Kõik on kuulnud fraasi "ujumine on sulle kasulik ja hea", aga kui süveneda põhjustesse, siis oskavad enamik nimetada ainult paar põhjust. Toon Teieni 30 põhjust miks ujumine on Sulle hea.
Olgu alustuseks öeldud, et paljude alltoodud punktide positiivsed omadused saab ka teistelt spordialadelt ning päeva lõpuks on ikkagi eesmärk, et terves kehas oleks terve vaim.
1. Elupäästev oskus
Alustame klassikaga. Ujumine on elupäästev oskus. Fraas mida kasutatakse palju, aga mis jõuab kohale alles siis kui oled keset veekogu üksi ning kedagi ümberringi ei ole. Tänavu on Eestis paraku uppunud 40 inimest - täpselt 40 inimest liiga palju -, mis on suurem number kui kahel eelneval aastal. Õpi ujuma!
2. Kui korra õpid ujuma, siis oskad seda kogu elu
Ujuma õppimine on nagu jalgrattaga sõitmine. Kui asja käppa saad, siis see oskus jääb Sinuga igaveseks. Ujujad, kes nooruses tegelesid ujumisega ja pärast mitmeid aastaid hüppavad uuesti basseini, siis "lihtsurelike" jaoks tundub nagu need inimesed oleksid kogu elu ujunud. Samuti haakub see hästi eelmise punktiga, saad ujumise nooruses selgeks ja oled terve elu mureta veekogude läheduses.
3. Parandab südame tööd
Süda on lihas, mis peab lakkamatult tööd tegema. Ujumine on suurepärane tegevus, et tugevdada südamelihast ning muuta see veelgi efektiivsemaks. See kehtib kõikide aeroobsete sporditegevuste kohta. 2017. aastal tehti Inglismaal uuring, kus selgus, et regulaarne ujumine vähendab südamehaiguste tekkimist lausa 41%.
4. Ujumine annab võimaluse harrastada teisi spordialasid
Veega seoses meenub enamikele kohe ujumine, aga tegelikult on nii palju spordialasid, mida saab vees harrastada, aga see nõuab esmalt ujumisoskust. Tänu heale ujumisoskusele saad muretult harrastada snorgeldamist, surfamist, wake boardi, vettehüppeid, veepalli, lohesurfi, kanuuga sõitmist. Jaa neid tegevusi on veelgi.
5. Terve keha treening
See on kindlasti punkt mida oled varem kuulnud. Kuna vesi on kuskil 800x rohkem tihedam kui õhk, siis iga liigutus vees muudab sind tugevamaks. Sinust ei saa ehk järgmist Michael Phelpsi, aga vähemalt hoiad ennast heas vormis.
6. Parandab kordinatsiooni
Ujumises on vaja samaaegselt lüüa jalgu, liigutada käsi erisuunas, ajastada hingamist ning kuidagi kõige selle juures veel edasi liikuda. Väga hea on ujumine alla 12-aastastele lastele, kes saavad hea kordinatsiooni kogu eluks. Tuleb ainult ujuma õppida!
7. Kognitiivne areng
On tehtud lugematul hulgal uuringuid füüsilisest aktiivsusest ja selle postiivsest efektist ajule. 2012. aastal tehtud uuring, kus osales rohkem kui 7000 last vanuses alla viie aasta, selgitati välja, et ujumisel on arendav mõju lapse kognitiivsele arengule.
8. Ujudes sisened uude maailma
Kõik kes on ujumisega rohkem tegelenud teavad, et vette hüpates sisened nagu täiesti uude maailma. See annab võimaluse välja lülitada argipäeva elust ning lihtsalt nautida teises keskkonnas olemist. Ja kui oskad ujuda, siis on see veelgi lõbusam.
9. Liblikujumise oskus vabastab raja mitte-ujujatest
Kõik ujujad on pidanud rinda pistma sellega, et väljaspool treeningaega treenides satuvad rajale inimesed, kes ehk ei ole samal tasemel nagu sina. Hea trikk on teha mõned kiired liblikujumise lõigud, mis annavad märku mitte-ujujatele, et parem on rada vahetada. Mina olen seda kasutanud, aga sina?
10. Spordiala kogu eluks
Ujumine on spordiala mida saab harrastada juba enne enda esimest eluaastat ning mis võib kesta ajani kui passis on vanus üle 100. Ujumine on suurepärane spordiala vanemas eas inimestele, sest erinevalt jooksmisest ei tekita see liigestele üleliigset stressi.
11. Ujumine on kõigile
Basseinis saavad ujumisega tegeleda ka erivajadustega inimesed. Paljud paralümpial osalenud sportlased on öelnud, et tegelevad ujumisega, sest vesi ei sea nendele piiranguid ja nad saavad tunda end vabalt. Samuti inimesed, kes tegelevad vigastuste ravimisega on bassein hea koht, kus treeninguid jätkata.
12. Ujumine on tasuta
Okei, Eesti tingimustes on see ehk veidi ekstreemne punkt, aga enamus ajast ei tule ujumise harrastuse eest midagi maksta. Hüppa lähimasse veekogusse ja hakka ujuma. Eestis saab seda teha küll kindlatel kuudel, aga vesi Pirita lahes on ka praegu plussis.
13. Sõbrad ja hea tuju
Kõik kes on kunagi kuulunud ujumistiimi, kas noorena või täiskasvanuna saavad öelda, et treeningute kõige lõbusam hetk on treeningkaaslastega "lollitamine" ja koos aja veetmine. Sama käib ka vesiaeroobika kohta. Naljad, sõbralikud tögamised ja palju muud garanteerivad hea tuju.
14. Parem unekvaliteet
Erinevad uuringud on näidanud, et füüsiline aktiivsus, nagu ujumine, aitab parandada unekvaliteeti ja selle pikkust. Ujumine väsitab keha ning taastumisprotsessi ajal vajab keha sügavamat und, et viia energialevelid taas tippu. Seega kui on magamisega probleeme, mine ujuma!
15. Võid päästa kellegi elu
Kui esimese punkti ajal rääkisime, et ujumine võib päästa sinu elu, siis võib päästa ka kellegi teise elu. Kui palju juhtumeid on olnud Eestis ja maailmas, kus uppuv inimene päästetakse teise inimese poolt? Palju. Siiski tasub meeles pidada vetelpääste ABC-d ning veenduda esmalt enda ohutuses.
16. Tõstab enesekindlust
Ujuma õppimine võib lapse enesekindlusele teha imesid. Uue oskuse selgeks õppimine perioodist, kus laps ei julgenud nägu vette panna ja nüüd vohab mööda basseini nagu kuldkala, võib lapse enesekindlust tõsta ka väljaspool basseini, sest ta on saanud kinnitust, et suudab alguses võimatuna tunduva tegevuse selgeks õppida. Sama ka täiskasvanute seas - ületada hirm ja hüpata esimest korda vette või läbida esimest korda basseinipikkus.
17. Ujumine õpetab distsipliini
Seda punkti võib vaadelda erinevate nurkade alt. Võistlusspordiga tegelevad ujuvad rühivad päevast päeva, vahel ka varajastel hommikutundidel, basseinis edasi-tagasi enda eesmärkide suunas. Või harrastusujuja, kes peab tohutult fokuseerima enda liigutustele esimestel treeningutel, et need liigutused meenutaksid ujumist. Seejärel juba järjepidevus ja distsipliin, et ujumine täielikult selgeks õppida.
18. Suurepärane jahutus kuumal suvepäeval
On suvi, päike naeratab taevas ja kraadiklaas näitab 30+ kraadi. Mis saab olla mõnusam kui kuumal suvepäeval jahutada end vees. Lisaks kõik erinevad tegevused, mis saab sõpradega vees teha. See kõik nõuab reeglina ujumisoskust, aga kui see on käpas, siis piirid puuduvad.
19. Arendab teisi spordialasid
Ei pea olema ujuja, et leida positiivseid tegureid ujumisest. Oled sa jooksja, jalgrattur või jõutõstja, siis ujumise lisamine treeningplaani võib parandada üldist sooritust sinu põhialal. Hea näide on Janek Õiglane, kes leiab tee basseini pigem rohkem kui vähem.
20. Hea sportlik tegevus rasedatele naistele
Kui eelmiste punktide ajal sai mainitud, et kellele kõigile ujumine on kasulik, siis on see väga sobilik sportlik tegevus ka rasedatele naistele. Uuringud on kinnitanud, et naised, kes raseduse algus- ja keskfaasis basseinis käisid, siis neil vähenesid sünnitusel mitmed riskid.
21. Õpetab eesmärkide seadmist
Ujumine, kui ka paljud teised spordialad, õpetavad eesmärkide püstitamist. Esmalt vaja õppida vees hõljuma, seejärel läbid esimese basseinipikkuse, kvalifitseerud esimestele võistlustele, proovid võita esimest auhinda jne. Reaalne eesmärkide püstitamine basseinis aitab struktueerida eesmärgid ka väljaspool basseini.
22. Ujumine parandab tiimitööd
Kuigi ujumine on individuaalne spordiala, siis treenitakse reeglina gruppides. Üheskoos eesmärkide poole liikumine, teiste julgustamine ja toetamine muudab ujujad paremateks liidriteks ning aitab parandada tiimitööd.
23. Ujumine aeglustab vananemist
Ei ole olemas mingit võluvitsa, mis peatab vananemist, aga bassein võib olla nooruse allikas. Regulaarne ujumas käimine võib aeglustada vananemist parandades vererõhku, kasvatades lihasmassi, muutes paremaks hapniku tarbimist ja vereringet. Lisaks füüsilised plussid, mis sai juba varasemalt välja toodud.
24. Ei ole vaja palju varustust
Ujumine on spordiala, mis ei nõua väga palju varustust ja on võrdlemisi kuluefektiivne. Võistlussportlasena lisanduvad teatud treeningvahendid, aga paljude teiste spordialadega võrreldes on tegemist ikkagi võrdlemisi soodsa spordialaga. Harrastusujujana on sul vaja ainult ujumispükse/trikood ja ujumisprille ning oledki valmis ujuma.
25. Oled alati puhas
Ujumise kui spordiala üks boonuseid on see, et oled alati puhas. Kui teistel spordialadel tuleb spordiriideid pesta päevast päeva, siis ujumises seda muret ei ole. Ainuke miinus on ehk kloori parfüüm, aga sellega harjub kiiresti.
26. Vähenevad alaseljavalud
Olenemata vanusest on kõik pidanud seljaprobleemidega tegelema ühel või teisel põhjusel. Uuringud on näidanud, et ujumisega või mõne muu treeninguga vees tegelevad inimesed kogevad seljavalude vähenemist.
27. Võid süüa nii palju kui tahad
Tõsi, see punkt on ehk liialdus, aga kõik kes tegelevad ujumisspordiga võivad kinnitada, et saavad lubada endale rohkelt sööki. Aga see kulub ka marjaks ära, sest ujudes päevas 3-5 tundi, siis keha kulutab meeletult kaloreid. Michael Phelps tarbis enne Pekingi olümpiamänge päevas 8000-10 000 kcal ja ta ütles, et kui ma ei söö palju, siis ma kaotan kaalu ning muutun seeläbi aeglasemaks.
28. Naised saavad enda pediküüri näidata
Ei ole palju spordialasid, mis tehakse paljajalu, kuid ujumine on üks nendest. Naised saavad näidata enda loomingulist poolt ja huvitavaid pediküüri lahendusi. On ujumismaailmas ka varasemalt olnud, kus suuremateks võistlusteks teevad tippujujad spetsiaalse disainiga maniküüri ja pediküüri.
29. Tätoveeringute näitamine
Haakides selle punkti eelmisega, siis ujumine on väga hea spordiala, et näidata enda tätoveeringuid. Kui teistel spordialadel on kehale tätoveeritud kunstiteosed tavaliselt peidus, siis ujudes näevad neid kõiki. On ka paljudel Eesti tippujujatel tätoveeringud, mida me muidu ei näeks ja teaks.
30. Ujumine on sport ja sport on tervis
Kas kõik võiksid osata ujuda? Muidugi. Aga nii sinisilmne ei tasu ka olla, kuid igaüks peaks leidma endale spordiala, mida ta tõeliselt armastab ja naudib. See ei tähenda, et ei või olla raskeid ja väljakutsuvad hetki - see käib protsessi juurde ning toobki arengu. Ujumine = tervis!