Otse põhisisu juurde

MM EELVAADE: 7 suurt küsimust aasta kõige tähtsama tiitlivõistluse eel


Eesti aja järgi pühapäeva varahommikul saab Singapuris avalöögi ujumise maailmameistrivõistlused, mis tõotavad enda tasemelt tulla läbi aegade kõige tugevama konkurentsiga. Mis on tiitlivõistluse eel seitse kõige suuremat küsimust?

Heidame pilgu peale seitsmele suurele küsimusele ning analüüsime ka erinevate maailma tippujujate võimalusi teha erinevat moodi ujumise ajalugu.

1. Mida oodata eestlastelt?

Peamine küsimus Eesti spordifänni huulil on, et mida oodata meie ujujatelt? Singapuris on kuueliikmeline koondis: Eneli Jefimova, Ralf Tribuntsov, Daniel Zaitsev, Maria Romanjuk, Alex Ahtiainen, Maari Randväli. 

Võistkonna liidriks on Eneli Jefimova, kes läheb 50 meetri rinnuliujumisele vastu maailma hooaja edetabeli liidrina (29,83). Jefimoval on neli suurt konkurenti, kelle isiklikud tippmargid on kiiremad, aga kõik taandub lõpuks finaalujumisele, kuhu tuleb ka jõuda eelringe ning poolfinaali edukalt läbides. Medal on reaalne eesmärk.

100 meetri rinnuliujumises on finaali pürgivate ujujate ring laiem, sest lausa 13 naist on stardis isiklike rekorditega alla 1:06. Jefimova hooaja parim ning Eesti rekord 1:05,81, mis on tänavuses maailma pingereas viies tulemus. Finaali murdmisega probleeme ei tohiks olla, kuid medaleid jagatakse tänavu ilmselt aegadega 1:05 algusesse. 

Ralf Tribuntsov on 50 m seliliujumises head stabiilsust näidanud terve hooaeg ning omab häid võimalusi murda 16 parema sekka ehk poolfinaali. Tänavu 24,87 ujunud Tribuntsov võib lõhata ka üllatuspommi, sest finaali pääsemiseks oleks tippmarki vaja nihutada veel paar kümnendikku. 

Meeste 50 m liblikujumises on Daniel Zaitsevil võimalused pääseda kolmandat korda MMil poolfinaali. Tänavu 23,33 ujunud 27-aastane Zaitsev peab 16 parema sekka pääsemiseks ujuma sarnase tasemega tulemuse. Eesti rekord 23,26 kuulub Zaitsevile 2019. aastast. Maari Randväli stardib kolmel individuaalsel alal ning 50- ja 100 m seliliujumises võib sutsata enda sprindirekordit 29,00 ja 100 meetri distantsi tippmarki 1:01,85. 

Alex Ahtiaineni parimad võimalused on seotud 100 m liblikujumisega. Tänavu 52,30 juba kirja saanud Ahtiainen võib potentsiaalselt alistada esmakordselt 52-sekundi piiri ja ka enda Eesti rekordi 52,18. Maria Romanjuk osaleb enda viiendal MMil ja Eesti naisujujatest on sama number kirjas veel vaid Triin Aljandil. Romanjuk stardib 200 m rinnuliujumises, kus eesmärgiks alistada isiklik tippmark 2:28,47.

2. Kas Leon Marchand särab taas kuldselt?

Mullu Pariisi olümpiamängudel neli kuldmedalit võitnud prantslasel Leon Marchandil on olnud huvitav aasta 2025. Jaanuaris siirdus ta kolmeks kuuks treenima Austraaliasse, kus sai vahepeal ka vigastuse, kuid peamine eesmärk oli ujumise suurimal superstaaril lihtsalt keskkonna vahetus. 

Aprillis naases ta USAsse treenima Bob Bowmani käe alla ning osalenud ka mõnedel võistlustel. Alates juunist on ta saanud segamatult harjutada ning MMil on ta stardis vaid 200- ja 400 m kompleksujumises. Esmalt pidi ta ujuma ka 200 m liblik- ja rinnuliujumist, kuid seal on ajakavaga küsimusi kui ka aeroobses võimekuses, mis ei lase neli ala ujuda. 


200 m kompleksujumises jäi mullu 6 sajandikku puudu Ryan Lochte maailmarekordist 1:54,00. Tema suurim konkurent on tänavu treeningkaaslane Hubert Kos, kes on 200 m seliliujumise olümpiavõitja ja olnud tänavu väga heas löögihoos. 400 m kompleksujumises tundub, et Marchandil konkurente väga ei ole. Tema maailmarekord 4:02,50 on ehk liiga suur amps ja võib eeldada tulemust 4:04-4:05 kanti. 

3. Kas Summer McIntosh kordab Michael Phelpsi saavutust?

Kui Leon Marchand on terve aasta jooksul olnud pigem vaikselt nurgas omaette harjutav, siis Kanada ujumissensatsioon Summer McIntosh on saanud tohutult tähesära. Tänavu ujunud 400 m vabaujumise ja 200 m- ning 400 m kompleksi distantside maailmarekordid - ühel võistlusel! 

MMil stardib ta veel 200 m liblikujumises, kus ilmarekordist tänavu puudu jäänud neli kümnendikku ja 800 m vabaujumises, kus ta saanud kirja kõigi aegade kolmanda aja. Juhul kui McIntosh peaks võitma viis individuaalset kuldmedalit, siis ta kordab Michael Phelpsi 2007. aasta saavutust. 

Kõige huvitavam saab olema 800 meetrit, kus tema vastaseks tänavu maailmarekordi ujunud legend Katie Ledecky. Nad lähevad omavahel vastamisi ka poole lühemal maal, kuid seal on McIntoshil enda sprindikiirusega selge eelis. 200 m liblikujumises oodatakse 2009. aastal ujutud maailmarekordi 2:01,81 ületamist ning seda on loetud kõige raskemini püütavaks naiste rekordiks, sest esiteks ujuti see imetrikooga ja teiseks ta on teistele nii pikalt püüdmatu olnud. 

Ei oleks kuigi suur üllatus kui McIntosh suudab kolmel, neljal või ehk isegi viiel alal maailmarekordi kirja saada. Eks muidugi peab MMil arvestama ka sellega, et on poolfinaalid ja kuidas jõuvarusid säästa. Aga alade rohkus võib panna põntsu veidi aegadele, kuid mitte ilmatingimata. Igaljuhul on tegemist superstaariga, keda kõik Singapuris jälgivad.

4. Kes võidab meeste 100 meetri vabaujumise?

Meeste 100 meetri vabaujumine on ristitud hiinlase Pan Zhanle ja rumeenlase David Popovici duelliks. Pan ujus mullu Pariisis maailmarekordi 46,40 ja ületas eelneva tippmargi ligi poole sekundiga. Tänavu on ta võistelnud vähe, aga Hiina katsevõistlustel pälvis üheksa kuldmedalit. 100 m vabaujumise aeg oli tagasihoidlik 47,77. 

Popovici on seevastu tänavu olnud juba suurepärases hoos. U23 EMil sai kirja Euroopa rekordit tähistava 46,71 ning ka 200 m vabaujumises tõusis maailma hooaja edetabeli liidriks. Tulemuse teeb huvitavaks ka asjaolu, et tippvormi rihib ta ikkagi Singapuri MMiks ja ei olnud Euroopa rekordit ujudes 100% ettevalmistusega. 


Kahtlemata peab arvestama ka Kyle Chalmersiga, kes tänavu head kiirust näidanud. Jack Alexy ujus juunis esmakordselt alla 47-sekundi ja sai kirja 46,98. Ameeriklase kohal on küsimus, et kas ta suudab selle vormi edasi kanda Singapuri. Samuti võib esmakordselt juhtuda see, et esikolmiku tulemused on kõik alla 47-sekundi.

5. Kes võtab naiste seliliujumise kuninganna tiitli?

Naiste seliliujumise kuninganna on Kaylee McKeown. Ta on kahel viimasel olümpial võidutsenud 100- ja 200 m seliliujumises. Võitnud seal vahel neli MM kuldmedalit kõikidel distantsidel. Ta on tänavu juhtimas 200 m selili maailma hooaja edetabelit ning on teine lühematel maadel. 

Suurim konkurent 100- ja 200 m seliliujumises saab olema ameeriklanna Regan Smith, kes finišeeris teisena nendel aladel ka Pariisi olümpial. Ta juhib 100 m selili edetabelit ajaga 57,46, McKeown on ujunud 57,65. 

Kuldmedali mängu võib sekkuda 50- ja 100 m seliliujumises ka Katharine Berkoff, kes ainsa naisena tänavu alistanud 50 meetri distantsil 27-sekundi piiri ujudes 26,97. McKeowni maailmarekord on numbritega 26,86. Tulevad tasavägised duellid naiste seliliujumises!

6. Kas Lukas Märtens ujub "kosmos" rekordi?

Aprillis šokeeris sakslane Lukas Märtens kõiki ja ületas ligi 16 aastat Paul Biedermannile kuulunud 400 m vabaujumise rekordi 3:40,07. Ta viis Stockholmis rekordi 3:39,96ni. Nüüd algava MMi eel loobus ta 200 m vabaujumisest ja keskendub 400- ja 800 m distantsidele. 

Stockholmis maailmarekordit ujudes tuli ta kaks päeva varem treeninglaagrist ning tema sõnul tuli rekord veidi tühjast kohast. See annab eeldust, et Märtens võiks rekordi nihutada isegi 3:37 peale, sest pikalt püsinud "3.40 punn" on maas. 

400 meetri vabaujumises on ohtlik konkurent kindlasti Austraalia mees Sam Short (3:40,68), kellel on ka olemas võimed ujuda alla 3.40. Nemad on koos Märtensiga ka ainsad, kes tänavu ujunud alla 3:42. 

7. Kas Cameron McEvoy ujub läbi aegade kiireimaks meheks?

50 meetri vabaujumise maailmarekord 20,91 on püsinud aastast 2009 Cesar Cielo nimel. Alla 21-sekundi on ujunud ka Frederik Bousquet (20,94). Valitsev olümpiavõitja Cameron McEvoy on keskendunud ainult sprindile ning usub, et rekord on alistatav. 

McEvoy juhib maailma hooaja edetabelit 21,30ga, mis ta ujus 11. juunil Austraalias. Võrreldes mulluse olümpiaga on ta kõvasti parandanud enda esimese 15 ja 25 meetri kiirendust. Hiljuti ühel võistlusel ujus ta 25 meetrit krooli ajaga 9,36. 


Väga palju konkurente McEvoy kuldmedalit ei ohusta. Sprint on mõistagi ettearvamatu ala ja kõike võib juhtuda ning üllatajad võivad välja hüpata. Siiski peaks Austraalia täht olema peajagu üle ning juba poolfinaalis ründama maailmarekordit, kus panused nö. veidi madalamal. Tuleb vinge andmine!

POPULAARSED POSTITUSED

Jefimova ja Heina viimane ühine võistlus algas hilinenud lennu ja treeninguga lennujaamas

Eesti parim naissportlane Eneli Jefimova on peagi algaval ujumise MMil Singapuris heal positsioonil, et jahtida medalit. Koos treener Henry Heinaga võistluspaika reisinud Jefimova jäi lennukist maha ning duo pidi treeningu läbi viima lennujaamas. 

Palvadre näitas Universiaadil Eesti ujujate viimase 12 aasta parimat tulemust

Saksamaal toimuvatel üliõpilastemängudel ehk Universiaadil esindas Eesti ujumistiimi 13 sportlast. Edukaim oli igapäevaselt USAs Oaklandi ülikoolis treeniv Christopher Palvadre, kes näitas Eesti ujujate viimase 12 aasta parimat tulemust. 

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida ujumise MMi

Singapuris algab 27. juulil nädal aega kestvad ujumise maailmameistrivõistlused, millest võtab osa ka kuueliikmeline Eesti koondis. Põnevad duellid, maailmarekordid ja eestlaste suur võimalus korda saata ajalugu.

EESTLASED MM AJALOOS: Stukolkini hõbemedal millele eelnes individuaalala rööv

Pühapäeval, 27. juulil, algavad Singapuris ujumise maailmameistrivõistlused. Selle puhul toob PriitSwim iga päev lugejateni killuke Eesti ujujate ajaloost MMidel. Alustada tuleb muidugi meie läbi aegade esimesest (ja seni ainsast) medalivõitjast Ivar Stukolkinist.