Otse põhisisu juurde

SUUR LUGU: Lars Sebastian Antoniak - treeningrühma viimase otsa ujujast maailma kõige tugevamasse ujumistiimi


19-aastane Lars Sebastian Antoniak on viimastel aastatel teinud ujumismaailmas tugeva edasimineku, mis on toonud üheksa Eesti meistritiitlit, Euroopa juunioride meistrivõistluste finaalikoha ja omaealiste MM-i 9. koha. Nüüd on rinnuliujumisele spetsialiseerunud mees kirjutamas USA-s uut peatükki enda karjääris, kus ta liitus maailma ühe kõige tugevama ujumistiimiga. 

Viimane suur hurra Eestis treenides jäi Antoniakil kahjuks ära, sest detsembris toimunud lühiraja MM-ile kvalifitseerumiseks jäi tal puudu sajandik ning teisel katsel seitse sajandikku. Kuigi antud loo peakangelane tundis nendel hetkedel tablood vaadates nukrust, siis suutis ta olukorda mõistlikult analüüsida. 

"Reaalsus on, et lühiraja MM-il kõrgesse mängu ma ei oleks sekkunud ja see oleks pigem olnud turismireis," sõnab Antoniak, kes püüdis normatiivi 200m rinnuliujumises, kuid ületas nõutud aja kaks nädalat hiljem hoopis 100 meetri distantsil. "Kui ma praegu napilt peale ei saanud, siis järgmine MM saan ma kindlalt ja debüüt tuleb ka selle võrra võimsam."

Kuigi debüüt täiskasvanute tiitlivõistlustel on mullu suvel Talinna Prantsuse Lütseumi lõpetanud sportlasel veel tegemata, siis rahvusvahelisel tasandil on eestlane löönud lained küllaga. Ta on üks vähestest Eesti ujujatest, kes murdnud Euroopa juunioride meistrivõistlustel finaali ja lõpetanud juunioride MM-il kümne parema seas. 

Juunioride MM-i üheksandat kohta peab Antoniak ka enda karjääri seni säravaimaks saavutuseks. "Ainult käputäis eestlasi on kümne parema sekka ujunud, seetõttu paigutan ma selle enda saavutuste pingereas esimeseks," märgib eestlane, kes oli kümnes 200m rinnuliujumises. 

Märgilistest saavutustest rääkides toob 19-aastane ujuja välja ka enda esimese Eesti noorte meistritiitli, mis ta teenis 2020. aastal. "See oli kõige murrangulisem verstapost, sest ühe aastaga tõusin ma kolmandast kümnest esimeseks ja sealt tekkis peas mingi idee alge, et sellest ujumisest võib tegelikult ka tipptasemel asja saada."

Konkurentide jõllitamine ja 25 meetri rinnuliujumine

Antoniak jutustab, et ujumises on tema trumbiks jalalöök ja veealune osa. "(Käte) tõmme on mul algusest saadik olnud koomiliselt nõrk ja just sellele oleme treeneriga ka viimased aastad rõhu asetanud. Tänaseks on tõmme igatahes jõulisemaks muutunud, aga samas olen jõudnud arusaamale, et ma saavutan enamat sellega, kui ma keskendun just enda tugevuste ekspluateerimisele," analüüsib 25-kordne Eesti meistrivõistluste medalist. 

Arenguruumi leiab perspektiivikas rinnuliujuja ka vaimses pooles. Ta tunnistab, et läks nooremana enne starti väga kergesti närvi ja tõsiselt pelgas seda tunnet. "See oli pigem konkurentide kartmine kui enda soorituse pärast muretsemine," selgitab Antoniak. "Ajaga olen ma hakanud vähem muretsema selle pärast, mis kõrvalrajal toimub ja olen õppinud rohkem nautima võistlemist. Ma leian, et mul on kindlasti rohkem arenguruumi vaimses kui füüsilises mõttes. Kõik on peas kinni."

USA-s aju toimimise uuringuid õppima hakkavale eestlasele meeldib enne starte mängida konkurentidega ka mõttemänge. "Kui ma stardipukile ronin, siis mulle meeldib mõne hetke lihtsalt otse või kõrvalrajal konkurenti vaadata, enne kui ma asendi sisse võtan." 

Küsimusele, mis distantsi ta tooks ujumisprogrammi kui ära kaotataks 50-100-200 meetri rinnuliujumised, on Antoniaki vastus vägagi isetu. "Ma valiksin 25 meetri rinnuliujumise, siis saaks minu kallis sõber ja trennikaaslane Carlos (Tults) ka maailmameistrivõistlustel ära käia, nagu ta on alati unistanud," muigab Eesti juunioride rekordiomanik lühirajal 200m rinnuliujumises. 

Jefimova oli basseinist läinud kui ma harjutuse lõpetasin

Kui Antoniaki võib pidada Eesti parimaks rinnuliujujaks meeste seas, siis on tal igapäevaselt olnud võimalus treenida Eneli Jefimova kõrval, kes pikemat sissejuhatust ei vaja. Lars ütleb ausalt, et Eneli on talle olnud väga suureks inspiratsiooniks ja trenni siseseks konkurendiks. 

"Ma kahtlen, et ma unistaks nii suurelt, kui mul ei oleks keegi maailma tippu jõudnu igapäevaselt basseinis kõrval," kiidab ta aastaid treeningkaaslaseks olnud Jefimovat. "Nii ujuja kui ka inimesena on Eneli võistleja - tal on vaja absoluutselt kõigest sinust parem olla. Ma arvan, et selline mõtteviis on just peamine omadus, tänu millele ta kuulub maailma paremikku." 

Koosveedetud aastatele tagasivaadates meenutab Lars, et alguses kaotas ta Enelile nii suurelt, et ta oli basseinist läinud juba kui Antoniak harjutuse lõpetas. "Aga mul on tunne, et me kumbki ei lepi sellega, et oleme teisest halvemad, mis on üks meie vähestest ühistest omadustest. Trennisisene konkurents on meid mõlemaid sundinud olema parem." 

Siiski on ujumine üks osa Antoniaki elust, sest väljaspool basseini on tal mitmeid põnevaid hobisid ja tegevusi, mis talle meeldib teha. "Ma naudin kunsti. Mulle meeldib käia ka teatris, kinos, näitustel, aga samas meeldib ise luua filme, maale ja joonistusi," ujuja lisab, et ise kunsti loomine tekitab temas mõnusat heaolutunnet ja aitab mõtted basseinist kaugemale viia. 

Uus peatükk USA-s, mis tähendab liitumist maailma tipptiimiga

Suvel gümnaasiumi lõpetanud Antoniak alustab jaanuarist ülikooliteed USA-s hinnatud California Berkeley ülikoolis. Lisaks väga tugevale akadeemilisele koolile on seal treenimas üks maailma kõige tugevamaid ujumistiime, kus eestlane üritab kanda kinnitada. 

"See on uus peatükk elus, uus keskkond, uus maailm, uued inimesed. Elevus on üle inimlikkuse. See on natukene ka ringi uuesti alustamine. Kui ma tulin Henry (Heina) juurde olin ma suure rühma tagaotsas, kui mitte kõige aeglasem ning aja jooksul töötasin end kiiremate sekka. Nüüd Californiasse minnes olen kaugel kõige kiiremast, mis tähendab et mul on taas inimesed ümber kellega võistelda," räägib Antoniak, kes saab treeningkaaslasteks mitmed maailmameistrivõistluste ja olümpiamängude medalistid. 

Eestlane meenutab, et esimest korda räägiti talle USA-s õppimisest 14-aastasest ning sellega seotult just California koolist, kus treenis ka Martin Liivamägi, kes esindas Eestis sama klubi nagu Antoniak. "Toona oli mul sellest koolist üsna naiivne ettekujutus - mingi ladna kool, kus vabal ajal saab rannas käia ja vahepeal siis ujutakse ja õpitakse."

Antoniak räägib, et idee sellisest elust tundus väga lahe ja sellega oli ta idee seemne enda peas kasvama pannud. "Kui ma siis gümnaasiumis lähemalt uurima hakkasin, siis selgus et kõnealune kool on maailma parim nii akadeemiliselt kui ka ujumises. Seega California koolist sai juba eoses kool, kuhu minekust ma unistasin."


California ujumistiimi või lühidalt Cali meeskonna peatreeneriks on Dave Durden, kes on selles ametis olnud aastast 2007. Selle aja jooksul on tiimi saatnud uskumatu edu - viimase 14 aasta jooksul on lõpetatud alati esimese kahe hulgas ning võidetud kuus USA üliõpilasmeistritiitlit. Cali meeskonnast on läbi käinud ka mitmed olümpiavõitjad eesotsas Nathan Adriani ja Ryan Murphyga. 

Detsembri viimastel päevadel USA-sse sõitnud Antoniak räägib, et esimese pooleteise aastaga on ta eesmärgiks võtnud kvalifitseerumise USA üliõpilasmeistrivõistlustele. "Mul ei tule olla ainult riigi parimate ujujate seas, aga pean mahtuma ka kooli 16 parima ujuja sekka," seletab rinnuliujuja tausta, sest igast koolist pääseb võistlema kindel arv sportlasi. "Maailmatipust treeningkaaslasi arvestades olen valinud raskema, aga õigema teekonna, kui minu lõppeesmärk on ise maailma tippu jõuda."

2028. aasta Los Angelese olümpiamängud

Lisaks USA üliõpilasmeistrivõistlustele saab Antoniakil olema võimalus kvalifitseeruda ka rahvusvahelistele tiitlivõistlustele. Esimene proovikivi on suvel Singapuris peetavad ujumise maailmameistrivõistlused. 

"Kas see on realistlik või mitte sõltub puhtalt sellest, kui hästi ma kohanen Cali treeningmahuga," märgib ujuja, kes ei ole kaugel 200m rinnuliujumise B-normatiivist 2:14,88. "Pean targalt lähenema ja mitte kohe esimese nädalaga ennast ületreeningusse viima. Aga ma ei arva, et hakkan piirama end B-normatiiviga. See on tore asi tiitlivõistlustelt kogemuste hankimiseks, mitte millekski enamaks."

2028. aasta olümpiamängud peetakse üsna lähedal Antoniaki ülikoolile. Küsimusele kui oluline kolme aasta pärast peetav spordipidu tema jaoks on, siis vastus on resoluutne: "Väga oluline," ütleb eestlane. "Ujumine toimub ligi 40 000 pealtvaataja silmade ees, mis jääb tõenäoliselt üheks võimsaimaks ujumisürituseks veel aastakümneteks. Midagi nii võimast ei saa jätta kogemata."

Kui on mitmeid ujujaid, kes väga tähelepanelikult maailma tippujumist ei jälgi, siis Lars nende hulka ei kuulu. Ta märgib, et hoiab pöialt eelkõige eestlastele ning on väga inspireeriv vaadata kuidas nad suudavad maailmaareenil end kehtestada. "Lisaks elan kaasa nendele, kelle ujumisi on kõige nauditavam vaadata - Noe Ponti, Leon Marchand, Qin Haiyang on kõige värskemad selles kategoorias."

Uurides Larsi nelja läbi aegade parima ujuja kohta, siis leiab nimekirjast nii praeguseid kui ka endisi ujujaid. "Läbi aegade edukaim ujuja Michael Phelps, Kosuke Kitajima - ainus rinnuliujuja, kes kahel järjestikusel olümpial võitnud 100- ja 200 meetri rinnuliujumise. Sprindikuninganna Sarah Sjöström ja Florent Manaudou - ainus sprinter, kes neljal järjestikusel olümpial olnud 50m vabaujumise poodiumil."

Kuigi tegusid basseinis teeb Antoniak ainuisikuliselt, siis nende saavutusteni jõudmiseks on tema selja taga olnud asendamatu tugitiim. "Kindlasti üheks eduretseptiks on olnud minu vanemad, kes kannavad hoolt, et ma ei peaks liialt koduse elu pärast muretsema ja on aidanud mind kursil hoida, et ma oma eesmärkidel ja unistustel käest ei laseks libiseda."


Samuti toob Lars välja enda treeneri Henry Heina, kelle käe all harjutas ta ligi kümme aastat ning tõusis tundmatust ujujast omaealiste Euroopa ja maailma tippu. "Treener Henry on olnud asendamatu lüli, sest paratamatult ei suudaks ma üksi kaardistada, et kuidas edasi areneda, tema on see aju olnud," ütleb Antoniak lõpetuseks. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kregor Zirk omanimelisest võistlusest: korraldame Eestis midagi ainulaadset

Tänavu on Eesti ujumise võistluskalendrisse lisandunud uus mõõduvõtt - Zirk Swim Cup. Eesti parima meesujuja Kregor Zirki korraldatav võistlus toob nii ujujatele, treeneritele kui ka pealtvaatajatele midagi täiesti uut koduses võistluste virr-varris. 

Kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit" millest kunagi ei räägita

Eesti spordi- ja ujumissõbrad on harjunud traditsiooniliste rahvusrekorditega, kuid kui sügavamalt sukelduda rekordite maailmasse, siis leiame kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit", kuid millest kunagi ei räägita. 

Eneli Jefimova vs Ivar Stukolkin - kes on Eesti läbi aegade parim ujuja?

Eneli Jefimova jõudis 2024. aastal mitme särava saavutuseni, mis varasemalt on eestlastele jäänud püüdmatuks. Vaatamata enda 18. eluaastale on Jefimova ujumismaailmas saavutanud väga palju ning siit tekib ka küsimus, et kas ta on juba Eesti läbi aegade parim ujuja või kuulub see au Ivar Stukolkinile?