Algaval nädalavahetusel selgitatakse Tartus Aura ujulas Eesti karikavõitjad ujumises. Kuigi vabariigi kaks kõige säravamat kuldkala - Eneli Jefimova ja Kregor Zirk - stardis ei ole, siis sellegipoolest saame me vastuse mitmele põnevale küsimusele.
Vaatame lähemalt viis suurimat küsimust, et mis Eesti karikavõistluste eel üleval on ning arutleme ka vastuste üle. Lõplik tõde selgub nädalavahetusel Tartus.
1. Kas Spordiklubi Garant tõuseb kõige edukamaks klubiks?
Eesti karikavõistlused kannavad järjekorra numbrit 14 kuigi parimaid on välja selgitatud ainult 12. juhul, mis on veidi kummaline. Aastatel 2020 ja 2021 võistlust ei toimunud. Esimene mõõduvõtt leidis aset 2010. aastal kui parimad selgitati välja lühirajal. Seejärel oli võistlus pikki aastaid 50 meetri basseinis ning viimastel aastatel on mõned korrad parimad selgitatud lühirajal. Õnneks on nüüd võistlus taas tavabasseinis.
Kuigi viimastel aastatel on lisandunud superkarika formaat, siis kõige kaalukam tiitel on ikkagi täiskasvanute arvestuse võit, sest noorte vanuseklasside tähti on Eestis olnud palju, kes täiskasvanute seas läbilööki teinud ei ole. Hetkel on nii Audentese Spordiklubi (2012, 2013, 2017-2019) kui ka Spordiklubi Garant (2010, 2014, 2022-2024) saavutanud viis üldvõitu.
Kuigi Audentese klubi suurimast staarist Maari Randvälist teeme juttu hiljem, siis ei ole klubi üldine tase samade päevade tasemel nagu eelmisel kümnendil kui Siiri Põlluveeri õpilased noppisid järjepanu tiitleid. Tänavune võistlus on paberi peal Spordiklubi Garantil võidetud, aga see tuleb vormistada ka basseinis. Klubi üks parimaid ujujaid - Daniel Zaitsev - jääb võistlustest kõrvale, kuid asenduseks on toodud lühiraja MM-i medalist Dylan Carter. Sügisel liitus klubiga ka Ralf Tribuntsov, kes nopib ilmselt mitu alavõitu ning lisaks veel Eesti rekordiomanikud Alex Ahtiainen ja Maria Romanjuk.
2. Kas Dylan Carter ujub kõigi aegade kiireima 50m liblikujumise Eestimaa pinnal?
Kui heita pilk Eesti rekorditetabelile, siis ei ole mitte ükski individuaalne meeste rahvusrekord ujutud Eestis. Põhjus on lihtne, meil lihtsalt puuduvad kvaliteetsed võistlusbasseinid või isegi bassein. 50m liblikujumise Eesti rekordimees Daniel Zaitsev on ainus eestlane, kes ujunud seda ala alla 24-sekundi. Rahvusrekordiks on 2019. aastal ujutud 23,26.
Eestimaa pinnal on ta kiireima basseinipikkuse läbinud ajaga 23,50, mis on ka läbi ajaloo kiireim tulemus Eestis. See aeg võib nädalavahetusel langeda, sest Trinidad ja Tobagolt pärit Dylan Carter on kahtlemata maailma tippu kuuluv sprinter. On tal sel alal näidata ette ka tavabasseini MM-i neljas koht, medalist jäi toona lahutama teda kuus sajandikku.
Isiklik rekord on Carteril nii kõva kui 22,85, mis ongi ujutud MM-i neljandat kohta saavutades. Läbi ajaloo on maailmas sellest tulemusest kiiremad olnud 19 meest. Saame näha kas Carteril jätkub värskust, et ujuda läbi ajaloo kõige kiirem 50m liblikujumine Eestimaa pinnal või mitte.
3. Kas Maari Randväli saab kirja järjekordse U-16 Eesti rekordi?
Märtsi alguses Tartus peetud Baltimaade meistrivõistlustel kirjutas Randväli enda nimele 200 meetri seliliujumise U-16 rahvusrekordi ning jäi kolme sajandiku kaugusele enda nimel olevast 100m selili rekordist, mis on numbritega 1:03,49.
Eesti karikavõistlustel Randväli 200m selili ei uju, aga poole lühemal maal on ta taas stardis. Ilmselgelt on ajale 1:03,49 saadetud teavitus, et ta võib rekorditeraamatus olla viimaseid päevi. Põnev saab olema näha ka tema 100m vabaujumist. Veebruari keskel ujus ta 57,53 ning isiklik rekord on 15-aastasel ujujal täpselt pool sekundit nobedam.
Eesti U-16 rekord sel alal on numbritega 56,65, mis aastast 2016 on Kertu Ly Alneki käes. Seega ka sel alal võib rekord langeda, kuid see nõuaks Randvälilt ideaalset sooritust. Lisaks stardib ta 50m kroolisprindis, mis on alati lõbus ala nii pealtvaatajatele kui ka sportlastele.
4. Kuidas läheb Ralf Tribuntsovi hooaja avastart?
Viimati startis 30-aastane Ralf Tribuntsov tavabasseinis mullu suvel peetud Euroopa meistrivõistlustel, kus ta ujus 50m seliliujumises finaali ja püstitas ülivõimsa rahvusrekordi 24,89. Lühirajal jääb tema viimane start detsembrikuusse, kui ta püstitas MM-il 50- ja 100m seliliujumise Eesti rekordid.
Veebruaris veetis Tribuntsov kolm nädalat Trinidad Tobagol treenides igapäevaselt Carteri kõrval. Tähtsamad stardid ja teravamas vormis saab ta olema aprillis kui ta välismaal võistlusstarte teeb, kuid selge pildi tema hetkevormist saab ette küll. Tribuntsov on Jefimova ja Zirki kõrval ainus Eesti ujuja, kes täitnud suvel toimuva MM-i A-normatiivi ning saab muretult valmistuda selleks mõõduvõtuks.
Tänavu saab suur küsimus olema ka 50m vabaujumine, sest vähemalt hetkeseisuga 2028. aasta Los Angelese olümpial 50m seliliujumist ei ole. Hetkel kehtiv rekord on numbritega 22,32, mis kuulub tema treeningkaaslasele Daniel Zaitsevile ja Tribuntsovi enda tippmark on sellest kaheksa sajandikku aeglasem.
5. Kas Maria Romanjuk jõuab enda 50. individuaalse võiduni?
Kui rääkida kõige edukamatest ujujatest Eesti karikavõistluste ajaloos, siis mis tahes statistilist rida järgides leiab tabeli esimeselt realt ikka ja alati Maria Romanjuki nime. Tal on käsil uskumatu seeria, nimelt on ta saavutanud vähemalt ühe alavõidu kõikidelt seni toimunud Eesti karikavõistlustelt. Pannes selle perspektiivi, siis eelmainitud Maari Randväli oli ühe aastane, kui Romanjuk teenis karikavõistlustel alavõidu.
Kokku on individuaalseid esikohti 28-aastane Romanjuk pälvinud 47, millega ta edestab edetabeli teisel kohal olevat ujujat lausa 25 võiduga. Oleks päris suur üllatus kui mullu Euroopa meistrivõistluste finaalis ujunud Romanjuk ei jõuaks tänavu 50. individuaalse võiduni. Eneli Jefimovat stardis ei ole ehk 100- ja 200m rinnuliujumises tal nendel aladel teisi väga tõsiseid konkurente ei ole ning kompleksujumises on ta samuti klass omaette.