Täpselt kuu aja pärast, 10. detsembril, saab Budapestis alguse aasta viimane tiitlivõitlus - ujumise lühiraja maailmameistrivõistlused. Hetkel on Eesti koondise suuruseks üheksa ujujat, mis võib järgmise nädala jooksul veel suureneda.
Ajaloo esimene lühiraja MM peeti aastal 1993 ning Eesti koondis on igal aastal olnud esindatud. Viimase 30 aasta jooksul on finaalidesse ujunud kaheksa Eesti ujujat.
Ootused enne Budapestis algavat tiitlivõistlusi on loogiliselt kõrged, sest viimasel kahel lühiraja MM-il on Eesti finaalides olnud esindatud kahe ujujaga ja Eneli Jefimova teeb enda debüüdi nendel võistlustel.
Kregor Zirk on kahel viimasel MM-il saavutanud viienda koha 200m liblikujumises ning on ka avalikult välja öelnud, et sihib karjääri kõrgeimat kohta. Konkurents liblikujumises on kõrge ning medali võitmiseks tuleb suure tõenäosusega näidata aega Euroopa rekordi kandis (1:49,00).
Esmakordselt stardib lühiraja MM-il Eneli Jefimova. Kiire pilk maailma edetabelisse ütleb, et eestlanna saab olema 50- ja 100 meetri distantsidel medalikonkurentsis. Olenevalt kui palju konkurente tänavu kohale tuleb, siis medal on reaalne saavutus, mis oleks ka Eesti koondise ajaloo esimene.
Enne MM-i stardib Jefimova järgmisel nädalal veel Eesti noorte- ja juunioride meistrivõistlustel, mis annab tema hetkevormist parema ülevaate. Aasta tagasi samal ajal ujus ta 29,48/1:03,79 enne kui ta detsembris tuli Euroopa lühiraja meistriks ning need ajad annavad hea indikatsiooni Jefimova tasemest.
Mida suudavad treeningkaaslased Tribuntsov ja Zaitsev?
Kaks aastat tagasi Melbournes peetud mõõduvõtul murdis Daniel Zaitsev finaali ja saavutas 50m liblikujumises kaheksanda koha. Sel hooajal täiesti uue treeningsüsteemiga harjutav 26-aastane ujuja peab põhialal finaali pääsemiseks näitama isikliku rekordi (22,15) lähedast aega või isegi veel kiiremat resultaati, sest tase on viimase kahe aastaga tõusnud sel alal märgatavalt.
Hiljuti MK-etappidel head kiirust näidanud Ralf Tribuntsov tunnistas, et kuigi ajad olid korralikud, siis ta teab, et on suuteline palju enamaks. Kaks aastat tagasi tuli 50- ja 100m seliliujumises finaali pääsemiseks näidata nii kiireid aegu kui 23,05 ja 50,01.
Tänavu suure tõenäoususega nii kiirelt ujuda ei ole vaja, kuid finaali pääsemiseks Tribuntsovil eksimisruumi ei ole. Lisaks on tal kavas 50m vabaujumine, kus ta on sel hooajal näidanud aega 21,23, mis on vaid 0,01 sekundi kaugusel tema isiklikust rekordist.
Viienda Eesti sportlasena on A-normatiivi alistanud Maria Romanjuk. Kogenud Romanjukil on head väljavaated poolfinaali pääsemiseks väga erinevatel distantsidel. Finaali pääsemiseks peab 100m rinnuliujumises näitama aega 1.04-ga ja 200m distantsil alla 2:20.
Kas keegi murrab veel eelujumise sõelast läbi?
Lisaks eelmainitud ujujatele kuuluvad koondisesse veel B-normatiivi alistanud Alex Ahtiainen, Mariangela Boitšuk, Lars Kuljus ja Ralf Roose.
Alates sügisest Hispaanias harjutav Ahtiainen saab esimese suurema tagasiside enda uuele treeningkorraldusele. Boitšuki hooaja alguses on kulgenud üle kivide ja kändude ning 50m seliliujumise Eesti rekordiomanik tänavu veel endale tuttavat kiirust näidanud ei ole.
Igapäevaselt USA-s treenivad Kuljus ja Roose saavad hästi enda vormi ajastada. Mitmed ülikoolid peavad enda esimese poolaasta viimased võistlused novembri teises pooles, mis annab eestlastele hea peaproovi enne tiitlivõistlust.
Eelujumistest edasi pääsemine kõigile neljale sportlasele oleks suur eneseületus, kuid hetkel on raske prognoosida nende edasipääsu võimalusi. Kuna kuu enne tiitlivõistlust ei ole avaldatud stardiprotokolli, siis võime nii mõnelgi alal üllatusi näha.
Kes veel võivad koondisega liituda?
Kuna lühiraja MM-i normatiive saab täita kuni 17. novembrini, siis võib koondis veel suureneda. Mark Iltšišin oli eelmisel aastal kiirem 1500m vabaujumise B-normatiivist (15:20,42), aga see tulemus ei olnud ujutud rahvusvahelise alaliidu poolt aktsepteeritud võistlusel, mis tähendab, et normitäitmise arvestusse ei lähe.
Kirke Madaril jäi suvel 100m liblikujumise B-normatiivist (59,41) puudu 3 sajandikku ning kindlasti on tema üks potentsiaalsetest koondislastest. Veelgi vähem lahutab B-normatiivist Lars Sebastian Antoniaki, kui ta 200m rinnuliujumises (2:10,66) jäi mullu normatiivist vaid sajandiku kaugusele.
Antoniaki vaevas oktoobris kõrvapõletik, mis ilmselt pani lõpliku põntsu tema lootustele täita norm. B-normatiivi on tegelikult täitnud ka Christopher Palvadre, kes 200m rinnuliujumises näitas eelmise aasta lõpus toimunud Eesti lühiraja meistrivõistlustel aega 2:09,70.
Siiski norm Palvadrel täidetud ei ole, sest Eesti Ujumisliit ei registreerinud riigi meistrivõistlust kui ametlikku normitäitmise võistlust. Selle tõttu on ka teisi kannatajaid, kuid sellest pikemalt lähitulevikus.
Järgmisel nädalal peetakse Eesti noorte- ja juunioride meistrivõistlused kui ka võisteldakse Soomes, mis võib potentsiaalselt koondist veel kasvatada. Lisaks teevad paljud koondislased enda viimased etteasted enne lühiraja MM-i.
Järgnevate nädalate jooksul saab PriitSwim'ist lugeda rohkem lühiraja MM-ist, seal osalevatest sportlastest, analüüsid Eesti koondise medali- ja finaalivõimalustest ning palju muud.
1. | Kregor Zirk |
2. | Eneli Jefimova |
3. | Daniel Zaitsev |
4. | Ralf Tribuntsov |
5. | Maria Romanjuk |
6. | Lars Kuljus |
7. | Alex Ahtiainen |
8. | Mariangela Boitšuk |
9. | Ralf Roose |