Otse põhisisu juurde

Seitsme maailmarekordiga avapauk ujumise lühiraja MM-i esimesel päeval


Ungaris Budapestis alanud ujumise lühiraja meistrivõistlustel püstitati avapäeval seitse maailmarekordit. Heas hoos olid ka Eesti ujujad, kes ujusid kahes poolfinaalis. 

Esimene medaliala, naiste 400m vabaujumine, algas kohe maailmarekordiga. Viimaste aastate kompleksujumise valitsejanna ning Pariisi olümpiamängudel kolm kuldmedalit teeninud 18-aastane Summer McIntosh purustas eelmise tippmargi. 

Poole distantsi peal lausa kahe sekundiga maailmarekordi graafikut edestanud McIntosh sai finišis kirja 3:50,25, mis on enam kui sekundiline rekordiparandus. Suurimad 400m vabaujumise staarid ei ole viimastel aastatel seda ala lühirajal tihti ujunud, kuid nüüd sai see ala väärilise tulemuse. 

Pannes kanadalanna McIntoshi tulemuse konteksti, siis Eesti meesujujatest on tänavu seda ala kiiremini ujunud vaid Kregor Zirk (3:40,60). Teistel meestel on 3:50 piir jäänud veel alistamatuks. 

Gretchen Walsh ujus avapäeval kaks individuaalset maailmarekordit. 50m liblikujumise eelringides kustutas ta rekorditeraamatust vanima naiste maailmarekordi, mis kuulus ajaga 24,38 Therese Alshammari nimele. Ameeriklanna tulemuseks oli 24,02. 

Poolfinaalis sai temast esimene naine alla 24-sekundi ujudes 23,94. "Täielik hullumeelsus, ujuda peaaegu pool sekundit eelmisest rekordist kiiremini on uskumatu," ütles ülirõõmus Walsh peale poolfinaale, kes kasseeris mõlema tippmargi eest kokku 50 000 dollarit. Finaal ujutakse kolmapäeva õhtul. 

Zaitsev oli tasemel, aga tase oli läbi aegade kõrgeim

Kolmandat lühiraja MM-i järjest poolfinaali ujunud 26-aastane Daniel Zaitsev ujus küll karjääri paremuselt teist aega kordava kõrgeklassilise 22,28, kuid edasipääsust finaali sellest ei piisanud. 

Finaali hinnaks oli täna läbi aegade tugevaim tulemus - 22,09. Zaitsevi kaks aastat tagasi ujutud rahvusrekord on 22,15, toona oli ta kaheksas ja aastal 2021. saavutas 10. koha. 


Maailmarekordite õhtu jätkus Noe Ponti etteastega. MK-sarjas kahel korral selle ala rekordit kohendanud šveitslane jäi hommikul tippmargist (21,50) kolme sajandiku kaugusele, aga poolfinaalis viis rekordi uutesse kõrgustesse. Ta läbis kaks basseinipikkust ajaga 21,43 ning edenes kindlalt parima ajaga finaali. 

"See on alles poolfinaal, homme tuleb uuesti teha," märkis maailmarekordimees peale ujumist. "Arvan, et see oli hea ujumine ja mul on hea meel, et minu perekond on tribüünil ja saab seda kõike näha.

Kate Douglass jätkas maailmarekordite hõngulist võistlusõhtut Duna Arenal. Legendaarne Katinka Hosszu, kes on enim kuldmedaleid lühiraja MM-il võitnud ujuda, pidi täna vaatama kuidas tema koduõuel ujuti üle 200m kompleksujumise maailmarekord. 

Hosszu kümme aastat vana tippamrk 2:01,86 langes valitseva olümpiavõitja Douglassi käe läbi. Ameeriklanna, kes on Walshi treeningkaaslane Virgina Ülikoolis, oli 100 meetri pöördes Hosszu rekordist 1,2 sekundit maas, kuid rinnuliujumise etapiga oli see kahanenud poolesekundiliseks. Lõpp oli Douglassel tugev ning nüüd on lisaks 200m rinnuliujumise rekordile tema nimel ka kompleksujumise tipptulemus 2:01,63. 

Douglasse rekord tähendas ühtlasi seda, et 40 minuti jooksul püstitati neli maailmarekordit. 

Tribuntsov jätkas rekordilainel

Meeste 100m seliliujumise eelringides Eesti rekordi 50,38 ujunud Ralf Tribuntsov suutis poolfinaalis sellest ajast kärpida 13 sajandikku ning ujus uueks tippmargiks 50,25. 

Edasipääsust finaali selleks siiski ei piisanud, sest eestlane pälvis 10. koha. Viimasena kaheksa sekka viis tulemus 50,03. Poolfinaalide kiireim oli kodupubliku ees ujunud Hubert Kos ajaga 49,03. 


Tribuntsovi jaoks tähistas see tema karjääris kümnendat korda aega alla 51-sekundi. Päeva jooksul kohendas ta Eesti rekordit 0,24 sekundiga. Mullu ujutud tippmark 50,49 oli püstitatud Tallinnas, tiitlivõistlustel oli seni parimaks ajaks 50,64. 

Hea märk 50m seliliujumise eel on asjaolu, et eestlase vaheaeg 100 meetri sees oli lausa 23,99, mis on kaks kümnendikku kiirem kui tema rekordigraafikus. Individuaalne 50m seliliujumise rekord on Tribuntsovil 23,13 ning tänase ujumisega tõusid finaali aktsiad sprindidistantsiks. 

Kui individuaalsed etteasted olid lõppenud, siis magustoiduks oli kaks maailmarekordit teateujumises. USA koondis ületas nii naiste kui ka meeste seas 4x100m vabaujumise tippmargid. Naiste tiimis ujunud Walsh püstitas päeva kolmanda rekordi ja Douglass teise. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.