Otse põhisisu juurde

SHANGHAI JÄRELKAJAD: Zirk "päästis" ühe kahest häbipostis olnud Eesti rekordi

Tänavuse aasta esimene MK-etapp on nüüdseks juba ajalugu. Eesti ujujad teenisid neli finaalikohta, mida kaunistas Kregor Zirki kolmas koht ja Eesti rekord 1500 meetri vabaujumises.


25-aastase Zirki rahvusrekord 1500 meetri vabaujumises päästis ühe kahest häbipostis olnud Eesti rekordi. Eelnev väide on ehk draamatiline liialdus, sest iga Eesti rekord on eriline ja omapärane, kuid nagu ütlevad klassikud: statistika ei valeta.

Millest jutt? Eesti rekorditeraamatus oli enne Shanghai MK-etappi kaks meeste tippmarki, mis olid nõrgemad kui naiste maailmarekordid samal distantsil. Mitte eriti üllatavalt oli selleks alaks 1500 meetri vabaujumine, nii 25 kui ka 50 meetri basseinis.

Naiste maailmarekord Eesti meeste rekord
1500 VAB (25m) 15:08,24 14:54,47
1500 VAB (50m) 15:20,48 15:46,49

Enne Zirki rahvusrekordit oli 1500m vabaujumise Eesti rekord numbritega 15:15,25. Naiste maailmarekord, mis kuulub Katie Ledecky nimele, on lausa seitse sekundit kiirem ajaga 15:08,24. Kuna Zirk ei olnud viimased kaheksa aastat seda distantsi ujunud, siis põhiküsimus enne tema 1500 meetri starti oli, et kui palju kiiremini ta kehtivast rahvusrekordist ujub.

Zirk sai kirja 14:54,47 ning "päästis" häbipostis olnud Eesti rekordi. Vaatamata sellele, et eestlane teenis medali ja kõrged punktid pikal vabaujumise distantsil, siis Shanghai etapi parima etteaste tegi ta 400m vabaujumise distantsil, kus ta sai kirja karjääri kolmanda aja 3:41,16 ja oli paari kümnendiku kaugusel isiklikust tippmargist. 

Ainult üks Eesti rekord veel häbipostis

Pärast Zirki ujumist on nüüd ainult üks Eesti meeste rekord aeglasem kui kehtiv naiste maailmarekord ja see ilmselt jääb veel nii mõneks ajaks. 50 meetri basseini Eesti tippmark 1500m vabaujumises on naiste maailmarekordist lausa 26-sekundit aeglasem. 

Katie Ledecky nimel olev ilmarekord on numbritega 15:20,48. Eesti kehtiv meeste rekord on 15:46,49. Eesti meesujujate parim tulemus platseeruks naiste kõigi aegade tulemuste edetabelis alles 54. positsioonile. 

Kahtlemata oleks huvitav näha Zirki ründamas seda distantsi ka 50 meetri basseinis, kuid see tundub pigem ebareaalne. Esiteks, nõuaks see eraldi ettevalmistust ja kuna Zirki põhialaks on 200 meetri distants, siis oleks see päris suur kursi muutus. 

Teiseks, lühiraja 1500 meetri vabaujumine erineb väga suurelt olümpiabasseinis ujutava distantsiga ning vähe tõenäoline, et eestlane seda naudiks. Tiitlivõistlustel Zirk kindlasti seda distantsi enda menüüsse ei lisa, mis tähendab, et naiste maailmarekordit peavad jahtima teised Eesti meesujujad. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida juunioride EMi

Kurjakuulkutav number ujujaid - 666 - hüppab 2025. aasta Euroopa U18 vanuseklassi meistrivõistlustel Slovakkias Šamorinis vette. Kiireid aegu ja kõrgeid kohti hakkab taga ajama 11 Eesti koondise ujujat, kes on võistlusvees kõigil kuuel päeval. 

U18 EMi EELVAADE: Medalinõudleja, finaalist mõtlejad ja poolfinaali pürgiv Eesti koondis

Teisipäeval, 1. juulil, alustavad kuni 18-aastased ujujad Slovakkias heitlust Euroopa juunioride meistrivõistlustel. 11-liikmeline Eesti koondis on tänavu medalinõudleja, mitmed sportlased võivad reaalselt unistada finaalist ning poolfinaaliuks võib avaneda suurele hulgale ujujatele. 

19 Eesti noorujujat stardib Fääri Saartel peetavatel Põhjamaade meistrivõistlustel

Fääri Saarte suurimas linnas Torshavnis selguvad nädalavahetusel Põhjamaade noorte meistrid. 19 ujujaga esindatud Eesti koondise liidriteks on Ksenia Bažanova ja Gerd Johan Lessing. Poodiumile on suutelised ujuma suur hulk eestlasi. 

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida Põhjamaade noorte MV

Fääri Saartel peetakse 5.-6. juulini iga-aasta toimuvad Põhjamaade noorte meistrivõistlused. Tänavu läheb võistlustulle 19 Eesti noorujujat, kes on 16-aastased või nooremad. 

Bažanova tõestas Fääri Saartel, et tema koht on Euroopa paremikus

Pühapäeval tõmmati joon alla Fääri Saartel peetud Põhjamaade meistrivõistlustele, kus Eesti koondis naases 14 individuaalse medaliga. Koondise edukaim oli 16-aastane Ksenia Bažanova, kes tõestas, et tema koht on Euroopa paremikus.