Otse põhisisu juurde

PILK AJALUKKU: Eestlastest medalivõitjad ujumise MK-etappidel läbi aegade



Ujumise MK-etappidega tehti algust 1988 aastal ning esimesel hooajal võeti mõõtu isegi 25 meetri vabaujumises. Läbi aastate on paljud eestlased MK-etappidel osalenud ning kuus Eesti sportlast on ujunud end poodiumile. 

Eestlaste selle sajandi esimene medal tuli 2000. aasta veebruaris kui Indrek Sei ujus poodiumile 100m kompleksujumises läbides toona distantsi ajaga 55,67. 

Toonane ujumine on mälestusväärne ka seetõttu, et Sei ees lõpetas teisena praegune Audentese Spordigümnaasiumi ujumistreener Peter Mankoc. Sloveen, kes hiljem sel alal mitmel korral krooniti Euroopa ja maailmameistriks, sai kirja 55,12 ning võidumees oli britt James Hickman (54,79). 

1990-ndatel kui MK-sari oli veel võrdlemisi lapsekingades suutis Sei lisaks 2000. aasta pronksmedalile teenida ühtekokku 10 medalit. Korra oli ta parim 50m vabaujumises (1993) ja kolmel korral võidukas 100m kompleksujumises (1993 ja 1994) Lisaks teenis ta samal kümnendil kolm hõbe- ja pronksmedalit . 

Esimesed naisujujad poodiumil

2003. aastal jõudis MK-sarjas poodiumile esimene Eesti naisujuja. Toona 19-aastane Natalia Hissamutdinova ujus kolmandaks 200m rinnuliujumises. Saksamaal Berliinis peetud etapil ujus Hissamutdinova ajaks 2.26,55, mis oli ka Eesti rekord. 2003. aasta detsembris viis Hissamutdinova Euroopa lühiraja meistrivõistlustel rahvusrekordi 2:25,54 peale, mis püsis tippmargina lausa 16 aastat. 



2004. aastal oli eestlanna taas poodiumil ning jälle rinnuliujumises. Jane Treppi jaoks oli aasta 2004 äärmiselt edukas ning esimene suurem saavutus sündis jaanuarikuus toimunud Moskva MK-etapil. Trepp läbis 50m rinnuliujumise sprindi ajaga 31,54 ning võitis pronksmedali. Medali võitmise hetkel oli eestlanna 15-aastane. 

Trepp murdis 2004. aasta suvel täiskasvanute Euroopa meistrivõistlustel finaali 50m rinnuliujumises. Lisaks võitis ta samal suvel pronksmedali Euroopa juunioride meistrivõistlustelt, aga seda 50m vabaujumises. 

10 aastat ootust järgmise medalini

Pärast Jane Treppi medalit 2004. aastal tuli eestlaste järgmist medalit oodata täpselt kümme aastat. Martin Liivamägi hüppas vette Moskva MK-etapi 100m kompleksujumises, kus saavutas hõbemedali. 

Liivamägi lõpetas finaali teisena ajaga 54,16. Võidu teenis tema California Berkeley ülikooli treeningkaaslane Tom Shields (53,53). Kolmas oli venelane Viacheslav Prudnikov, kes tänasel päeval töötab Spordiklubi Garantis treenerina. 

Eneli Jefimova ja Kregor Zirk kasvatasid aastatel 2021-2023 jõudsalt eestlaste medaliarvet. Toona võitis nii Jefimova kui ka Zirk kumbki kaks medalit. 

2021. aastal oli 14-aastane Jefimova stardis Berliini MK-etapil ning võitis kõigi aegade noorima Eesti ujujana medali MK-etapilt. Ta lõpetas teisena nii 100- kui ka 200m rinnuliujumises. 100 meetri distantsil edestas ta paar kuud varem sel alal olümpiavõitjaks kroonitud Lydia Jacobyt, kuid pidi tunnistama Anastasia Gorbenko paremust. 

Kregor Zirk teenis enda karjääri esimesed MK-sarja medalid Dohas. Ta teenis hõbemedali 200m liblikujumises ning oli kolmas 400m vabaujumise distantsil. Liblikujumises oli kõige nobedam mees jaapanlane Daiya Seto, aga Zirkil õnnestus pronksmedalisti Tom Shieldsi edestada 0,05 sekundiga. 


Jefimova kuldmedal 

Kuna 2023/2024 oli tegemist olümpiahooajaga, siis toimusid ka MK-etapid 50 meetri basseinis. Sama praktikat kasutati Tokyo mängudele eelnenud hooajal. 

Berliinis toimunud etapil jäi Jefimova konkurentidele püüdmatuks 100 meetri rinnuliujumises ajaga 1:06,50. Huvitava kokkusattumusena ujus eestlanna täpselt sama aja ka Pariisi olümpiamängude finaalis. 

Saksamaal edestas Jefimova teiste seas Ruta Meilutytet ja Tes Schoutenit, kes mõlemad on maailmameistrid ja olümpiamedalistid. 100m rinnuliujumise triumfi kõrvale saavutas Jefimova veel hõbemedali 50 meetri distantsil ning tema auhinnakapis on kokku neli MK-sarja medalit. 

2024. aasta MK-sari saab avalöögi 18. oktoobril Shanghais. Peetakse kolm osavõistlust ning eestlastest löövad kaasa Kregor Zirk ja Ralf Tribuntsov. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.