Otse põhisisu juurde

MM-i EELVAADE: Kas Eesti rekordinaine Boitšuk suudab tiitlivõistluseks august välja ronida?


10. detsembril algaval lühiraja MM-il kuulub koondisesse kolm naisujujat ning üheks on viimaste aastate sprindidistantside valitsejanna Mariangela Boitšuk, kes pärast edukat suve on lühirajahooajal maadelnud erinevate probleemidega. 

20-aastane Boitšuk stardib peagi enda karjääri kolmandal tiitlivõistlusel. Kogemustepagasis on ujumised mullu lühiraja EM-il ja tänavu suvel peetud Euroopa meistrivõistlustel. Nüüd saab ta enda resümeesse kirjutada ka maailmameistrivõistlused. 

Lühiraja MM-ile kvalifitseerus eestlanna mullu kui Otopenis peetud EM-il sai 50m liblikujumises kirja tulemuse 26,62 ning oli sellega kümnendik nobedam B-normatiivist. Mõned nädalad hiljem viis ta enda isikliku rekordi 26,11 peale, mida võib lugeda tema karjääri seni säravaimaks ujumiseks. 

Budapestis stardib Boitšuk ka 50m seliliujumises, kus tema nimel on mullu ujutud rahvusrekord 27,91 kui ka ülejäänud neli Eesti kõigi aegade kiireimat tulemust. 

Kui suvel peetud 50 meetri basseini EM-il murdis ta enda meelisalal - 50m liblikujumises - poolfinaali, siis tänavune lühirajahooaeg on jaanuaris USA-s Arkansase Ülikooli siirduva Boitšuki jaoks olnud erinevatel põhjustel kõike muud kui meelakkumine.

Hooaja tippmark liblikujumises on 27,29 ning seliliujumise sprindis on seni parimaks jäänud 28,79 ehk ligi sekund enda parimate päevade tasemest, mida ujumises võib pehmelt öeldes mõõta kalendriga. 

Oleks Boitšuk tippvormis siis...

Kui Boitšuk oleks liblikujumises parimate päevade tasemel, siis parima stsenaariumi puhul võiks rääkida ka poolfinaalkohast, kuid spordis oleksid ei maksa. Kaks aastat tagasi peetud MM-il viis eelujumistest edasi aeg 25,65, mis oleks eestlanna jaoks suur hüpe, kuid samas ei midagi utoopilist. 

Nädal tagasi peetud Põhjamaade meistrivõistlustel sai ta kirja 27,52 ning selle valguses oleks 27-sekundi piiri alistamine juba väga positiivne. MM-i startlisti vaadates on viimase aasta jooksul aja alla 26-sekundi saanud lausa 23 naist. 


50m seliliujumises kujunes kaks aastat tagasi edasipääsu hinnaks nii kiire aeg kui 26,54. Tänavu ilmselt nii kiiret aega näitama ei pea, kuid siiski saab see tulemus olema alla 27-sekundi. Boitšuk hoiab enda käes viis Eesti kõigi aegade kiireimat tulemust ning miks mitte seda nimekirja täiendada. 

Põhjamaade meistrivõistlustel näitas stopper 28,79 ehk kui otsida midagi positiivset, siis vorm sel alal on tõusuteel. Kas piisavalt, et jõuda enda tippmargi lähedale ja seda isegi alistada - seda näitavad juba tulemused Budapestis. 

Tegemist saab Boitšuki jaoks olema viimase suurvõistlusega enne kui ta siirdub USA-sse ning kahtlemata tahab ta "Eesti peatüki" positiivselt ära lõpetada. 

Distants Isiklik rekord Hooaja tippmark Eesti rekord
50 LIB 26,11 27,29 25,44
50 SEL 27,91 28,79 27,91

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.