Otse põhisisu juurde

Ian Thorpe hullumeelsed treeningud 17-aastaselt (+ ebareaalsed ajad)


Austraalia endine ujumisäss Ian Thorpe tõusis maailma tippu 15-aastaselt, kui ta saavutas tavabasseinis esimese maailmameistritiitli ning püstitas sama vanalt ka maailmarekordi. Karjääri jooksul viis olümpiakulda võitnud Thorpe oli 1990-ndate lõpus ja 2000-ndate esimeses pooles ujumismaailma kõige kuumem nimi ja seda põhjusega. 

17-aastaselt võitis ta 2000. aasta olümpiamängudel kodupubliku silme all kolm kuldmedalit. Püstitas 400m vabaujumises maailmarekordi 3:40,59, mis oleks kuldmedali vääriline aeg olnud ka mullu Pariisi mängudel. Isiklik rekord sel alal on tal 3:40,08, mis on vaid sajandik kehvem kehtivast maailmarekordist, mis ujutud 2009. aastal "imetrikooga". 

Sissejuhatuses mainitud maailmarekord 15-aastaselt on tänase päevani rekord, sest ükski meesujuja ei ole suutnud nooremalt ilmarekordit püstitada. Jah, Michael Phelps oli ka esimest maailmarekordit püstitades 15-aastane, kuid paar kuud vanem. Kuigi saavutuste rida on Austraalia kõigi aegade kuulsaimal ujujal pikk, mis sisaldab veel 11 MM kuldmedalit, siis on ta kuulus ka hullumeelsete treeningutega, mis ta tippu viisid. 

Täna vaatleme nelja erineva treeningu põhiharjutust (ja aegu nendest treeningutest), et anda aimu kui hullumeelsed ja kiired need treeningsessioonid tegelikult olid. Olgu etteruttavalt öeldud, et kõik alltoodud harjutused on ujutud 50m basseinis ning ei ole kuigi suur üllatus, et tema enam kui 20 aastat tagasi ujutud tulemused oleksid ka tänapäeval maailma täielik tippklass. 

Harjutus 1: 12x100 käte ujumine punniga

Kui pealtnäha on tegemist üsna tavalise harjutusega, siis loome nüüd ka selgema struktuuri. Harjutuse režiim oli üks minut. Ehk iga kord kui minut kukkus, siis pidi Thorpe alustama järgmist kordust. Keskmiselt hoidis ta terve harjutuse vältel aega 57-58 sekundit. 

Raske öelda, kas keegi Eesti ujujatest suudaks seda harjutust järele teha. Ehk ainult Kregor Zirk kui saab abivahenditena kasutada ka labidaid, kuid ka siis oleksid "käed" tööd täis. 

Harjutus 2: 5x100 krooli jalgade ujumine lauaga 

Järgmine harjutus on klassikaline jalgadega ujumine, mis on iga ujuja treeningplaanis sees. Antud harjutuse režiim oli neli minutit ehk sinna jõuaks ka tavaline harrastusujuja. Aga paljudel oleks probleeme näidata aegu, mis Thorpe näitas, kui nad saaksid abivahenditena kasutada isegi lesti. 

Thorpe ujus antud harjutuse ajal kõik viis korda ajaga 1:01. Muidugi tuli kasuks, et tema jalanumber on 53, kuid ainult jalgu ujudes hoida sellist kiirust on ebareaalne ning iga ujuja, kes kunagi 100 meetri lõike basseinis jalgadega on ujunud, hindab neid aegu kõrgelt. 

Harjutus 3: 7x200 vabaujumine @'režiim 5:00 

Kaks viimast harjutust on nö. puhtad ujumised. Esimene harjutus on tõukest 7x200 meetri vabaujumine, mis oli Thorpe üks klassikalisi harjutusi tugeval treeningperioodil. Jällegi, režiim on võrdlemisi pikk, kuid harjutuse eesmärk oli igast kordusest kätte saada maksimum ujumine. 

Esimesed kuus korda hoidis Austraalia ujumistäht aega 1:51 ning viimane ujumine oli alla 1:50. Erinevatel treeningutel on ta viimase korra ajal näidanud isegi aega 1:46. Pannes need tulemused Eesti sportlaste konteksti, siis ainult kolm ujujat läbi aegade on 200m vabaujumises (stardist) saanud kirja aja alla 1:50. Nendest kaks ainult ühe korra. Detsembri lõpus peetud Eesti meistrivõistluste võiduaeg? 1:52,76. 

Harjutus 4: 5x (4x400 vabaujumine)

Viimane harjutus ise on juba kaheksa kilomeetrit pikk. Jah, kaheksa kilomeetrit. Thorpe ujus viis roundi 4x400 meetrit krooli ning iga round läks harjutuse režiim lühemaks. Esimesed 4x oli režiim 4:50, siis 4:40, 4:30, 4:20 ning viimased neli korda oli režiimiks 4:10. Võttes lahti Eesti 2024. aasta edetabeli, siis ajast 4:10 olid kiiremad kuus meest. 

Nüüd aga aegadest, mis Thorpe harjutuse sees hoidis. Esimesed 4x roundi (ehk 6400m) hoidis ta kõik ajad 12-15 sekundit kiiremad kui nõutud režiim. Viimase roundi ajal, kus režiimiks 4:10 hoidis 17-aastane ujuja keskmist aega 4:02. Mullu olid Eestis sellest tulemusest kiiremad ainult kaks meest (Zirk 3:49 ja Iltšišin 3:59). 

Ujumislegend enda parimas tähenduses - Ian Thorpe!

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.