Otse põhisisu juurde

10 huvitavat fakti lühiraja Eesti noorte- ja juunioride meistrivõistlustest


Reedel algavad Tallinnas Sõle basseinis kolm päeva kestvad lühiraja Eesti noorte- ja juunioride meistrivõistlused, mis toimuvad regulaarselt aastast 2006. 

Reeglina on noorte- ja juunioride meistrivõistlused toimunud samal ajal. Tihti ka koos täiskasvanutega. Heidame pilgu ajalukku ning otsime välja 10 huvitavat fakti Eesti vanuseklasside meistrivõistlustest. 

1. Kõige edukam sportlane 

Noorte ja juunioride vanuseklasside peale kokku on lühirajal enim individuaalseid kuldmedaleid võitnud Kregor Zirk. Noorte klassis 20 ja juunioride seas 24 kuldmedalit saavutanud tänane olümpiafinalist lahkus võistlustelt alati suure medalisaagiga. 

Kõige muljetavaldavam oli ilmselt aasta 2016 kui Zirk saavutas 17-st võimalikust distantsist lausa 13 kuldmedalit. Lisades siia juurde veel neli teateujumise kuldmedalit, siis ainult lühirajal saavutas Zirk 17 juunioride vanuseklassi esikohta. Kuna samal ajal peeti ka täiskasvanute meistrivõistlused, siis sealt teenis toona 17-aastane Zirk kokku 12 medalit ehk aastal 2016 pälvis ta 29 Eesti meistrivõistluste medalit lühirajal. 

2. Jagatud esikoht

Eesti juunioride meistrivõistlustel on kaks korda läinud esikoht jagamisele. Esimene kord juhtus see aastal 2006 kui noormeeste 200m rinnuliujumises jäid esikohta jagama Jürgen Jänese ja Jevgeni Ravlussevitš. Teistkordselt jäädi kuldmedalit jagama 2022. aastal 200m seliliujumises. Lars Kuljus ja Alan Smok finišeerisid identese tulemusega. 

Noorte konkurentsis on esikoht läinud jagamisele ainult korra. 2021. aastal peetud noorte meistrivõistlustel ujusid Polina Sovtsa ja Mirtel Merimaa 50m seliliujumises välja sama aja. 

3. Kõige kõrgetasemelisem tulemus

Kõige kõrgetasemelisem tulemus, ehk maakeeli aeg mis on maailmarekordile kõige lähemal, on ujutud aastal 2022. Eneli Jefimova läbis Sõle basseinis toimunud võistlusel 100m rinnuliujumise distantsi ajaga 1:04,93. 

Ujumise hetkel oli see Eesti kõigi aegade teine tulemus, jäädes alla ainult Jefimova 2021. aasta Euroopa lühiraja meistrivõistlustel ujutud rekordist 1:04,25. 

4. Kõige enam teateujumise võite

Aususe huvides olgu märgitud, et teateujumiste arv on aastast aastasse kõikunud ning ei ole ehk kõige parem näitaja, sest paljudel klubidel oleks ka rohkem esikohti. On perioode, kus on peetud ainult neli teateujumist, aga on olnud ühel meistrivõistlusel ka 10 teateujumist. 

Siiski alates 2006 aastast on juunioride vanuseklassis saavutanud kõige rohkem teateujumise võite Kalevi Ujumiskool 25 võiduga. Vähemalt ühe teateujumise võidu on teeninud kaheksa erinevat ujumisklubi.

Noorte vanuseklassis jagavad esikohta 26 võiduga Ujumise Spordiklubi ja TOP Ujumisklubi. Poodiumi kõige kõrgemale astmele on kerkinud läbi aegade 12 ujumisklubi.
 
JUUNIORID VÕITE NOORED VÕITE
1. Kalevi Ujumiskool 25 Ujumise Spordiklubi 26
2. TOP Ujumisklubi 21 TOP Ujumisklubi 26
3. Ujumise Spordiklubi 20 Spordiklubi Garant 17
4. Spordiklubi Garant 15 Tartu Ujumisklubi 17
5. Tartu Ujumisklubi 15 Kalevi Ujumiskool 12
6. Audentese Spordiklubi 13 Audentese Spordikklubi 11
7. Ujumisklubi Briis 8 Wiru Swim 5
8. Ujumisklubi Aktiiv 1 Järveotsa Spordiklubi 3
9. - - Yess 3
10. - - Ujumisklubi Briis 3
11. - - TUK 1
12. - - Ujumisklubi Aktiiv 1
 
5. Ainult üks osaleja

Eesti noorte- ja juunioride meistrivõistluste ajaloost leiame ka mitmeid juhuseid, kus ühel alal on olnud ainult üks osaleja. Tõsi, noorte vanuseklassis sellist asja veel nähtud ei ole - ning loodame, et ei juhtu ka -, aga juunioride vanuseklassis on seda ette tulnud lausa mitu korda. 

Ainult üks osaleja ühel alal on juhtunud kuus korda. Noormeeste seas korra ja neidude konkurentsis viiel korral. Kronoloogilises järjekorras oli üks osaleja ainult: 2006 - neidude 200m liblikujumine; 2008 - neidude 200m rinnuliujumine; 2009 - noormeeste 1500m vabaujumine; 2013 - neidude 400m kompleksujumine; 2016 - neidude 200m seliliujumine; 2022 - neidude 800m vabaujumine. 

6. Ühe klubi domineerimine

Kui vaadata ajalukku, et mis klubi on noormeeste või neidude seas olnud kõige dominantsem, siis tuleb minna aastasse 2016. Toona võitsid Ujumise Spordiklubi meesjuuniorid 21-st võimalikust kuldmedalist 20. 

Kregor Zirk panustas võitu 13 individuaalse kuldmedaliga. Tiit Matvejev tegi puhta töö kõikidel rinnuliujumise aladel ning neljal teateujumise distantsil tegid Ujumise Spordiklubi noormehed enda töö eeskujulikult. Ainuke ala, mis jäi klubil võitmata oli 100m liblikujumine. 

7. Kõigi aegade noorim Eesti noorte meister

Kui juunioride vanuseklassi medaleid noored võita ei saa, siis noorte seas alumine vanusepiir puudub. Kõigi aegade noorimaks Eesti noorte meistriks on kroonitud Eneli Jefimova. 

Jefimova oli enda esimese kuldmedali võitmise hetkel mõned päevad noorem kui 11-aastat ehk esimene kuldmedal riputati talle kaela 10-aastasena. Kusjuures kuldmedaleid saavutas ta kokku kolm. Ajalukku kirjutatakse esimene kuldmedal 200m rinnuliujumises. 

Lisaks on Jefimova ainuke Eesti ujuja, kes võitnud neljal järjestikusel aastal Eesti meistritiitli noorte vanuseklassis. 

8. Kõige rohkem osavõtjaid ühel alal

Tihtipeale on kõige populaarsem ala võistlustel 50 meetri vabaujumine ning ka ühe ala osavõtjate rekord pärineb just kroolisprindist. 

Noorte vanuseklassis on kolmel korral juhtunud nii, et osavõtjate arv ühel alal on ületanud 100 ujuja piiri. Rekordiks on 116 ujujat ja see juhtus aastal 2014 kui noormeeste 50m vabaujumises tuli nii palju sportlasi starti. Toona võitis Kregor Zirk. 

Aastal 2017 oli samuti noormeeste 50m vabaujumises 107 osalejat. Korra on 100 osaleja piir ületatud ka neidude seas. 2022. aastal oli 50m vabaujumise stardis 104 ujujat, kust võitjana väljus Miriam Jürisoo. 

9. Kus on võistlused aset leidnud

Alates aastast 2006 on Eesti noorte- ja juunioride meistrivõistlused toimunud 18 korda. Esimesed 15 korda toimusid meistrivõistlused ainult Tallinnas. Pealinnas on medaleid jagatud Kalev Spa, Nõmme, Sõle ja Õismäe ujulates. Ainult aastatel 2021 ja 2023 on võistlused toimunud Tallinnast väljas, mõned aastad tagasi avatud Kohtla-Järve basseinis. 

Täpsuse huvides olgu öeldud, et 800- ja 1500m vabaujumise distantse on üksikutel aastatel peetud meistrivõistlustest eraldi ehk seal lisandub tabelisse veel üks võõrustaja - Sillamäe. 

10. Harva ujutav naiste 1500 meetri vabaujumine

Läbi aastate on 1500 meetri vabaujumine nii noorte- kui ka juunioride võistlusprogrammis olnud pigem harvaesinev külaline ja seda eriti neidude seas. 

Kuigi 1500m vabaujumine on naistel olümpiaprogrammis alates aastast 2020, siis Eesti noorte- ja juunioride meistrivõistlustel said naised sel alal joonele panna esimest korda alles eelmiste meistrivõistluste raames. 

POPULAARSED POSTITUSED

Treenerite Kogust lahkunud Strungar: vajalik koostöö ja toetus puudub

Eesti ujumise alaliidus tegutsev Treenerite Kogu jäi eile ilma ühest liikmest, kui esimehe ametit pidanud Mihhail Strungar otsustas enda kohast loobuda ja tagasi astuda. 

EELVAADE: 56 Eesti ujujat stardib Taanis toimuvatel Põhjamaade meistrivõistlustel

Pühapäeval saab Taanis alguse kolm päeva kestvad Põhjamaade meistrivõistlused, millest võtab osa 56 Eesti ujujat. Võtame üksipulgi lahti võistluse taseme, osalevad Eesti tippujujad ning palju muud. 

10 aastaga enam kui 100% tõus: Kas Eestis on Euroopa kõige kõrgemad stardimaksud?

Iga ujumisvõistlusega käivad kaasas ka stardimaksud, mis tuleb tasuda kas ujujal, klubil või lapsevanematel. Eesti ujumise meistrivõistlustel on stardimaks aastatega läinud ikka kallimaks ja kallimaks nagu iga teine toode meie kodumaal.