Otse põhisisu juurde

Kuljus treeningutest USA-s: kogu aeg tuleb kiiresti ujuda



Tänavusest hooajast Arizona Ülikoolis õppiv ja treeniv Eesti koondislane Lars Kuljus sõnab, et on eluga suure lombi taga harjunud, kuid usub, et suudab basseinis olla veel kiirem. 

Reedel ja laupäeval pidas Kuljus enda hooaja esimese koduvõistluse, kui võõrustati Utah Ülikooli meeskonda. Tasavägises duellis tuli külaliste nappi paremust tunnistada skooriga 159.5 - 140.5.

Eestlane startis kahel individuaalsel distantsil ja aitas meeskonda kahes teateujumises. Kuljus oli viies 200 jardi vabaujumises (1:39,01) ning lõpetas kuuendana 200 jardi seliliujumises (1:51,97).

4x100 jardi vabaujumises usaldati Kuljusele avavahetus, kus ta sai kirja 44,89. Arizona esimene võistkond saavutas võidu ja teises võistkonnas ujunud eestlane lõpetas kolmandana.

"Üldiselt ma rahule ei jäänud," rääkis 19-aastane ujuja, kes võistles treeningvarustuses. "Ei olnud rahul aegade ega kohtadega, sest tean ma saan paremini. Olen positiivne ja õpin vigadest ning proovin kahe nädala pärast Lõuna-California Ülikooli (USC) vastu paremini ujuda."

Uus treeningsüsteem ja edukas koolipingis

Viimased kaks kuud on Kuljus treeninud täiesti uue süsteemi järgi ning tunnistab, et alguses oli see üsna harjumatu. "Siin me treenime täiesti teistmoodi võrreldes Eesti süsteemiga," selgitab eestlane.

"Palju vähem on pikalt ja aeglaselt ujumist võrreldes Eestiga. Arizonases tuleb trennis kogu aeg kiiresti ujuda, kuid olen nüüd sellega juba harjunud. Tunnen end treeningutel päris hästi ja suudan kiirete poiste kannul püsida," lisas ta.

Lisaks treeningutele on Gustav Adolfi Gümnaasiumi vilistlane edukas ka koolipingis ja on suutnud nii treeningud kui ka õpingud hästi tasakaalus hoida. "Kooliga olen harjunud hästi ja tunnen, et õppimisega läheb väga hästi ja suudan kooli, ujumist ning vaba aega hästi tasakaalus hoida."

Ameerika ülikoolisüsteemi ujumistreeningud on reeglina ülesehitatud jardibasseini treeningutele. Kuljus tunnistab, et ei näe väga suurt erinevust jardi ja meetrite basseinil. "Ajaline vahe on mõlemal basseinil tegelt päris suur, kuid treeningute mõttes väga suurt erinevust ei ole," märgib ujuja.

Tulevikku silmas pidades arvab Kuljus, et jardibasseinis kujunevad tema põhialadeks 100- ja 200 jardi vabaujumise distantsid.

"Seni olen enamasti küll võistelnud seliliujumise distantsidel, aga arvan, et 100- ja 200 jardi vabaujumised on minu põhialad ning pigem keskendun nendele. Kuigi ma ei välista, et vahepeal võistlen ka 50- ja 100 jardi seliliujumises ning isegi 500 jardi vabaujumises," ütles ta lõpetuseks.


POPULAARSED POSTITUSED

5 Eesti rekordit, mis kindlasti aastal 2025 ei alistu

Mullu ujuti tavabasseinis üheksa individuaalset rahvusrekordit. Kindlasti ei jää rekordid ujumata ka 2025. aastal, kuid on mõned distantsid, kus võib nagu aamen kirikus öelda, et selle ala Eesti rekord tänavu kindlasti ei alistu. 

HULLUMEELSED NUMBRID: Poolakas püstitas uue 24-tunni ujumise maailmarekordi

Poola ultraujuja Bartłomiej Kubkowski püstitas kodumaal uue maailmarekordi 24-tunni ujumises. Kubkowski ujus uue tippmargi lühirajal ehk 25 meetri ujulas ning metraaž teeb silmad ette ka tippujujatele. 

Ujumisliidu piinlik ämber Eesti parima avaveeujuja valimisel

Laupäeval, 18. jaanuaril, anti Eesti eelmise aasta parimatele ujujatele kätte auhinnad. Kuigi igas vanuseklassis oli selge ja kindel soosik ning auhinnad rändasid õigetele ujujatele, siis Eesti Ujumisliit kolistas korralikult ämbreid parima avaveeujuja valimisel naiste kategoorias.