Otse põhisisu juurde

Speedo või Arena? Kes saab Ujumisliidu koostööpartneriks järgmiseks olümpiatsükliks


Eesti Ujumisliit on valimas endale ujumisvarustuse koostööpartnerit järgmiseks olümpiatsükliks ning lauale on jäänud kaks varianti - Speedo või Arena. Kuigi mõlemad on maailma tippklassi brändid, siis kõige olulisem lepingu punkt ujujate jaoks võib olla üllatav. 

Üks Ujumisliidu juhatuse liikmetest kinnitas PriitSwim'ile, et lõplikku otsust ei ole veel tehtud. Heidame pilgu sellele koostööle ning mis on ujujate seisukohast kõige olulisem. 

Päris pikka aega on Ujumisliidu koostööpartneriks ujumisvarustuse osas olnud Arena ehk Eesti ametlik edasimüüja Proswim. Alaliit on saanud lepingu sõlmides rahalise süsti, ujumisvarustust koondislastele ning erinevatel perioodidel on toetatud ka noorte võistlusi. 

Kahtlemata on Arena just rahaliselt panustanud palju Eesti ujumisse ning kiitus nendele selle eest. Ujujate seisukohast on koostöölepingus alati olnud punkt, mis ei ole olnud mokkamööda paljudele tippujujatele.

Nimelt, rahvusvahelistel tiitlivõistlustel, tohivad Eesti koondislased võistelda ainult Arena võistlusvarustuses. Kui ujumisprillide ja mütside osas see nii suur probleem ei ole, siis võistluspüksid/trikoo on juba teine ooper. 

Kuna paljud meie kodused tipud kannavad igapäevaselt teise ujumisvarustuse tootja toodangut - näiteks Speedo -, siis aasta kõige tähtsamatel võistlustel jalga/selga tõmmata harjumatu ja ebamugav võistlusvarustus ei ole just tipptulemust soosiv tegevus. 

Paljudes teistes riikides on järgmine praktika: alaliit sõlmib lepingu ujumisvarustuse tootjaga, kus sees on klausel, et sportlased tohivad võistelda endale sobivas võistlusvarustuses. See tähendab, et ujuja saab võistelda selle firmamärgiga, millega ta tunneb end kõige mugavamalt. Kui ujumismüts, prillid ja võistluspüksid/trikoo on ujuja valida, siis ülejäänud koondise varustus on sportlasel ikkagi alaliidu sponsori toodang. 

Eesti tippujujad valisid bürokraatia asemel tulemuse

Lähiminevikust võib Eestist leida mitmeid näiteid, kus ülaltoodud probleem on takistanud maksimaalselt hea tulemuse tegemist. Näiteks, Pjotr Degtjarjov, kes oli Speedo sportlane ja pidi igal tiitlivõistlusel võistlema enda jaoks ebamugavate võistluspükstega. Toona tõstatas Degtjarjov väga õigeid küsimusi, aga paraku oli see kurtidele kõrvadele. 

Viimastel aastatel on Eesti tippujujad valinud bürokraatia asemel tulemuse. Olenemata reeglist, et tiitlivõistlustel tohib ainult ujuda alaliidu koostööpartneri võistlusvarustuses, on kodused tipud hakanud kasutama ikkagi konkurentide toodangut, sest tunnevad, et teevad selles parema tulemuse. 

Parim näide on tänavu suvel toimunud Euroopa meistrivõistlused, kus üheksast koondise liikmest lausa kolm tegid terve võistluse Speedo võistlusvarustuses, kuigi lepingu järgi oleksid kõik koondislased pidanud kandma Arena toodangut. Siinkirjutaja oli ka ise EM-il ja mõistetavalt nimesid välja ei too, mis ei ole antud loo puhul ka oluline. 

Mis on oluline on see, et olenemata järgmisest koostööpartnerist oleks lepingus punkt, mis lubaks sportlasel kasutada endale sobivat võistlusvarustust. Tulevane koostööpartner ei kaota sellega mitte midagi, sest kõik muu on tiitlivõistlustel ikkagi nende firmamärgiga kaetud. 

Kujutage ette olukorda, kus Ott Tänak teeb testsõidud ja proovikatsed enda autoga ja kui päris ralli pihta hakkab, siis öeldakse, et hüppa Thierry Neuville seadistatud autosse. Absurd kuubis. Me ei tohiks takistada Eesti ujujatel maksimaliseerida enda potentsiaali, vaid leida lahendusi kuidas hoida neid ülejäänud maailmaga tippkonkurentsis. 

POPULAARSED POSTITUSED

Spordiklubi Garanti abistab Eesti karikavõistlustel MM-i medalist

29.-30. märtsini selgitatakse Tartus Aura ujulas Eesti karikavõitjad ning Spordiklubi Garant on jahtimas neljandat järjestikust esikohta täiskasvanute konkurentsis. Võistkond saab tugevat täiendust lühiraja MM-il medaleid võitnud Dylan Carteriga. 

Denissov startis olümpiahõbeda kõrval, Jefimova konkurent näitas taas head minekut

Reedel algas Šotimaal Edinburghis kõrgetasemeline ujumisvõistlus, kus eestlastest lööb kaasa igapäevaselt Inglismaal treeniv Aleksei Denissov. Olümpiafinaalis Eneli Jefimovat edestanud britt Angharad Evans näitas põhialal taas head minekut.

Dopinguproovi haamriga hävitada lasknud hiinlasest olümpiavõitja tuleb taas võistlustulle

33-aastane Hiina ujumise superstaar Sun Yang vabanes mullu enam kui nelja aastasest võistluskeelust ning on järgmisel nädalal algavatel kodumaa kevadistel meistrivõistlustel tegemas enda teist võistlust peale pikka võistluskeeldu. 

12-kordne olümpiamedalist Ryan Lochte: see oli minu elu kõige raskem treening

Ameeriklane Ryan Lochte läheb ajalukku enda säravate ujumiste, maailmarekordite, huvitavate väljaütlemiste ning värvikate riietustega. Aastatel 2011-2012 oli Lochte enda võimete tipul ning sellest perioodist pärineb ka tema elu raskeim treening. 

Nelja aastasest võistluskeelust vabanenud Hiina olümpiavõitja ohustas Zirki rekordit

Hiina linnas Qingdaos algasid riigi kevadised meistrivõistlused, kus osaleb ka kolmekordne olümpiavõitja Sun Yang, kes mullu vabanes nelja aastasest võistluskeelust, mis määrati seoses sellega, et ta lasi dopinguproovi purustada haamriga. Sun alustas võistlust maailma hooaja kuuenda tulemusega.