Otse põhisisu juurde

15 AASTAT TROONIL: Degtjarjovi puutumatu 50m vabaujumise Eesti noorte rekord


Sirvides noormeeste kuni 16-aastaste Eesti rekordeid 50 meetri basseinis, siis leiame nimekirjast mitu muljetavaldavat resultaati. Siiski on seal üks rekord, mis ujuti täpselt 15 aastat tagasi Pjotr Degtjarjovi poolt ning antud tippmargile ei ole jõutud isegi ligilähedalegi. 

Aasta on 2009 ning kuupäevaks 18 detsember. Eesti parimad ujujad on kogunenud Kalev Spa-sse, et enne uut aastat saada 50 meetri basseinis kirja veel mõned kiired tulemused. 

Keegi ei oleks enne võistlust suutnud ennustada, et 50m vabaujumises pannakse maha märk, mis jääb rekorditeraamatusse kümneteks aastateks. 15 aastat tagasi puudus stardipukkidel jalatugi ning toona anti 50 meetri distantsidele start Kalev Spa madalast otsast, mis on ca 110 sentimeetrit. 

Viimased päevad olid veel lubatud ka NASA kosmoseagentuuri poolt arendatud paneeltrikood ehk imetrikoodeks ristitud ujumiskostüüm, mis kattis keha pahkluudest kuni õlgadeni. 16-aastane Pjotr Degtjarjov tõmbas imetrikoo selga esimest ja viimast korda, sest 2010. aastal need keelustati. 

Degtjarjov oli suvel peetud Euroopa noorte olümpiafestivalil ujunud isiklikuks tippmargiks 24,12 ning ootas aega alla 24-sekundi. Start! 16-aastane Degtjarjov puudutab finišiseina ja tabloo näitab 22,94.
 
Tervelt ühe sekundi vahele jätnud ujuja püstitas U-16 ja toona ka U-18 Eesti vanuseklassi rekordi. 2009. aastal oli see tulemus kuni 16-aastaste noormeeste seas Euroopa teine ja maailma kolmas tulemus. Ühtlasi täitis ta esimesena eestlasena noorte olümpiamängude A-normatiivi. 

See oli antud hetkel ideaalne sooritus

Tänaseks juba tippujumisega lõpparve teinud 31-aastane Degtjarjov meenutab toonast vägitegu naeratus näol. "Päris võimas emotsioon oli," kirjeldab ta hetke kui nägi tablool numbreid 22,94. "Jõudsin uude sekundisse, jättes ühe sekundi täitsa vahele."

Tuleb esile tõsta ka tingimusi, kus Degtjarjov selle suurepärase aja ujus. Vette hüpates oli vee sügavus ainult 110 sentimeetrit, mis tiitlivõistluste tavapärase kolme meetri asemel kõlab täiesti absurdsena. Lisaks ei olnud teda abistamas jalatugi, mis tänaseks on standartne nähtus ujumisvõistlustel.

"Eks me siis teisi tingimusi ei teadnud ja ei olnud millegagi võrrelda ehk tuli võtta viimast sellest, millest sai," lausub ujumiskarjääri jooksul 20 täiskasvanute rahvusrekordit ujunud Degtjarjov. "Ma arvan, et see oli üks nendest võimalustest, mis sai väga hästi ajastatud. Seega ma usun, et see oli antud hetkel ideaalne sooritus."

Sooritus oli nii ideaalne, et järgmist rekordiparandust sel alal tuli oodata kaks aastat. Endine tippujuja meenutab, et võttis aega jõudmaks samale tasemele tänapäevaste võistluspükstega. "Eks see imetrikoo tegi oma ime. Lihtsalt läks natukene aega, enne kui jõudsin "jämmeritega" samale tasemele."

Praegused Eesti noorujujad rekordist valgusaastate kaugusel

Pärast Degtjarjovi 2009. aasta sooritust, mida ujuja ise loeb enda karjääri parima viie soorituse hulka, on antud U-16 vanuseklassi rekord vankumatult püsinud rekorditeraamatus. 

16-aastastest Eesti noormeestest on kõige "lähemale" ajale 22,94 jõudnud tänane Eesti parim meesujuja Kregor Zirk, kes 2016. aastal sprintis basseinipikkuse ajaga 23,47 ehk enam kui poole sekundi kaugusel Degtjarjovi imelisest sooritusest. 

Huvitav on Zirki 2016. aasta sooritus ka seetõttu, et see on ujutud ühes vahetuses just Degtjarjoviga, kes edestas tulevast olümpialast toona kolme sajandikuga. Alla 24-sekundi on kuni 16-aastaste noormeeste seas ujunud Eestis lisaks kahele eelmainitud ujujale veel - Demid Solodov (23,73), Daniel Zaitsev (23,88), Janter Suun (23,94) ja Daniil Drozdov (23,99), mis annab aina rohkem aimu, et kui haruldane Degtjarjovi rekord toona oli. 


Eesti kuni 18-aastaste edetabelis on Degtjarjovi tulemus teisel positsioonil ning alla 23-sekundi on antud vanuseklassis saanud aja ainult kolm ujujat. 58 korral karjääri jooksul Eesti meistriks kroonitud Degtjarjov on suure varuga noorim ujuja, kes alistanud Eestis 23-sekundi piiri. 2024. aastal on kuni 16-aastaste poiste seas kõige kiiremini läbitud basseinipikkus ajaga 24,56. 

Sellega ei ole Degtjarjovi imelise ajaga seotud põnevad seosed lõppenud. Aastatel 2008-2009 oli maailma läbi aegade parima ujuja Michael Phelpsi hiilgeajad. Kui sukeldume 2009. aasta maailma hooaja edetabelisse, siis kelle leiame täpselt Degtjarjovi ees? Jah, Phelpsi, kes toona läbis basseinipikkuse ajaga 22,93 ehk sajandik kiiremini kui eestlane. Tõsi, see aeg on ujutud 100m vabaujumises sees, aga ametliku tulemusena esimene basseinipikkus kirja läks. 

Küsides Eesti ühe läbi aegade parima krooliujuja käest, et mis on 50 meetri vabaujumises hea tulemuse saladus, siis on tal noortele ujujatele kindel sõnum: "Tehnika, tehnika ja veel kord tehnika. Väga tihti arvatakse, et sprindi jaoks on jõud põhiline - see on ka muidugi oluline -, aga kui mängus on sajandikud ja sul on natukene üle 20-sekundi aega enda tulemus kirja saada, siis iga liigutus mida sa teed on kulla hinnaga," ütles juba 15 aastat Eesti noorte rekordit hoidev Degtjarjov lõpetuseks. 



POPULAARSED POSTITUSED

Kregor Zirk omanimelisest võistlusest: korraldame Eestis midagi ainulaadset

Tänavu on Eesti ujumise võistluskalendrisse lisandunud uus mõõduvõtt - Zirk Swim Cup. Eesti parima meesujuja Kregor Zirki korraldatav võistlus toob nii ujujatele, treeneritele kui ka pealtvaatajatele midagi täiesti uut koduses võistluste virr-varris. 

Kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit" millest kunagi ei räägita

Eesti spordi- ja ujumissõbrad on harjunud traditsiooniliste rahvusrekorditega, kuid kui sügavamalt sukelduda rekordite maailmasse, siis leiame kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit", kuid millest kunagi ei räägita. 

Eneli Jefimova vs Ivar Stukolkin - kes on Eesti läbi aegade parim ujuja?

Eneli Jefimova jõudis 2024. aastal mitme särava saavutuseni, mis varasemalt on eestlastele jäänud püüdmatuks. Vaatamata enda 18. eluaastale on Jefimova ujumismaailmas saavutanud väga palju ning siit tekib ka küsimus, et kas ta on juba Eesti läbi aegade parim ujuja või kuulub see au Ivar Stukolkinile?