Otse põhisisu juurde

Mis medalivõimalused on Jefimoval ja Zirkil täna õhtul MM-i finaalis?


Lühiraja MM-i kolmas võistluspäev toob eestlastele kaks finaalujumist ning suurepärase võimaluse avada esmakordselt võistluste ajaloos Eesti medaliarve. Eneli Jefimova stardib 100m rinnuli- ja Kregor Zirk 200m liblikujumise finaalis. 

25-aastane Zirk läbis eelringides 200m liblikat ajaga 1:50,39, mis tähistab uut rahvusrekordit. Eelnev tippmark 1:50,51 oli ujutud 2022. aasta MM-i finaalis. 

Eestlane edenes eelringidest edasi paremuselt kolmanda ajaga, mis annab finaaliks ka väga hea rajaasetuse. Eelujumiste parim oli Alberto Razzetti (1:49,44), kes jäi vähem kui poole sekundi kaugusele Euroopa rekordist (1:49,00). 

Eeldatav finaalifavoriit Ilja Kharun näitas aega 1:50,11, kuid finaalis näeme tema esituses aega 1:48 sees või isegi veel kiiremat tulemust. Seega ülejäänud finalistidel on jagada pronksmedal, sest mitmekordne maailmameister Chad le Clos ei suutnud kaheksa parema sekka end ujuda. 

Zirkiga eelringides sama aega 1:50,39 näidanud poolakas Kryzsztof Chmielewski ujus samuti isikliku rekordi. Venelane Andrei Minakov üllatas isikliku rekordiga (1:50,62) ning ameeriklane Trenton Julian (1:50,58) tippmark on alla 1:50. Need kolm mees on eestlase suurimad konkurendid medalile. 

Ülejäänutel finalistidel Nicolas Albierol ja Rihard Martonil on medaliks rohkem teoreetiline võimalus. Suure tõenäosusega tuleb medali võitmiseks ujuda alla 1:50. Eelringides nägime, et kolmandat MM-i järjest finaali jõudnud Zirkil on varu just distantsi esimesel poolel ning tasub jälgida eestlase esimest 100 meetrit. 

Medalit Zirkile pakutakse, aga õhtul peab selleks kõik klappima. Alustades distantsi esimese poolega, kus tuleb liidritega kaasa minna ning siis täppi panna kõik seitse pööret, mis võivad otsustada medalisaatuse. Finaal algab kell 19:16.

Jefimova peab kokku panema perfektse ujumise

Eneli Jefimova tegi 100m rinnuliujumise eelringides (1:04,34) enda töö korralikult ja poolfinaalis viis hooaja tippmargi 1:03,80 peale, mis annab täna õhtuseks finaaliks viienda asetuse. 

Selge favoriit on Tang Qianting, kes poolfinaalis jõudis maailmarekordist (1:02,36) vaid sajandiku kaugusele. Kogenud Lilly King tundub samuti olevat heas löögihoos ning suuteline alistama 1:03 piiri. Edasi on seis kirjum, kus medalile kandideerivad mitu naist. 

Britt Angharad Evans ujus eelringides uue rahvusrekordi 1:03,45, kuid poolfinaalis (1:03,70) nii kiiret minekut ei suutnud näidata. Venelanna Jevgenia Tšikunova on iga stardiga läinud kiiremaks ja poolfinaalis oli vaid 17 sajandiku kaugusel enda rekordist (1:03,53). Nemad koos Jefimovaga on peamised ohustajad pronksmedalile. 

Medali võitmiseks oli suuteline ka Itaaliat esindav Benedetta Pilato, kuid liiga tagasihoidlik eelujumine jättis ta isegi poolfinaalist kõrvale, olles ise tänavu näidanud aega 1:03,77. Suur küsimus finaali eel on, et kui palju kiiremini suudab Tšikunova ujuda ja kas Evansi närvid peavad vastu. Pariisi olümpiafinaalis lõpetas Evans eestlanna ees kuuendana. 

Jefimova ujus poolfinaalis enda karjääri kõige kiiremad 50 meetrit, kuid distantsi teine pool ei ole sellisel tasemel nagu see oli aasta tagasi lühiraja EM-il. Seega saab oluliseks balanss kahe 50 meetri vahel ning liiga kiire algus võib viimasel 15 meetril tuua "tugeva haamri". 

Kokkuvõttes ei ole Jefimoval midagi kaotada ning medali võitmiseks ei saa distantsi esimesel poolel liiga palju tagasi hoida. Poolfinaalis oli tal kaheksast finalistist aeglaseim aeg kolmandal 25 meetril, kus on suurim varu peidus lõppajas. Igatahes ootab meid kell 19:30 ees väga tasavägine finaal, kus Eesti ujuja taas võitlemas medali nimel.

Tribuntsovil head väljavaated finaaliks

Tänase võistlusõhtu avab eestlaste jaoks Ralf Tribuntsov, kes on Budapestis olnud fantastilises hoos ning ujunud iga enda stardiga rahvusrekordi. 

Ta avas võistluse kahe Eesti rekordiga 100m seliliujumises, mis andis lõpuks 10. koha. Teisel päevas avas ta sega 4x50m kombineeritud teateneliku ujumise saades tulemuseks rekordit märkiva 23,11. Siiski ametlikult see tulemus kirja ei lähe, sest tegemist oli sega teateujumisega. 

Kolmandal päeval tegi ta 50 meetri seliliujumise rahvusrekordi ametlikuks. Kaks basseinipikkust ajaga 23,06 viis eestlase seitsmendana poolfinaali. Eelringide kiireim oli eestlasest vaid 19 sajandikku nobedam, kuid poolfinaalis tuleb ilmselt ujuda edasipääsuks alla 23-sekundi. Poolfinaal algab Eesti aja järgi kell 18.57. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.