Otse põhisisu juurde

Kas tõesti valitakse endine tippujuja Rahvusvahelise Olümpiakomitee presidendiks?


Neljapäeval, 20. märtsil, valitakse Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele (ROK) uut presidenti ning seitsme võimaliku kandidaadi seas on ka endine tippujuja Kristy Coventry, kes asjatundjate sõnul omab häid võimalusi selle ametikoha saamiseks. 

Hetkel ROKi juhtiva presidendi Thomas Bachi 12-aastane ametiaeg on lõpule jõudmas ning 109 ROKi liiget teevad Kreekas salajase hääletuse kaudu selgeks järgmise juhi nime. 

Valimissüsteem on võrdlemisi lihtne. Üks kandidaat peab saama rohkem kui 50% häältest. Kui esimese hääletusvooru järgselt võitjat ei selgu, siis langeb kõige vähem hääli saanud kandidaat välja ning toimub uus hääletus. Seega seitsme kandidaadiga võib maksimaalselt toimuda kuus vooru. 

Kui aastal 2013 valiti Bach presidendiks juba teises voorus, siis tänavu ennustatakse tasavägisemat heitlust. Üheks favoriidiks on tõusnud Zimbabwest pärit ujumise olümpiavõitja Kristy Coventry, kes 21. sajandi esimesel kümnendil valitses naiste seliliujumist. 

Coventry võitis 2004. ja 2008. aasta olümpiamängudelt seitse individuaalset medalit. Mõlemal olümpial jäi ta löömatuks 200m seliliujumises. Samuti on ta endine maailmarekordiomanik 100- ja 200m seliliujumise distantsidel. Enda karjääri lõppedes oli ta kõige enam individuaalseid olümpiamedaleid võitnud naisujuja, mis nüüd on ameeriklanna Katie Ledecky poolt ületatud. 

Tänasel päeval kuulub Coventry ROKi täitevkomiteesse ning on Zimbabwe noorsoo-, spordi-, kunsti- ja rekreatsiooniminister. Lisaks on ta praeguse presidendi Bachi usaldusisik ning tema sooviks näha just endist ujujat enda järeltulijana. 

Suurimateks konkurentideks on 41-aastasele naisele Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu president Sebastian Coe ja Juan Antonio Samaranch, kelle isa oli ROKi president aastatel 1981-2000. Juhul kui Coventry valitakse Rahvusvahelist Olümpiakomiteed juhtima, siis oleks ta selles ametis esimene naine ja ühtlasi kõige noorem president. 

Viiel olümpial osalenud Coventry, kes on ka kolmekordne maailmameister, on saanud ka kriitikat enda spordijuhtimise tõttu. Nimelt anti teada, et Pariisi olümpiamängudele saadeti 67 riigi ametnikku kuigi võistlustel osales ainult seitse sportlast. Kohaliku olümpiakomitee president on neid väiteid nimetanud valedeks ning sõnanud, et ainult 17 ametnikku saadeti Pariisi. 

ROKi president valitakse kaheksaks aastaks ning selle perioodi järgselt on võimalus ametiaega pikendada veel neli aastat. Võitja selgub neljapäeva õhtupoolikul. 

Kandidaadid:

1. Kirsty Coventry (Zimbabwe)
2. Faisal Al Hussein (Jordaania)
3. David Lappartient (Prantsusmaa), Rahvusvahelise Jalgrattaliidu president
4. Johan Eliasch (Suurbritannia), Rahvusvahelise Suusaliidu president
5. Juan Antonio Samaranch juunior (Hispaania)
6. Sebastian Coe (Suurbritannia), Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu president
7. Morinari Watanabe (Jaapan), Rahvusvahelise Võimelemisliidu president

POPULAARSED POSTITUSED

Kotsar ujus USA-s Eesti hooaja tippmargi ja möödus kõigi aegade edetabelis Jefimovast

Sügisel Texase Kristliku ülikooli (TCU) õppima ja treenima asunud Karolin Victoria Kotsaril jäi seljataha isiklikke rekorditega jardibasseini hooaeg ning nüüd on 19-aastane eestlanna jätkanud head hoogu ka tavabasseinis, kus ta ujus Eesti hooaja tippmargi.

Erkki Susi kandideerib Ujumisliidu presidendiks - kas parim valik spordiala edasiviimiseks?

9. mail võib Eesti Ujumisliit saada endale uue presidendi. Aprilli keskpaigas teatas enda kandideerimisest praegune juhatuse liige Erkki Susi. Heidame pilgu peale tema avalikule kirjale ujumisklubidele ja analüüsime, et kas tegemist oleks kasuliku valikuga või on ebaõnnestumine juba eos sisse kirjutatud. 

Surfamine, F1, vigastused ja uus eesmärk - maailma parim ujuja lõpetab pika võistluspausi

Pariisi olümpiamängudel neli kuldmedalit võitnud Leon Marchand on pärast pooleaastast võistluspausi naasmas taas võistlustulle. Maailma parimaks ujujaks peetaval 22-aastasel prantslasel on seljataga tõusude ja mõõnadega periood. 

Inglismaal raskused ületanud Denissov: enesekindlus kasvab ja tulemused paranevad

Sügisel enda ujumiskarjääris kannapöörde teinud ja Inglismaale õppima ning treenima siirdunud Aleksei Denissov tunnistab PriitSwimile antud intervjuus, et esimene poolaasta välismaal oli tõsine proovikivi. Nüüd on 16-aastane ujuja kohanenud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning ütleb, et tulemused ja enesekindlus kasvab, mis innustab edasi töötama. 

6 hullu fakti Eneli Jefimova ajaloolisest 50 meetri rinnuliujumise rekordist

Iga lugupeetud spordisõber teab juba, et Eneli Jefimova alistas lõpuks 50 meetri rinnuliujumises 30-sekundi piiri ja viis rahvusrekordi 29,83-ni. Naiste rinnuli sprindi maagiline piir on nüüd pihuks ja põrmuks tehtud, kuid on veel kuus hullu fakti, mis uue rekordiga kaasas käib.