Otse põhisisu juurde

I PÄEVA KOKKUVÕTE: Miks jätavad Eesti parimad tippujujad kodused meistrivõistlused vahele?


Eile, 20. detsembril, algas Tartus kolm päeva kestvad Eesti meistrivõistlused. Kui võiks eeldada, et lühirajahooajal selgitatakse riigi parimad lühirajal, siis tegelikult toimub võistlus 50 meetri basseinis. Äsja Budapestis startinud MM-i koondisest jätavad praktiliselt kõik Eesti parimad tippujujad riigi meistrivõistlused vahele. 

Lühiraja MM-il pronksmedaliga hiilanud Eneli Jefimova teatas meedias kohe, et tema jaoks oli Budapestis peetud tiitlivõistlus aasta viimane võistlus ning asub puhkama. Ka Eesti parim meesujuja Kregor Zirk, kes tänavu ujus neljas erinevas tiitlivõistluste finaalis, enda kodulinnas ei stardi ning on asunud puhkeperioodile. 

Tegelikult on kümnest lühiraja MM-il startinud eestlasest heade mõtete linnas stardis vaid Lars Kuljus. Esialgselt pidi Tartus vette hüppama ka Budapestis 50m liblikujumises poolfinaali jõudnud Daniel Zaitsev, kes oleks jahtima läinud liblikujumise sprindi MM-i A-normatiivi (23,36), kuid viimase hetke haigestumise tõttu loobus ka tema startidest.

Maria Romanjuk, kes on kõigi aegade edukaim ujuja Eesti meistrivõistluste ajaloos, osaleb hoopis Hispaania karikavõistlustel koos Alex Ahtiaineniga. Mis on võrdlemisi kõnekas fakt, sest alates 2007. aastast on Romanjuk alati tavabasseini meistrivõistlustel kohal olnud. 

Ülejäänud koondislased - Ralf Tribuntsov, Mariangela Boitšuk, Mark Iltšišin, Ralf Roose - jäävad võistlustest eemale erinevatel põhjustel. Alustades tervislikest põhjustest kuni selleni, et fookus on juba uuel aastal ning järgmistel eesmärkidel. 

Avapäeval särasid Randväli, Jäärats, Kesküla ja Tobler

Kuna vabariigi parimad ujujad Tartus stardis ei ole, siis annab see võimaluse teistele sportlastele heidelda meistritiitlite eest. 15-aastane Maari Randväli tegi avapäeval kuldse duubli teenides kuldmedali nii 200m selili- kui ka 100m liblikujumises. 

Liblikujumise võiduaeg 1:01,90 oli esimesel võistluspäeval naiste seas ka kõige kõrgetasemelisem võidutulemus, mis jäi vaid poole sekundi kaugusele Eesti U-16 vanuseklasside rekordist. 

Noorim Eesti meister avapäeval oli 13-aastane Emily-Pärli Jäärats. Kuigi ka varasemalt on Eestis mitmed 13-aastased tulnud riigi meistriks, siis Jääratsi 200m kompleksujumise võiduaeg 2:22,71 jõudis väga lähedale Eesti U-14 vanuseklassi rekordile. 

13 aastat tagasi, samal aastal kui Jäärats sündis, ujus Maria Romanjuk U-14 vanuseklassis riigi rekordiks 2:22,45 ehk 26 sajandikku nobedam tulemus Audentese Spordiklubi kasvandiku avapäeva võiduajast. 


Meeste konkurentsis röövis tähesära esimesel päeval Siim Kesküla, kes viis enda 50m vabaujumise isikliku rekordi 23,07 peale ning tõusis Eesti kõigi aegade edetabelis kümnendale kohale. Ei jäänud palju puudu, et 17-aastasest tartlasest oleks saanud üheksas eestlane, kes alistanud sel alal 23-sekundi piiri. 

Kesküla tulemus oli avapäeval nii naiste kui ka meeste seas võistluste kõige kõrgetasemelisem. Kohe tema kannul oli Artur Tobler ja tema 100m liblikujumise võidutulemus 54,64. 

Lühirajahooajal 50 meetri basseini meistrivõistlused

On üsnagi haruldane, et 50 meetri basseini Eesti meistrivõistlused toimuvad detsembrikuus. Viimati kui selline asi Eestis juhtus oli perioodil kui lühirajaujumise rekordeid ametlikult veel ei tunnistatud ehk aastal 1952 (!!!). 

Tänapäeva kontekstis on ka pigem kummaline paigutada lühirajahooaja lõppu veel 50 meetri basseini võistlus. Kuna Eestis treenivad praktiliselt kõik klubid lühirajal, siis hüpata 50 meetri basseini ei ole sugugi kerge ning see kajastub ka esimese päeva tulemustes. 

Samuti on treeningute ülesehitus ujumaks kiireid tulemusi 25 ja 50 meetri basseinis erinevad. Kuigi eksperimenteerimises võistluste ajastuses ei ole midagi halba ja väga noori ujujaid see väga ei mõjuta, siis vähene treening- ja võistluspraktika 50 meetri basseinis ei anna alust väga kõrgetasmelisteks tulemusteks. 

Hea näide on Romanjuk, kes viimased 17 aastat on alati riigi meistrivõistlustel kohal olnud, kuid tänavu otsustas aasta viimase võistluse teha lühirajal. Seda praktikat kasutavad paljud Euroopa tippujujad, kes peale MM-i teevad paar starti kodustel meistrivõistlustel või mõnel kommertsvõistlusel. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kregor Zirk omanimelisest võistlusest: korraldame Eestis midagi ainulaadset

Tänavu on Eesti ujumise võistluskalendrisse lisandunud uus mõõduvõtt - Zirk Swim Cup. Eesti parima meesujuja Kregor Zirki korraldatav võistlus toob nii ujujatele, treeneritele kui ka pealtvaatajatele midagi täiesti uut koduses võistluste virr-varris. 

Kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit" millest kunagi ei räägita

Eesti spordi- ja ujumissõbrad on harjunud traditsiooniliste rahvusrekorditega, kuid kui sügavamalt sukelduda rekordite maailmasse, siis leiame kolm imelist ja tänaseni kehtivat "Eesti rekordit", kuid millest kunagi ei räägita. 

Eneli Jefimova vs Ivar Stukolkin - kes on Eesti läbi aegade parim ujuja?

Eneli Jefimova jõudis 2024. aastal mitme särava saavutuseni, mis varasemalt on eestlastele jäänud püüdmatuks. Vaatamata enda 18. eluaastale on Jefimova ujumismaailmas saavutanud väga palju ning siit tekib ka küsimus, et kas ta on juba Eesti läbi aegade parim ujuja või kuulub see au Ivar Stukolkinile?