Otse põhisisu juurde

ÜLEVAADE│Rahvusvahelised ja kodused tiitlivõistlused aastal 2025


Aastal 2025 leiavad aset mitmed rahvusvahelised tiitlivõistlused nii täiskasvanutele kui ka noortele, mis viivad ujujad üle kogu maailma. Võrreldes eelneva aastaga on muutunud ka koduste tiitlivõistluste toimumisajad. 

Tavabasseinis selgitatakse tänavu maailmameistrid nii täiskasvanute kui ka juunioride vanuseklassis. Euroopa mandri parimad ujujad selguvad nii U-18 kui ka U-23 vanuseklassis ning lühirajal jagatakse medaleid täiskasvanute konkurentsis. 

28.03 - 30.03 / Eesti karikavõistlused 

Kui mullu toimusid Eesti karikavõistlused oktoobris ja 25 meetri basseinis, siis aastal 2025 on võistlus taas tavabasseinis. Eelmise aasta võistlust ilmestas ka rekordiliselt väike osavõtjate arv. Huvitaval kombel ei ole alaliit avalikustanud mitte ühegi Eesti tiitlivõistluse asukoha aastal 2025. 

Loodetavasti on aastal 2025 võistlus klubide vahel ausam ning programmis on ka pikemad distantsid ning ei eelistata ainult sprinte, et aega ning raha kokku hoida. Kuidas saab selguda Eesti parim ujumisklubi kui mänguväljak on selgelt kaldu ühele poole. Enda neljandat järjestikust absoluutklassi võitu läheb jahtima Spordiklubi Garant. 

18.06 - 20.06 / Eesti meistrivõistlused 

Esimesed Eesti meistrid basseinis selguvad aastal 2025 juunikuus. Ühe võistluse sisse on paigutatud nii täiskasvanute, juunioride kui ka noorte vanuseklasside mõõduvõtt. 

Vaadates rahvusvahelist kalendrit, siis võistluse toimumise aeg oleks võinud olla veidi paremini planeeritud. Samal ajal toimuvad juunioride Euroopa meistrivõistlused avaveeujumises ning kuigi seal stardib ilmselt mõni üksik Eesti sportlane, siis võiks kodune kalender olla sümbioosis rahvusvaheliste mõõduvõttudega. Eesti meistrid selguvad juunis 106. korda. 

26.06 - 28.06 / U-23 Euroopa meistrivõistlused (Slovakkia, Šamorin)

Euroopa ujumise katuseorganisatsioon tõi U-23 vanuseklassi Euroopa meistrivõistlused esmakordselt ujujateni aastal 2023. Toona saavutas Alex Ahtiainen eestlaste parimana 100m liblikujumises kuuenda koha. 

Võistluste formaat esimesel aastal oli üpris kummaline, sest võistlustel said startida ka ujujad väljaspool Euroopat, mis kahandab võistluste tõsiselt võetavust. Kuna Euroopa ujumisliit tahtis kalendrisse rohkem võistlusi, siis otsustati tuua U-23 EM ujujateni, kuid ujumismaailmas on see võrdlemisi "vana" vanus. See tähendab ühtlasi seda, et paljud Euroopa tippujujad, kes saaksid võistlustel startida keskenduvad "õigetele" tiitlivõistlustele. 

Positiivne on see siiski eestlaste jaoks, kes täiskasvanute tiitlivõistlusteni veel ei küündi. Suvel on võimalus rahvusvahelises konkurentsis ja heas võistlusbasseinis püüda isiklikke rekordeid. 

01.07 - 06.07 / U-18 Euroopa meistrivõistlused (Slovakkia, Šamorin)

U-23 EM saab olema soojendusvõistluseks korraldajatele, sest samas kohas peetakse ka U-18 vanuseklassi Euroopa meistrivõistlused. Kui neljal viimasel aastal on Eesti juunioride koondis tänu Eneli Jefimovale võitnud kuldmedali, siis tänavu langeb heade tulemuste ujumine teiste tulevikulootuste õlule. 

Tänase päeva seisuga on A-normatiivi alistanud ehk automaatselt võistlustele kvalifitseerunud neli Eesti ujujat - Siim Kesküla, Egle Salu, Kirke Madar ja Maari Randväli. 51. korda peetav juunioride EM toimub Slovakkias esmakordselt. Võistlustel saavad startida ujujad sünniaastatega 2007-2010. 


20.07 - 26.07 / Euroopa noorte olümpiafestival (Skopje, Põhja-Makedoonia)

Juulikuu lõpus selgitatakse parimad ujujad Euroopa noorte olümpiafestivali raames. Piltlikult öeldes on tegemist alla 16-aastaste ujujate Euroopa meistrivõistlustega. Võistlused toimuvad iga kahe aasta tagant ning lisaks ujumisele selgitatakse parimad veel 14 erineval spordialal. 

Esimest korda peeti Euroopa noorte olümpiafestival aastal 1991. Tänavu saavad osaleda ujujad, kelle sünniaasta on 2010-2011. Normatiivi on eestlastest ainsana alistanud Emily-Pärli Jäärats. Aastal 2015 võitis Kregor Zirk 100m liblikujumises eestlaste esimese ja seni ainsa kuldmedali nendelt võistlustelt. 

27.07 - 03.08 / Maailmameistrivõistlused (Singapur)

2025. aasta suurim ujumissündmus leiab aset Singapuris kui selguvad maailma parimad ujujad. Kuigi algselt pidi võistlust korraldama Venemaa linn Kaasan, siis geopolitiilise olukorra tõttu otsutati korraldajat vahetada. 

Singapuri MM saab ühtlasi olema duo Eneli Jefimova-Henry Hein viimane ühine tiitlivõistlus, sest Jefimova siirdub sügisest õppima ja treenima USA-sse. A-normatiivi on eestlastest täitnud ka Kregor Zirk, kuid tema osalemine on pigem vähe tõenäoline, sest Eesti parim meesujuja on otsustanud 2025. aasta esimesel poolel treenida madalate koormustega ning võistlustel osalemine või mitte saab selgeks maikuu jooksul. Samuti on normatiiv täidetud Ralf Tribuntsovil. 

Kui paljud maailmastaarid Singapuris võistlevad on küsimus omaette, kuid puudust nendest kindlasti ei ole. Maailma parim meesujuja Leon Marchand on väidetavalt huvitatud tänavu proovima teisi alasid - nagu 200- ja 400m vabaujumine. Igaljuhul ootab ujumissõpru MM-i näol täielik maiuspala. 

19.08 - 24.08 / Juunioride maailmameistrivõistlused (Rumeenia, Otopeni)

Rumeenia linn Otopeni on juba kogenud tiitlivõistluste korraldaja, sest 2022. aastal selgitati seal Euroopa parimad juuniorid ning 2023. aastal Euroopa parimad ujujad lühirajal. Mõlemal korral sai poodiumi kõige kõrgemal astmel seista Jefimova, kellel on taskus ka juunioride MM-i kuldmedal 50m rinnuliujumises. 

Juunioride MM toimus esmakordselt aastal 2006 ning tänavu peetav võistlus on järjekorranumbriga 10. Eestlastest tasub silma peal hoida Siim Keskülal, Egle Salul, Maari Randvälil ja Kirke Madaril, kes võiksid Rumeenias teha potentsiaalselt parimaid tulemusi. Võistlustel saavad osaleda sportlased, kelle sünniaasta on 2007-2010. 


14.11 - 16.11 / Eesti noorte- ja juunioride lühiraja meistrivõistlused

Kui tavabasseinis selguvad Eesti meistrid ühise võistluse käigus, siis lühirajal madistavad noored ja juuniorid täiskasvanutest eraldi. Täpselt nagu 2024. aastal, siis ka tänavu toimub noorte- ja juunioride kodune tiitlivõistlus novembri keskpaigas. 

02.12 - 07.12 / Euroopa lühiraja meistrivõistlused (Poola, Szczecin)

Iga kahe aasta tagant peetavad Euroopa lühiraja meistrivõistlused leiavad aset Poolas. Ligi 400 000 elanikuga linn Szczecin võõrustab lühiraja EM-i teistkordselt. Viimati jagati seal medaleid aastal 2011. 

2023. aastal peetud lühiraja EM oli eestlastele aegade edukaim, sest Jefimova võitis Eesti koondise läbi aegade esimese kuldmedali. Juhul kui 100m rinnuliujumise tiitlikaitsja saab USA-st loa tulla võistlustele ka tänavu, siis võib eeldada taaskord medalisadu. Samuti on Zirk teatanud, et lühiraja EM saab olema üheks tema põhivõistluseks aastal 2025. Võistluste normatiive ei ole Eesti ujumisliit veel avalikustanud, kuid ujumiskoondise suuruseks võib hinnanguliselt olla kuni 15 ujujat. 

19.12 - 21.12 / Eesti lühiraja meistrivõistlused

Aasta viimane tiitlivõistlus on Eesti lühiraja meistrivõistlused. Kui aastal 2024 selgusid Eesti parimad ujujad lühirajal juulikuus, siis nüüd suundub võistlus tagasi lühirajahooajale, mis on ka loogiline samm.

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.