Otse põhisisu juurde

SHANGHAI JÄRELKAJAD: Zirk "päästis" ühe kahest häbipostis olnud Eesti rekordi

Tänavuse aasta esimene MK-etapp on nüüdseks juba ajalugu. Eesti ujujad teenisid neli finaalikohta, mida kaunistas Kregor Zirki kolmas koht ja Eesti rekord 1500 meetri vabaujumises.


25-aastase Zirki rahvusrekord 1500 meetri vabaujumises päästis ühe kahest häbipostis olnud Eesti rekordi. Eelnev väide on ehk draamatiline liialdus, sest iga Eesti rekord on eriline ja omapärane, kuid nagu ütlevad klassikud: statistika ei valeta.

Millest jutt? Eesti rekorditeraamatus oli enne Shanghai MK-etappi kaks meeste tippmarki, mis olid nõrgemad kui naiste maailmarekordid samal distantsil. Mitte eriti üllatavalt oli selleks alaks 1500 meetri vabaujumine, nii 25 kui ka 50 meetri basseinis.

Naiste maailmarekord Eesti meeste rekord
1500 VAB (25m) 15:08,24 14:54,47
1500 VAB (50m) 15:20,48 15:46,49

Enne Zirki rahvusrekordit oli 1500m vabaujumise Eesti rekord numbritega 15:15,25. Naiste maailmarekord, mis kuulub Katie Ledecky nimele, on lausa seitse sekundit kiirem ajaga 15:08,24. Kuna Zirk ei olnud viimased kaheksa aastat seda distantsi ujunud, siis põhiküsimus enne tema 1500 meetri starti oli, et kui palju kiiremini ta kehtivast rahvusrekordist ujub.

Zirk sai kirja 14:54,47 ning "päästis" häbipostis olnud Eesti rekordi. Vaatamata sellele, et eestlane teenis medali ja kõrged punktid pikal vabaujumise distantsil, siis Shanghai etapi parima etteaste tegi ta 400m vabaujumise distantsil, kus ta sai kirja karjääri kolmanda aja 3:41,16 ja oli paari kümnendiku kaugusel isiklikust tippmargist. 

Ainult üks Eesti rekord veel häbipostis

Pärast Zirki ujumist on nüüd ainult üks Eesti meeste rekord aeglasem kui kehtiv naiste maailmarekord ja see ilmselt jääb veel nii mõneks ajaks. 50 meetri basseini Eesti tippmark 1500m vabaujumises on naiste maailmarekordist lausa 26-sekundit aeglasem. 

Katie Ledecky nimel olev ilmarekord on numbritega 15:20,48. Eesti kehtiv meeste rekord on 15:46,49. Eesti meesujujate parim tulemus platseeruks naiste kõigi aegade tulemuste edetabelis alles 54. positsioonile. 

Kahtlemata oleks huvitav näha Zirki ründamas seda distantsi ka 50 meetri basseinis, kuid see tundub pigem ebareaalne. Esiteks, nõuaks see eraldi ettevalmistust ja kuna Zirki põhialaks on 200 meetri distants, siis oleks see päris suur kursi muutus. 

Teiseks, lühiraja 1500 meetri vabaujumine erineb väga suurelt olümpiabasseinis ujutava distantsiga ning vähe tõenäoline, et eestlane seda naudiks. Tiitlivõistlustel Zirk kindlasti seda distantsi enda menüüsse ei lisa, mis tähendab, et naiste maailmarekordit peavad jahtima teised Eesti meesujujad. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid, et mugavalt jälgida Helsinki Swim Meet'i

Ligi 700 sportlast hüppab 20.-21. aprillini peetaval Helsinki Swim Meet'il vette. Kuue erineva riigi seas on Eesti esindatud lausa 62 ujujaga. Stardis on Eesti parim naisujuja Eneli Jefimova kui ka teised koondislased nagu Alex Ahtiainen, Maria Romanjuk ja Mark Iltšišin. 

Jürisoo jäi kahe sajandiku kaugusele 41 aastat ema nimel olevast rahvusrekordist

Helsingis peetud mõõduvõtul oli 17-aastane Miriam Jürisoo väga lähedal, et alistada enam kui 41 aastat püsinud Eesti U-18 vanuseklassi tippmark, mis kuulub Jürisoo emale. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.

Jefimova säras Eesti rekordi ja kauaoodatud barjääri langemisega, eestlastele 11 medalit

Soome pealinnas alanud Helsinki Swim Meet esimesel võistluspäeval säras Eneli Jefimova 100 meetri rinnuliujumise Eesti rekordi ja maailma hooaja kolmanda tulemusega. Eestlased teenisid avapäeval 11 medalit. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama.