Otse põhisisu juurde

Kogu tõde aastal 2024 püstitatud Eesti rekorditest

 


Aastal 2024 püstitasid Eesti ujujad nii lühirajal kui ka tavabasseinis kokku 17 individuaalset riigi rekordit. Saatuse tahtel ujus tänavu aasta esimese kui ka viimase rahvusrekordi Kregor Zirk, kes oli ka suurim rekordite purustaja. 

25-aastase Zirki aasta oli edukas, mis lõppes nelja erineva tiitlivõistluste finaaliga ning kulmineerus Pariisi olümpiamängude seitsmenda kohaga. Võib öelda, et aasta kõige olulisem rahvusrekord kuulub just Tartust pärit ujujale. 

Pariisi olümpiamängude 200m liblikujumise poolfinaalis näidatud aeg 1:54,22 on Euroopa kõigi aegade kümnes tulemus, kuid sellest enam viis see eestlase olümpiafinaali. Tavabasseinis kohendas ta sel alal rekordit tegelikult kolmel korral, lisaks eelmainitud sooritusele püstitas ta kaks tippmarki veebruaris Dohas toimunud maailmameistrivõistlustel. Sel võistlusel jäi tema saagiks Eesti ujujate läbi aegade parim koht tavabasseini MM-ilt. 

Lühirajal oli Zirki rekordite ampluaa laiem. Riigi rekordid paranesid 400-800-1500m vabaujumises kui ka põhialal - 200m liblikujumise distantsil -, mis oli ka aasta viimane rekord. Ühtekokku püstitas Eesti parim meesujuja 2024. aastal seitse rahvusrekordit ehk 41% ujutud individuaalsetest tippmarkidest kuuluvad just tema nimele. 

Jefimova saagiks üks rahvusrekord

Eesti parimal naisujujal, Eneli Jefimoval, oli saavutuste poolest elu parim aasta. Euroopa meistritiitel, olümpiamängude finaalikoht ja lühiraja MM-i pronksmedal. Kui aasta 2023 oli Jefimova jaoks rekordite poolest üks kõige edukam (12 rekordit), siis tänavu oli vastupidi. 

Esimese individuaalse rahvusrekordi ujus Jefimova 2020. aastal ning juhuse tahtel siinkirjutaja sünnipäeval. 2020. aastal ujus ta kokku kaks rekordit, aasta hiljem kohendas ta riigi rekordeid lausa 13 korral ning 2022. aastal kogunes rekordeid Jefimova kukrusse neli. 

Tänavu jäi 17-aastase ujumisässa ainsaks individuaalseks Eesti rekordiks Euroopa juunioride meistrivõistluste 100m rinnuliujumise poolfinaalis ujutud 1:06,08. Esmakordselt, viimase viie aasta jooksul, jäi tal rekord ujumata lühirajal, kuigi jõudis nii 50- ja 100m rinnuliujumises vaid mõne sajandiku kaugusele enda tugevatest tippmarkidest. Lohutuseks ripub seinal kaks tiitlivõistluste medalit, mis seni ühelgi eestlasel puudub. 

Tribuntsov on tulnud, et jääda

Kui Zirk oli seitsme rahvusrekordiga tänavu kõige edukam ujuja, siis vägagi edukas aasta oli ka Ralf Tribuntsovi jaoks. Mullu kahel korral lühiraja EM-il finaali murdnud sportlane suutis finaaliukse lahti muukida ka tavabasseinis. 

Euroopa meistrivõistluste 50m seliliujumise poolfinaalis näidatud aeg 24,89 pühkis eelneva tippmargi tabelist enam kui poole sekundiga. Nii suuri rekordiparandusi sprindis nähakse harva. Hiljuti peetud lühiraja MM-il sai ta veel kirja kolm Eesti rekordit. 30-aastane Tribuntsov oli Zirki kõrval ainus ujuja, kes suutis nii lühirajal kui tavabasseinis rekordeid ujuda. 

Tavabasseinis hiilgas kahe rekordiga nüüd juba ujumisprillid varna riputanud Aleksa Gold. Enda karjääri viimasel tippvõistlusel, Euroopa meistrivõistlustel Belgradis, parandas ta kahel korral 100m vabaujumise Eesti rekordit ning saavutas kokkuvõttes 10. koha, mis jäi ka tema karjääri parimaks tiitlivõistluste kohaks. 

Kaks tippmarki sai kirja ka Mark Iltšišin. Ta suutis 1500m vabaujumises viia rahvusrekordi alla 16-minuti. Esmalt ujus ta rekordi märtsis ning viis juulis peetud Euroopa juunioride meistrivõistlustel rahvusrekordi 15:46,49 peale. 

Kuigi Kirke Mõtsniku novembri keskel lühirajal ujutud 1500m vabaujumise tulemus (17:06,18) võib olla eelmainitud rekordite kõrval taseme poolest paar grammi lahjem, siis erinevate statistiliste näitajate poolest on see kindlasti esimeste seas. 

Kõikide püstitatud rekordite hulgast ületas ta seni vanima kehtinud rekordi (19 aastat). Samuti on tegemist ainsa individuaalse rahvusekordiga, mis ujutud Eestis, täpsemalt Tallinnas. Lühirajal oli Mõtsnik tänavu ka ainus naisujuja, kes Eesti rekordini jõudis.

Kokkuvõttes seega ujuti üheksa rekordit tavabasseinis ja kaheksa tippmarki lühirajal. Eriti positiivne on see, et 17-st püstitatud rekordist kümme ujuti täiskasvanute tiitlivõistlusel. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida juunioride EMi

Kurjakuulkutav number ujujaid - 666 - hüppab 2025. aasta Euroopa U18 vanuseklassi meistrivõistlustel Slovakkias Šamorinis vette. Kiireid aegu ja kõrgeid kohti hakkab taga ajama 11 Eesti koondise ujujat, kes on võistlusvees kõigil kuuel päeval. 

PARADOKS: U23 EM oli Eesti üks läbi aegade edukaim tiitlivõistlus, aga samas ka kõige kehvem

Teist korda toimunud Euroopa U23 vanuseklasside meistrivõistlused on nüüd kirjutatud ajalukku. Eesti koondis saab paradoksaalsel moel Slovakkiast lahkuda ühe läbi aegade edukaima tiitlivõistlusega, mis oli samas ka viimase 15 aasta kõige kehvem. 

U18 EMi EELVAADE: Medalinõudleja, finaalist mõtlejad ja poolfinaali pürgiv Eesti koondis

Teisipäeval, 1. juulil, alustavad kuni 18-aastased ujujad Slovakkias heitlust Euroopa juunioride meistrivõistlustel. 11-liikmeline Eesti koondis on tänavu medalinõudleja, mitmed sportlased võivad reaalselt unistada finaalist ning poolfinaaliuks võib avaneda suurele hulgale ujujatele. 

Zaitsev peale MMi normatiivi alistamist: helistasin isale ja puhkesin nutma

Helsingis algasid neljapäeval neli päeva kestvad Soome meistrivõistlused. Reedel oli võistlustules ka Eesti üks läbi aegade parimaid sprintereid Daniel Zaitsev, kes startis ainult 50 meetri liblikujumises eesmärgiga alistada MMi A-normatiiv.   

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida U23 EMi

Ligi 400 ujujat enam kui 40st riigist stardib Slovakkia väikelinnas Šamorinis Euroopa U23 vanuseklassi meistrivõistlustel. Kaheksa Eesti sportlase kõrval stardib ka olümpiavõitja David Popovici kui ka mitmed teised maailma edetabelites kõrgetel kohtadel olevad ujujad.