18-aastane Summer McIntosh on saavutanud ujumises juba kõik, mis võimalik saavutada on. Pariisi olümpiamängudel teenis ta kolm kuldmedalit, MM-idelt on ette näidata neli kõige kirkamat autasu ning mitu maailmarekordit on juba tema käe läbi langenud. Kas maailma mitmekülgseim naisujuja ületab sel suvel ka vanima maailmarekordi?
2023. aasta kevadel ujus McIntosh enda esimese ilmarekordi. Ta ületas toona Ariarne Titmusele kuulunud 400m vabaujumise tippmargi, kuid vahepealsel ajal on Titmus rekordi enda nimele tagasi võtnud. Seejärel ületas ta legendaarse Katinka Hosszu 400m kompleksujumise rekordi ja viinud selle täiesti uutesse kõrgustesse.
Eelmise nädala lõpus oli kanadalanna Chicagos võistlustules ning näitas 200m liblikujumises, alal kus ta on ka valitsev olümpiavõitja, et pikalt võimatuna püsinud maailmarekord sel distantsil võib tänavu lõpuks langeda.
Naiste 200 meetri liblikujumise maailmarekordit saadab huvitav ajalugu, kuhu kuulub ka Tallinn, sest 1976. aastal kohendat tippmarki Eestis. Hiinlanna Liu Zige võitis Pekingi olümpiamängudel kulla maailmarekordiga 2:04,18. Järgneval aastal viidi suuresti tänu imetrikoodele maailmarekord kahe teise naisujuja poolt 2:03,41-ni ning siis toimusid oktoobris Hiina meistrivõistlused.
Zige pani kokku pöörase ujumise ja tabloo näitas 2:01,81. Pikki aastaid on seda tulemust peetud kõige raskemini ületatavaks maailmarekordiks. Ligi 15 aastat ei ole keegi isegi ligilähedalegi sellele tulemusele jõudnud ning võib väita, et endiselt ei ole, kuid McIntosh on sellele lähemal kui kunagi varem.
Pariisi olümpiamängudel võitis Kanada ujumise superstaar kulla tulemusega 2:03,03, mis on kõigi aegade teine resultaat. Eelmisel nädalal ujus McIntosh hooaja avastardil 2:04,00, mis annab selge indikatsiooni, et 18-aastane ujuja on tänavu selle rekordi jahil. Chicagos ujutud tulemus on kõigi aegade paremuselt kaheksas tulemus, võidaks praktiliselt kõik olümpiamängud ning on äärmiselt kiire hooaja avastart.
Mida peab McIntosh rekordi alistamiseks tegema?
Rekordi alistamise valem on lihtne: tuleb kiiremini ujuda. Kui kõrvutada Zige ja McIntoshi rekordujumiste vaheaegu, siis joonistub selgelt välja Zige võimas distantsi esimene pool, mis on enam kui kaks sekundit kiirem kui kanadalannal.
McIntosh seevastu suudab palju paremini finišeerida, aga rekordi alistamiseks on tal vaja teravamat algust. Seda ta ka Chicagos proovis, sest esimene 50 meetrit oli vaheajaks 27,54 ja teine basseinipikkus 31,76, mis on ligi sekund kiirem kui Pariisis olümpiakulda võites. Jah, distantsi teine pool ei olnud nii särav, aga see oli ka alles hooaja avastart.
Zige (2:01,81) | McIntosh (2:03,03) | |
50m | 27,40 | 28,21 |
100m | 30,60 | 32,04 |
150m | 32,00 | 31,98 |
200m | 31,81 | 31,18 |
Seega selgelt näeme et McIntosh üritab distantsi esimesel poolel õppida ennast nii mugavalt tundma kui võimalik, aga samal ajal alustada piisavalt kiiresti, et oleks võimalik distantsi teisel poolel rekordit rünnata.
Kindlasti võime oodata tulevärki juuli lõpus Singapuris algavatel maailmameistrivõistlustel, kuid ei oleks kuigi üllatav, kui igapäevaselt Floridas treeniv McIntosh hakkab rekordit ohustama ka varem. Lisaks on planeedi mitmekülgseim naisujuja öelnud, et tahab enda tiitlivõistluste programmi lisada viiendat individuaalset ala.
Valikut McIntoshil igatahes jätkub. Pariisist lahkus ka kolm kulla ja ühe hõbedaga. Potentsiaalselt võiks ta kavva lisada 200- või 800m vabaujumise. Kõrges mängus oleks ta ka 200m seliliujumises, kuid seal on kaks parimat hetkel selgelt üle. 200m vabaujumises tuleks tal kahe Austraalia ujujaga rinda pista, kes on taseme väga kõrgeks kruttinud.
Loogilisem valik oleks 800m vabaujumine. Aasta alguses viis ta enda isikliku rekordi alla 8:10 ning oli alles teine naine, kes sellega hakkama sai. Katie Ledecky ei ole enam enda parimate päevade tasemel ning kolme aasta pärast Los Angelese olümpiamängudel on ameeriklanna 31-aastane ja kindlasti alistatav. Kas sel alal on garanteeritud kuldmedal - kindlasti mitte!
Samuti on McIntosh teada andnud, et see on tema viimane hooaeg Floridas, kuhu ta siirdus treenima peale Tokyo olümpiamänge. Ta märkis, et koostöö treeneri ja klubi Sarasota Sharksiga on olnud suurepärane, kuid vajab edasiseks arenguks teist keskkonda ning väidetavalt on ta tõsiselt kaalumas variant, et liituda Bob Bowmani profitiimiga Texases.
Zige maailmarekord ei ole enam puutumatus kauguses ning miks mitte vaadata veelgi edasi ja kirjutada nimi ajalukku sellega, et alistada esimese naisujuja kahe minuti piir. Kõik on võimalik!