Otse põhisisu juurde

Tribuntsov ja Zaitsev MM-i poolfinaalis, Walsh ujus maailmarekordi


Täna Ungaris Budapestis alanud ujumise lühiraja maailmameistrivõistlustel tegi Eesti koondis praktiliselt ideaalse sissejuhatuse võistlustele. Ralf Tribuntsov ja Daniel Zaitsev stardivad õhtul poolfinaalis. 

Esimese eestlasena oli vees Ralf Tribuntsov, kes alustas MM-i 100m seliliujumisega. Tugev ujujate koosseis tähendas seda, et hommikul tuli poolfinaali pääsemiseks kõik mängu panna.

Seda koondise vanim ujuja ka tegi ning läbis distantsi tulemusega 50,38, mis tähistab ühtlasi ka uut Eesti rekordit. Mullu ujutud rahvusrekordist oli 30-aastane Tribuntsov nobedam 11 sajandikku. Eelujumised näitasid, et bassein ja võistlustingimused on suurepärased. Lausa viis meest läbisid distantsi kiiremini kui 50-sekundit, mis on esmakordne lühiraja MM-i ajaloos. 

Kiireimat minekut näitas kodupubliku ees ujunud Hubert Kos (49,12), kes igapäevaselt treenib Texases Bob Bowmani käe all. Teist aega näitas poolakas Kacper Stokowski (49,22) ja kolmas oli venelane Miron Lifintsev (49,44). 

Poolfinaalis, mis ujutakse 10. detsembri õhtul kell 19:34, tuleb eestlasel veel aega parandada kui eesmärgiks on pääs kaheksa parema hulka ehk finaali. Esmakordselt võime lühiraja MM-i ajaloos näha ka seda, et finaali pääsemiseks tuleb kõigil kaheksal mehel ujuda alla 50-sekundi. 

Zaitsev kolmandat MM-i järjest poolfinaalis

Meeste 50m liblikujumises tegi 26-aastane Daniel Zaitsev seda, mis ta on teinud ka eelnevatel maailmameistrivõistlustel. Ta läbis kaks basseinipikkust ajaga 22,37, mis viis ta 14. ajaga õhtusesse poolfinaali, mis ujutakse kell 18:52. 

2021. aasta MM-il 10. koha saavutanud ja kaks aastat tagasi 50m liblikujumises kaheksas olnud Zaitsevi eelujumiste tulemus on tema karjääri paremuselt kolmas. Kaks kiireimat resultaati (22,15 ja 22,28) on ujutud 2022. aasta MM-il. 

Eelujumistes alistas 22-sekundi piiri neli meest. Hollandlane Nyls Korstanje ujus võistluste rekordi 21,62, kuid järgmises vahetuses oli Noe Ponti (21,53) veelgi teravamas hoos ning jäi vaid kolme sajandiku kaugusele enda nimel olevast maailmarekordist. Kolmndat resultaati näitas Ilja Kharun ajaga 21,84. 

Finaaliuks sulgub eelujumiste põhjal 21,9-22,1 vahemikus, mis tähendab, et taas on tegemist kõigi aegade kõrgeima tasemega 50m liblikujumises.

Boitšuk ja Iltšišin tegid MM-i debüüdi

Avapäeval oli eestlastest võistlustules veel Mariangela Boitšuk ja Mark Iltšišin, kes tegid enda maailmameistrivõistluste debüüdi. 

Mark Iltšišin hüppas enda täiskasvanute tiitlivõistluse debüüdil vette 1500m vabaujumises, kus tema saagiks jäi isiklik tippmark ja Eesti juunioride rekord 15:06,05. 


Koondise noorim meesujuja Iltšišin alustas enda rekordgraafikuga (15:10,44) võrreldes tunduvalt kiiremini. 800 meetri pöördes oli isiklikust rekordist ees neli sekundit ja distantsi teisel poolel suutis tempot säilitada. 

Eesti kõigi aegade edetabelis edestab teda ainult Kregor Zirk, kelle oktoobrikuus Shanghais ujutud rahvusrekord on 14:54,47. Lõppkoht selgub õhtul pärast kõige kiirema vahetuse lõppu, kuid suure tõenäosusega saab Iltšišin debüüdil 18. koha. 

20-aastane Boitšuk oli stardis enda põhialal 50m liblikujumises, kus ta teenis 35. koha uue hooaja tippmargiga 27,09. Isiklik rekord on alates jaanuarist USA-sse õppima ja treenima siirduval ujujal 26.11. 

Naiste 50m liblikujumises kustutas ameeriklanna Gretchen Walsh vanima naiste lühiraja maailmarekordi. Aastast 2009 Therese Alshammari nimel olev tippmark 24,38 paranes lausa 36 sajandikuga. Walshil on järgmistes ringides hea võimalus ujuda esimese naisena 23-sekundi sisse. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kregor Zirk omanimelisest võistlusest: korraldame Eestis midagi ainulaadset

Tänavu on Eesti ujumise võistluskalendrisse lisandunud uus mõõduvõtt - Zirk Swim Cup. Eesti parima meesujuja Kregor Zirki korraldatav võistlus toob nii ujujatele, treeneritele kui ka pealtvaatajatele midagi täiesti uut koduses võistluste virr-varris. 

Kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit" millest kunagi ei räägita

Eesti spordi- ja ujumissõbrad on harjunud traditsiooniliste rahvusrekorditega, kuid kui sügavamalt sukelduda rekordite maailmasse, siis leiame kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit", kuid millest kunagi ei räägita. 

Eneli Jefimova vs Ivar Stukolkin - kes on Eesti läbi aegade parim ujuja?

Eneli Jefimova jõudis 2024. aastal mitme särava saavutuseni, mis varasemalt on eestlastele jäänud püüdmatuks. Vaatamata enda 18. eluaastale on Jefimova ujumismaailmas saavutanud väga palju ning siit tekib ka küsimus, et kas ta on juba Eesti läbi aegade parim ujuja või kuulub see au Ivar Stukolkinile?