Otse põhisisu juurde

Kotsar õppursportlase elust USA-s: kiire, huvitav ja tegevusi täis


Tänavu ujub USA ülikoolides rekordiliselt palju eestlasi ning lähiajal see number veelgi suureneb. Üheks ujujaks on 19-aastane Karolin Victoria Kotsar, kes on leidnud suurepärase keskkonna Texase Kristlikus Ülikoolis. 

Sportlikust perekonnast pärit Kotsar siirdus suure lombi taha augustis ning tunnistab, et alguses läks kogu energia kohanemisele ja kõige uuega tutvumisele, kuid ujumistiim muutis selle protsessi sujuvaks. 

"Terve võistkond aitas igati kohanemisele kaasa ning eriti midagi ei pidanud ise avastama, sest kõik olid väga abivalmid,” märgib 12-kordne Eesti meister ujumises. "Nüüd on juba tekkinud kindel rutiin, kuid viimased paar kuud on olnud kiired, huvitavad ja tegevusi täis."

Nelja aastaajaga harjunud Kotsar siirdus õppima ja treenima Texase osariiki, kus igapäevaselt on väga soe kliima, kuid ujuja sõnab, et talle see meeldib. Kõige enam on teda esimese paari kuu jooksul üllatanud kooli ja trenni poolt pakutavad võimalused ning väga toetav võistkond täis treenereid, treeningkaaslasi ja erinevaid abijõude. 

"Meie ujumistiim on väga kokkuhoidev nii sportlaste kui ka treenerite osas. Terves tiimis on 60 sportlast, 5 ujumistreenerit, 2 jõusaali treenerit, 2 füsioterapeuti ning palju teisi abilisi," avaldab Kotsar fakte enda ülikoolitiimi kohta, mis kannab hüüdnime horned frogs ehk sarvedega konnad. 

Kotsar mainib, et USA ülikoolides on võistkonna aspekt väga tähtis, sest lisaks individuaalsetele ujumistele võistlevad tiimid omavahel. Seetõttu teeb eestlanna tiim Texases kaks korda nädalas treeninguid, kus eesmärk on teineteise toetamine ja ergutamine. "Meil on kaks trenni nädalas, mis on teistest natukene raskemad nii füüsiliselt kui ka mentaalselt."

"Nendes treeningutes peame me keset rasket harjutust elama üksteisele kaasa nii valjult kui võimalik ja samal ajal endast füüsiliselt andma kõik. Olen saanud osaleda juba mitmel võistlusel ning saanud tunda väga tugevat võistkonna toetust, mis tekitab võimsa tunde ja annab palju energiat," lisab ta. 

Nõelravi, kupud ja massaž

Kui jutt veereb sel hooajal näidatud tulemuste peale, siis märgib Kotsar, et eelmine aasta ta võitles suurte haiguste ja tagasilöökidega. "Olen sel hooajal võtnud eesmärgi, et hoolitsen esmalt enda eest," sõnab Eestis juunioride vanuseklassi meistrivõistlustel lausa 27 kuldmedalit võitnud ujuja. 

"Kuna ma eelmine aasta ei saanud normaalselt ujuda on tuhin veelgi rohkem sees ja see aitab kindlasti kaasa. Siiani olen enda tulemustega rahul, sest kõik tundub olevat seni tõusuteel ja tervis on hea. Taastumisega aitavad mind tugevalt kaasa meie füsioterapeudid, kus saan iga nädal nõelravi, kuppusid ja massaži. Tean, et minus on rohkem peidus, aga võtan hetkel kõike samm-sammu haaval," lausub Eestis Audentese Spordiklubi esindav neiu. 


Treeningute ja kooli ühendamine on 19-aastasel õppursportlasel läinud hästi, kuid võõras keeles eksamite ja testide tegemine vajab veel harjumist tema sõnul. Igapäevaselt bioloogia eriala tudeeriv Kotsar on esimesel semestril võtnud enamasti üldaineid, mis on kohanemise teinud lihtsamaks. 

"Olen kogu aeg rutiinis ja ega vaba aega üldiselt ei teki ning iseseisvat õppimist on päris palju. Eriala kätte saamiseks pean omajagu üldaineid tegema, nii et esimene semester, mis saab nüüd talvega läbi võtsin ainult üldaineid, mis tegi elu natuke lihtsamaks," märgib Kotsar, kes õpib ligi 13 000 õpilasega ülikoolis. 

Vend Maik on mentoriks

Karolin ei ole enda perekonnast esimene õppursportlane USA ülikoolis, sest tema korvpallurist vend Maik-Kalev Kotsar on selle teekonna läbi käinud ja on nooremale õele mentoriks. "Maiki teekonda kõrvalt nähes sain kindlasti julgust juurde, et valida sarnane teekond."

"Kuna enne ülikooli siirdumist ei suhelnud ma ühegi agentuuriga ja tegin kõike ise, siis on Maik kindlasti minu peamine mentori, kes aitas mind ülikoolide valiku protsessis ja on ka praegu alati olemas kui vajan nõu," kiidab Karolin enda venda. 

Teistele Eesti noorujujatele, kes mõtlevad USA-sse siirduda on Karolinil kindel sõnum, et see võimalus ja pingutus on igati seda väärt kui on soov jätkata enda ujumiskarjääriga ja samal ajal saada kõrgharidus. 

"Kõik see ülikoolidega suhtlemine ning paberimajandusega tegelemine on alguses kindlasti raske ning neid valikuid teha on väga keeruline," ütleb Kotsar ausalt. "Kokkuvõttes on see aga huvitav, eriline ja elu muutev. Sa õpid nii palju läbi selle protsessi ning kui sa lõpuks siin (USA-s) oled ja näed kui palju võimalusi see sulle avab, siis see kõik on seda väärt."

Tahab külastada lõbustusparki ja igatseb kohukesi

Sellel talvel Kotsarit Eestis võistlemas ei näe, kuid loodab mõned stardid kodumaal teha järgmisel suvel. "See aasta on kahjuks nii, et talvel viibin ma välismaal, kuigi väga tahaksin võistleda ka Eestis."

Eestist rääkides ütleb Kotsar, et uues elupaigas on olnud nii kiire, et kodumaad taga igatseda väga jõudnud ei olegi. "Loomulikult tahaksin iga päev näha oma perekonda ja sõpru ning ära ei ütleks ka paarist kohukesest," sõnab ta muie näol. 


Kuigi väga palju vaba aega ei ole Kotsaril tekkinud, siis loodab ta, et lähiajal see siiski tekib ja ta saab külastada maailma üht suurimat lõbustusparki Six Flags, mis on väga lähedal eestlanna koolile. 

"Külastada tahaksin ka drive-in loomaaeda, mis on samuti meie kooli lähedal. Seal saab toita vabalt liikuvaid loomasid enda autoast. Aga kindlasti loodan peatselt leida aja, kus saan ka lihtsalt minna linna, jalutada ringi, nautida linnamelu ja häid söögikohti," pajatab ta enda lähiaja plaanidest. 

Eestlastele, kes külastavad USA-d soovitab Kotsar minna Ameerika jalgpalli mängudele. "Meil on koolis väga tihti suured mängud, mis on tehtud väga võimsaks ürituseks. Sellist asja kindlasti Eesti ei näe ja soovitaksin kõigil Ameerikat külastavatel eestlastel seal ära käia. Meie käime oma tiimiga ühiselt kõikidel mängudel oma koolile kaasa elamas," ütles Kotsar lõpetuseks.

POPULAARSED POSTITUSED

Kregor Zirk omanimelisest võistlusest: korraldame Eestis midagi ainulaadset

Tänavu on Eesti ujumise võistluskalendrisse lisandunud uus mõõduvõtt - Zirk Swim Cup. Eesti parima meesujuja Kregor Zirki korraldatav võistlus toob nii ujujatele, treeneritele kui ka pealtvaatajatele midagi täiesti uut koduses võistluste virr-varris. 

Kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit" millest kunagi ei räägita

Eesti spordi- ja ujumissõbrad on harjunud traditsiooniliste rahvusrekorditega, kuid kui sügavamalt sukelduda rekordite maailmasse, siis leiame kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit", kuid millest kunagi ei räägita. 

Eneli Jefimova vs Ivar Stukolkin - kes on Eesti läbi aegade parim ujuja?

Eneli Jefimova jõudis 2024. aastal mitme särava saavutuseni, mis varasemalt on eestlastele jäänud püüdmatuks. Vaatamata enda 18. eluaastale on Jefimova ujumismaailmas saavutanud väga palju ning siit tekib ka küsimus, et kas ta on juba Eesti läbi aegade parim ujuja või kuulub see au Ivar Stukolkinile?