Otse põhisisu juurde

Ponti ujus maailma hooaja tippmargi, McKeown ründas maailmarekordeid


Märtsis on üle kogu maailma toimumas erinevaid kõrgetasemelisi võistlusi ning mullu lühirajal superstaari staatusesse tõusnud Noe Ponti ujus Itaalias maailma hooaja tippmargi. Teisel pool maakera, Austraalias, näitas Kaylee McKeown taas miks ta on maailma parim seliliujuja. 

Itaalias Livornos peetaval ujumisvõistlusel ujus šveitslane Noe Ponti 100 meetri liblikujumises uueks maailma hooaja tippmargiks 50,67. Sellega lükkas USA ujuja Shaine Casase teiseks, kes märtsi alguses sai kodumaal kirja 50,82. Nemad on tänavu ainsad mehed, kes ujunud seda ala alla 51-sekundi. 

Ponti jaoks tähistab see karjääri paremuselt kuuendat tulemust. Isiklik rekord on mullu aprillis ujutud 50,16, kuid Pariisi olümpiamängudel jäi tema parimaks finaalis näidatud 50,55, mis jättis ta esimesena medalita. 2021. aasta Tokyo olümpiamängudel oli 23-aastane ujuja kolmas. 

Maailma edetabeli tippu ujus ka Austraalia üks kõigi aegade edukaim ujuja Kaylee McKeown, kes on viimasel kahel olümpial võidutsenud 100- ja 200 meetri seliliujumises. Ta tegi enda aasta esimesed stardid Sydneys, kus näitas väga kõrgetasemelisi sooritusi. 

200 meetri seliliujumises, alal kus ta on maailmarekordinaine tulemusega 2:03,14, sai ta kirja 2:04,57 ning ületas eelneva maailma hooaja tippmargi (2:06,54) ligi kahe sekundiga, mis kuulus hiinlanna Peng Xuwei nimele. McKeowni hooaja avatulemusest on läbi aegade kiiremad olnud lisaks temale ainult ameeriklannad Regan Smith (2:03,35) ja Missy Franklin (2:04,06). 

Mullu USA olümpiamängude katsevõistlusel ujus Regan Smith 100m seliliujumises maailmarekordi 57,13, kuid pidi Pariisi olümpiamängudel leppima Austraalia ujumistähe järel teise kohaga. McKeown, kelle isiklik tippmark on 57,33 oli Sydneys sellest tulemusest vaid neli kümnendikku aeglasem. 

Temast sai tänavu ühtlasi esimene naisujuja, kes 100m seliliujumises saanud aja alla 58-sekundi. Edetabeli esimeselt realt lükkas ta teiseks just Smithi, kes märtsi alguses näitas Chicagos aega 58,64. Ujumisajaloos on sel alal ainult viis naisujujat alistanud 58-sekundi piiri. 

POPULAARSED POSTITUSED

Kõik vajalikud lingid ja kellaajad, et mugavalt jälgida juunioride EMi

Kurjakuulkutav number ujujaid - 666 - hüppab 2025. aasta Euroopa U18 vanuseklassi meistrivõistlustel Slovakkias Šamorinis vette. Kiireid aegu ja kõrgeid kohti hakkab taga ajama 11 Eesti koondise ujujat, kes on võistlusvees kõigil kuuel päeval. 

U18 EMi EELVAADE: Medalinõudleja, finaalist mõtlejad ja poolfinaali pürgiv Eesti koondis

Teisipäeval, 1. juulil, alustavad kuni 18-aastased ujujad Slovakkias heitlust Euroopa juunioride meistrivõistlustel. 11-liikmeline Eesti koondis on tänavu medalinõudleja, mitmed sportlased võivad reaalselt unistada finaalist ning poolfinaaliuks võib avaneda suurele hulgale ujujatele. 

PARADOKS: U23 EM oli Eesti üks läbi aegade edukaim tiitlivõistlus, aga samas ka kõige kehvem

Teist korda toimunud Euroopa U23 vanuseklasside meistrivõistlused on nüüd kirjutatud ajalukku. Eesti koondis saab paradoksaalsel moel Slovakkiast lahkuda ühe läbi aegade edukaima tiitlivõistlusega, mis oli samas ka viimase 15 aasta kõige kehvem. 

Zaitsev peale MMi normatiivi alistamist: helistasin isale ja puhkesin nutma

Helsingis algasid neljapäeval neli päeva kestvad Soome meistrivõistlused. Reedel oli võistlustules ka Eesti üks läbi aegade parimaid sprintereid Daniel Zaitsev, kes startis ainult 50 meetri liblikujumises eesmärgiga alistada MMi A-normatiiv.   

Egle Salul on juunioride EMi finaali eel medal käega katsutav

Euroopa U18 vanuseklassi meistrivõistluste kaks esimest päeva on Eesti koondisele alanud positiivses võtmes. Egle Salu läbis probleemideta 50 meetri rinnuliujumise eelringi ja poolfinaali ning on kolmapäeva õhtul peetavas finaalis selge medalisoosik.