujumises on 7:33,18.
Lisaks Stukolkinile kuulusid võistkonda veel eelmainitud Semotov ja Filonov ning Nõukogude Liidu võistkonna suurim staar Vladimir Salnikov, kes oli parim 400- ja 1500 m vabaujumises. Ta valiti ka 1982. aasta maailma parimaks meesujujaks.
Jah, Stukolkinilt rööviti individuaalne ujumine MMil, mis oleks suure tõenäosusega lõppenud finaalikohaga. Siiski saavutas ta midagi sellist, mida ei saa röövida mitte keegi temalt. Eesti ujujate esimene medal maailmameistrivõistlustelt!